Що таке чипсет. СПК

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Чіпсет

Той, хто не знає, що таке чипсет, може подумати, що це якесь особливе пристрій з безлічі чіпів – мікросхем, і буде одночасно і прав, і неправий. Насправді, чіпсет дійсно являє собою набір мікросхем, але їх зазвичай всього дві, а іноді й зовсім одна, і знаходяться вони на материнській платі комп’ютера.

Як влаштована людина, якщо порівнювати його з комп’ютером? У нього є мозок – центральний процесор, і різні периферійні пристрої – руки, ноги, очі, вуха та інші. Все це приводиться в дію шляхом передачі нервових імпульсів від мозку і назад. Інакше ми не змогли б існувати, не кажучи вже про те, щоб робити щось корисне, хоча б пересуватися. Тобто нервова система відіграє сполучну роль між різними органами людини. Приблизно так само влаштований і комп’ютер.

Процесор сам по собі здатний лише виконувати обчислювальну роботу, а щоб ми могли бачити результати, потрібні ще й пристрої виводу – монітор, принтер, диск … Для введення інформації процесору потрібні клавіатура, миша, сканер або інші пристрої. Ну і, звичайно, потрібно ще деякий обсяг пам’яті і «записна книжка» – жорсткий диск. Всі ці пристрої повинні якось «спілкуватися» з процесором. Але от лихо – безпосередньо їх до нього не підключиш, та й працюють вони з дуже навіть різною швидкістю. Наприклад, оперативна пам’ять дуже швидка, для її роботи потрібна висока тактова частота, а принтер – дуже повільне пристрій, або пристрій для читання дисків. Потрібно певний посередник між всіма цими пристроями і процесором. Цим посередником і є чіпсет.

До недавніх пір до складу чіпсета входило дві мікросхеми, і називалися вони «Південний міст» і «Північний міст». Їх призначення в загальному однаково – зв’язок периферії з процесором, тільки от працюють вони з різними пристроями.

Мікросхема Північного моста працює зі швидкісними пристроями – відеокартою і оперативною пам’яттю. Вона використовує для цього так звані високошвидкісні шини, або просто кажучи, швидкі лінії зв’язку. Якщо порівнювати з поштою, то тут використовується авіація.

Південний же міст займається усіма іншими пристроями, які працюють набагато повільніше – це жорсткий диск, порти USB, різні додаткові плати, крім відеокарти. Тут передача даних йде набагато повільніше – все одно що пересилання пошти наземним транспортом.

Для порівняння – в людському мозку теж є окремі ділянки, які займаються управлінням різними органами – дихальний центр, руховий центр …

Обидві мікросхеми, як говорилося, розташовані на материнській платі комп’ютера, недалеко від процесора і є на ній самими помітними деталями. Та що казати – вони є основними деталями материнки – всі інші просто створюють умови роботи для чіпсета і процес ? ора. Різні виробники випускають різні чіпсети, і про материнські плати кажуть «материнка на основі чіпсета такого-то». Звичайно, вони розрізняються по швидкості роботи, надійності і іншим справам, але постійно розробляються все нові модифікації. Від продуктивності чіпсета залежить продуктивність всього комп’ютера – яким би «крутим» не був процесор, але якщо чіпсет поганий – весь комп’ютер буде працювати повільно.

Зараз чіпсет не завжди складається з двох мікросхем – іноді Північний міст вбудований в сам процесор. Сучасні технології тепер дозволяють в одній мікросхемі розмістити багато чого, от виробники і намагаються. Що це дає? Багато чого – знижується витрата електроенергії, набагато зменшується розмір і вага материнської плати, так як не тільки зменшується число великих мікросхем, але й величезне число додаткових радіодеталей. Це дозволяє нам мати все більш потужні, але разом з тим все більш мініатюрні комп’ютери. Але, якими б вони маленькими не стали, чіпсет в них завжди є, нехай навіть він і вбудований він в процесор …