Передача сигналів DTMF

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

3.5 Передача сигналів DTMF
Строго кажучи, сигнали многочастотного набору номера (DTMF)-це не що інше, як просто звукові сигнали, що передаються по телефонному каналу. При передачі їх по цифрової телефонної мережі не виникає жодних проблем, так як кодування за допомогою алгоритму G.711 не накладає ніяких обмежень на вигляд звукових сигналів - це може бути мова, сигнали модему, або тональні сигнали - всі вони будуть успішно відтворені на приймаючій стороні .
Вузькополосні кодеки, щоб досягти низьких швидкостей передачі, використовують той факт, що сигнал, який вони кодують, представляє саме мова. Тони DTMF при проходженні через такі кодеки спотворюються і не можуть бути успішно розпізнані приймачем на приймальній стороні. Коли користувачеві ТфОП потрібно ввести якусь додаткову інформацію у вилучену систему при вже встановленому з'єднанні (наприклад, номер дебетної картки або номер пункту меню автоінформатора), необхідно забезпечити можливість надійної передачі DTMF-сигналів через мережу IP-телефонії. У випадках, коли система, що взаємодіє з користувачем, просто ставить запитання і чекає введення, тривалість і момент передачі сигналу не важливі. В інших випадках система зачитує користувачеві список і просить його натиснути, наприклад, кнопку «#», як тільки він почує потрібну інформацію; тут ситуація більш складна, і необхідна більш точна прив'язка до часу.
Існують два основні методи передачі сигналів DTMF по мережах IP-телефонії.

  • Обов'язковий метод. Спеціальне повідомлення протоколу Н.245 (Userlnputlndication) може містити символи цифр і «*», «#». У даному випадку використовується надійне TCP-з'єднання, так що інформація не може бути втрачена. Проте через особливості TCP можуть мати місце значні затримки;
  • Нестандартний метод, запропонований Форумом VolP. Він може бути застосований в терміналах H.323v2 при використанні процедури fastStart і відсутності каналу Н.245. Для передачі сигналів DTMF відкривається спеціальна RTP-сесія, в якій передаються кодовані значення прийнятих цифр, а також дані про амплітуду і тривалості сигналів. Може бути використана та ж сесія, що і для мови, але зі спеціальним типом корисного навантаження. Використання RTP дозволяє прив'язати DTMF-сигнали до реального часу, що є важливою перевагою даного методу.

У принципі, перший метод може бути кращим, проте у разі міжнародних викликів і при використанні віддалених cистем, вимагають жорсткої прив'язки введення користувача до часу, може виявитися необхідним застосувати другий метод.
Шлюзи IP-телефонії повинні обов'язково придушувати спотворені сигнали DTMF, що пройшли через основний мовний канал. В іншому випадку, при відновленні сигналів, про які була прийнята інформація, можуть виникнути неприємні ефекти накладання та розмноження сигналів.

--Козінцев Олексій 36 гр. 04:33, 20 листопада 2010 (EET)