Мій рідний Чернігів

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Черні́гів — місто на півночі України, що знаходиться у західній частині Чернігівської області. Розташоване у Придніпровській низовині, на правому березі річки Десна.

Чернігів - місто легенд.
Собори.

Чернігів — обласний центр Чернігівської області. Впродовж своєї історії він був одним з головних осередків політико-економічного та соціально-культурного життя українців.

Місто славиться своїми пам'ятками часів Київської Русі і Чернігівського князівства, а також Гетьманщини і козацького Чернігівського полку.

Трохи з історії рідного міста.

Вперше Чернігів згадується в літописі під 907 роком в «трактаті князя Олега з греками». У ранньому середньовіччі місто було центром племені сіверян, а з 9 століття увійшло до складу Київської Русі, ставши найважливішим і найбагатшим містом держави поряд з Києвом і Новгородом.

У княжу добу Чернігів знаходився на плато між річкою Десною та її притокою Стрижнем. У центрі міста був розташований замок із княжим двором — дитинець, до якого прилягав окольний град — передгороддя і район Третяк, де мешкали купці й ремісники. Кожна частина Чернігова мала свої оборонні вали. Над Десною лежав торговий Поділ. У середині 12 століття територія міста без Подолу становила близько 120 га.

У 1353 році Чернігів увійшов до складу Великого князівства Литовського і Руського, а у 1503 році був приєднаний до Великого князівства Московського. Завойовники звели на узбіччях дитинця фортецю і розбудували передмістя.

Чернігів не раз зазнавав руйнації від нападів татар. Особливо місто постраждало під час їхніх походів у 1482 і 1497 роках.

1579 року замок і місто намагались здобути частини війська короля Стефана Баторія під командуванням князів Костянтина Василя Острозького та Михайла Вишневецького. Взяти замок не змогли, але підпалили.

У 1618 році за Деулінським перемир'ям Чернігів перейшов від Московії до Речі Посполитої. У 1623 році місто отримало магдебурзьке право, магістрат і герб, а з 1635 року стало центром Чернігівського воєводства.

Піднесення життя Чернігова почалося, коли він увійшов до складу Козацько-Гетьманської Держави і став центром Чернігівського полку. На цей час припадає розквіт культурного життя Чернігова, він став одним з найважливіших культурних центрів України.

З ініціативи Л. Барановича й коштом гетьманського уряду й чернігівської козацької старшини, відновлено і перебудовано в бароковому стилі чернігівські пам'ятки, зокрема Троїцький кафедральний собор (16 ст.). Особливе значення мало створення Чернігівського Колегіуму (1700), який став одним з головних осередків освіти і науки Гетьманщини. У першій половині 18 ст. в Чернігові з'являються нові монументальні церк. (барокова Катерининська церква, 1715) й світські (будинок полкової канцелярії, відомий під назвою «Мазепиного будинку» або будинок Якова Лизогуба) будови.

У 1782 Чернігів став центром Чернігівського намісництва Російської імперії, а 1797 — Малоросійської губернії, з 1808 Чернігівської губернії.

Був Чернігів і видавничим центром. Ще з 1858 там почав виходити орган губернатора — тижневик «Черниговские Ведомости» (до 1917). У 1861–1863 pp. Л. Глібов видавав «Черниговскій Листокъ», єдину тоді на Чернігівщині Україні українську газету. Від 1861 до 1911 виходили також «Черниговские єпархиальные известия», а в 1868–1872 роках «Записки» Чернігівського Статистичного Комітету.

Після березневої революції 1917 в Чернігові створено загони Вільного Козацтва і влада перейшла в руки Центральної Ради. За української влади пожвавилось українське культурне житт. Першого лютого 1918 року Чернігів захопило більшовицьке військо; 12 березня 1918 року він повернувся під владу уряду Української Народної Республіки, але знов був окупований більшовиками 12 січня 1919 року. Від 13 жовтня до 12 листопада 1919 року Чернігів був у руках денікінців.

З кінця 1919 року в Чернігові утвердилася радянська влада. У 1925–1932 Чернігів був центром Чернігівської округи. В 1932 році утворено Чернігівську область.

Відомі чернігівці.

Архієпископ Феодосій Углицький - три роки керував Чернігівською єпархією (1693-1696 рр.). Будував церкви, закладав монастирі й особливу турботу проявляв щодо чернігівської друкарні при Іллінському монастирі. Після смерті Феодосія, яка настала 5 лютого 1696 року, численні дива, які відбувались біля його мощів, викликали питання про канонізацію. Ця подія відбулась у вересні 1696 року.

Олександр Довженко

Опанас Васильович Маркович - український фольклорист і етнограф.

Леонід Іванович Глібов - український письменник, поет, байкар, видавець, громадський діяч.

Петро Іванович Прокопович- перший український бджоляр з Чернігівщини.

Микола Маркіянович Волкович - вчений з Городні, засновник вітчизняної школи хірургії.

Олександр Петрович Довженко - український та радянський письменник, кінорежисер, кінодраматург, художник, класик світового кінематографу. Автор таких відомих творів як "Зачарована Десна", "Україна в огні". Людина зі світовим ім'ям.

Рапопорт Йосип Абрамович - радянський вчений-генетик, член-кореспондент АН СРСР, лауреат Ленінської премії, Герой Соціалістичної Праці.

Авдєєнко Петро Петрович - генерал-майор, Герой Радянського Союзу, командир 51-го стрілецького корпусу 38-ї армії Воронезького фронту.

Аркадій Валійський - український військовий діяч, офіцер Армії УНР.

Ардашев Віктор Федорович - полковник Армії Української Народної Республіки.

Ганжа Петро Андрійович - начальник дивізії Дієвої армії УНР.

Цікаві факти про Чернігів.

  • Перша згадка про Чернігів в літописі від 907 року.
  • Історичним центром Лівобережної України, а також одним із самих найбільших міст Київської Русі є Чернігів. Він розташований на північному сході країни - нинішньої України. Історики стверджують, що територія Чернігова вперше була заселена в четвертому тисячолітті до нашої ери. Про це свідчать знахідки археологів при розкопках на місцевості. Перша згадка в літописі про Чернігів датується 907 роком. Також, на думку істориків, Чернігів існував до того, як князь Олег взяв країни півночі по закінченню дев'ятого століття.
  • Особливим попитом користується Чернігів серед туристів. Завдяки своїм пам'яткам, як в самому Чернігові, так і в його області. Увага також привертають цікаві факти про місто Чернігів. Найцікавішим залишається те, що місто за площею займає друге місце в країні і на його території знаходиться село Кобижча, яке вважається найбільшим в Україні. Саме в Чернігові зародилося відоме Чернігівське пиво і Ніжинські огірки. В Чернігові був винайдений рамковий вулик в сучасному його вигляді.
Свято-Успенський жіночий монастир
  • Перелічити всі найцікавіші факти, пам'ятки і місця історії неможливо. Описувати їх не має сенсу, оскільки поки не побачиш своїми очима, не зможеш оцінити по праву.
  • В інтер'єрі Спасо-Преображенського собору збереглися фрагменти фресок періоду Київської Русі.
  • Не менш цікавими є всесвітньо відомі особистості, вихідці Чернігова. Такими є Добриня Микитич - богатир; московський засновник - Юрій Долгорукий. Також Чернігів є батьківщиною всесвітньо відомого кінорежисера Олександра Довженка.
  • Історія Чернігова дуже багата на події. Це безпосередньо вплинуло на сучасне місто, який багатий пам'ятками, а також історичними місцями. На сьогоднішній день в Чернігові проживає близько трьохсот тисяч жителів. Серед місцевого населення в розмовній мові переважає російська мова (як підсумок історичних подій і місця розташування міста). Тим не менше, всі жителі, як громадяни України, володіють українською мовою. Також Чернігів вважається одним з найбільш економічно розвинених міст України.
  • Свято-Успенський Єлецький жіночий монастир заснований князем Святославом, на місці оголошення на їли образу Божої Матері 6 листопада 1060.
  • В храмі Успіння Пресвятої Богородиці зберігся розпис давньоруського періоду - зображення Богоматері Оранти на весь зріст.

Визначні події, явища та процеси.

У 1663р.в м. Ніжині Чернігівської області відбулась знаменита Чорна рада, на якій гетьманом України було обрано Брюховецького, ця подія описана в "Чорній раді" Пантелеймона Куліша.

Чернігів - це колиска історії України, за часів Київської Русі Чернігів майже одночасно розбудовувався з Києвом. Спасо-Пребраженський собор, який будувався одночасно з Софією Київською, вважається найстаровиннішим кам'яним храмом Київської Русі.

Шевченко Т. Г., перебуваючи в Чернігові, не зміг не зауважити краси міста. В місті під охороною знаходиться столітній дуб під яким відпочивав Шевченко.

Відомі пам'ятки архітектури.

  • Троїцький собор - входить у комплекс Троїцько-Іллінського монастиря, заснованого в далекому XI столітті Антонієм Печерським. Це священне місце було зруйновано під час монголо-татарської навали і відроджено пізніше, в 1649 році. Повний ансамбль Троїцького собору в стилі українського бароко з дзвіницею заввишки 58 м, з якої відкривається найкраща панорама Чернігова, Введенської церкви і Трапезної споруджений в 1679-1695 роках на кошти гетьмана України Івана Мазепи. Монастир зараз не діє, але собор завжди відкритий для прихожан. Тут покояться мощі чернігівських угодників: святителя Феодосія Чернігівського, преподобного Лаврентія, святителя Філарета, частки мощей деяких київських святих. Під час візиту можна також відвідати могилу відомого поета-байкаря Леоніда Глібова.
Троїцький собор
  • Спасо-Преображенський собор - цей діючий храм є одним з найдавніших християнських храмів в Україні. Тут похований Ігор Святославич - той, про кого було написано «Слово о полку Ігоревім». Собор є унікальним зразком давньоруської архітектури, в його інтер'єрі збереглися фрагменти фресок часів Київської Русі та приголомшливий іконостас XVIII ст.
Спасо-Преображенський собор
  • Іллінський монастир і Антонієві печери - Іллінський монастир є найдавнішою святинею Чернігова і також входить до складу Троїцько-Іллінського монастиря на Болдиних горах. Заснував цей перший печерний храм і монастир преподобний Антоній Печерський у 1069 році. Печерна частина складає 315 метрів - тут розташовані підземні храми святих. Потрапити під землю можна через Іллінську церкву. Над монастирем на горі є слов'янські кургани Гульбище і Безіменний. Там же похований Михайло Коцюбинський, якому можна покласти квіти біля монумента.
Антонієві печери
  • Дитинець (Вал) - Вал на високому березі зачарованої Десни - це найдавніша частина Чернігова. Саме тут виявили залишки княжих теремів. На валу свого часу розміщувався комплекс оборонних споруд міста і княжий дитинець. Донині збереглися два храма, споруда Колегіуму, побудована в 1700 році, кам'яниця Лизогуба - полкова канцелярія та інші історично важливі будівлі. Зараз вал - це паркова зона з красивою панорамою. Тут встановлено пам'ятники Тарасу Шевченку та Олександру Пушкіну, а також розміщені знамениті 12 чавунних бастіонних гармат XVII століття, біля яких усі фотографуються.
Вал
  • Борисоглібський собор (Музей архітектури) - храм у Чернігові, що зазнав найбільше перебудувань. Його заклали в XII столітті на фундаменті більш давньої кам'яної споруди XI століття. Потім собор постійно перебудовували відповідно віянням архітектури, а під час реставрації в середині XX століття споруді нарешті повернули давньоруські форми. В інтер'єрі можна подивитися на старовинні фрески та інкрустовану підлогу. Деякі храми в Чернігові перекваліфікувалися в музейні майданчики, і Борисоглібський собор у тому числі. У його приміщенні розміщений музей архітектури, що входить до складу Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній».
  • Чернігівський колегіум - приголомшлива білосніжна ажурна будівля з використанням елементів давньоруського зодчества була збудована в XVIII столітті. Одна з перших на Лівобережжі вищих шкіл була відкрита саме тут - з ініціативи архієпископа Іоанна Максимовича та фінансової підтримки гетьмана Івана Мазепи. Зараз у будівлі колегіуму з високою дзвіницею розміщена адміністрація Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» і працює виставка ікон.
  • Катерининська церква - давній символ Чернігова, церква Святої Катерини в стилі українського бароко, зустрічає всіх, хто в'їжджає в місто з боку Києва. Розташований храм на протилежному пагорбі від Дитинця, на Алеї героїв. Заклали церкву на місці стародавнього храму періоду Київської Русі на кошти братів Семена і Якова Лизогубів. Причиною послужив заповіт батька братів: він попросив побудувати церкву на згадку про героїзм, виявлений при штурмі турецької фортеці Азов у ​​1696 році, їхнім дідом Яковом Лизогубом і козаками чернігівського полку. Катерининська церква була закрита в радянський період, у 1975-80 роках її відреставрували і розмістили експозицію Музею народно-декоративного мистецтва Чернігівщини. На сьогодні день храм відкритий для прихожан і здійснює службу під егідою УПЦ Київського патріархату.
  • Чернігівський історичний музей (Музей Тарновського) - це Чернігівський історичний музей, який так назвали на честь качанівського поміщика, підприємця та мецената Василя Тарновського, який організував у місті перший Музей українських старожитностей у далекому 1902 році. Особливу цінність це місце має в першу чергу через назву, адже спочатку музей назвали «українським», а не «малоросійським». Тут зібрано понад 130 тис. експонатів, які належать до різних періодів історії Чернігівщини з давніх часів до сучасності. Багата колекція археологічних знахідок, рідкісні документи, предмети козацької епохи, стародруки - все це можна подивитися в музеї.
  • П'ятницька церква - класичний пам'ятник давньоруської архітектури, П'ятницька церква, була побудована на рубежі XII-XIII століть на честь покровительки торгівлі Святої Параскевії П'ятниці. Під час Другої світової війни храм був повністю зруйнований. Відновили церкву в 1962 році в початковому давньоруському стилі: семигранний храм у стилі українського бароко зовні має вигляд стрункої башти, увінчаної стрункою банею, що створює характерну рису динамічного стриміння вгору і пірамідальності завершення. Храм відкритий для парафіян.
  • Чернігівський залізничний вокзал - залізничний вокзал Чернігова являє собою дуже монументальну будівлю. Під час Другої світової війни він був зруйнований, потім відбудований у новому помпезному образі. Востаннє будівлю реставрували в 1999 році, тому у вокзалу не ідеальний, але стерпний вигляд. Місце дуже колоритне для фотографій, оскільки тут не багатолюдно, а навколо снують голуби і ворони.

Неперевершена природа рідного міста.

Область розташована на півночі України, на лівому березі Дніпра, у межах Поліської низовини та лісостеповій зоні Придніпровської низовини. Лісами вкрито 20 % території. Територією області протікає 1200 річок загальною довжиною близько 8.5 тис. км. Найбільші річки — Дніпро, Десна з притоками Сейм, Остер, Снов, Убідь, на півдні — Удай. Клімат помірно континентальний. Середньорічні температури: січня −7С, липня +19С. Середньорічна кількість опадів 550–660 мм.

XJk4xnDWtaголубі озераI.jpg

На Чернігівщині зосереджений значний туристичний потенціал. Сприятливі кліматичні умови, різноманітна флора і фауна, наявність 610 природних заповідних об'єктів роблять територію області привабливою для відпочинку. В області функціонують 13 санаторіїв і будинків відпочинку, численні профілакторії, бази відпочинку, дитячі табори, пляжі, лісопарки.

Взагалі природа Чернігівщини завжди відрізнялась своєю пиністю, зеленістю. Повністю все місто вкрите зеленню. Чернігівщина багата на ліси, парки, річки. Навіть є свій мініводоспад в с. Павлівка. В літню пору природа особливо приваблює багато туристів, відпочивальників та фотографів своїми яскравими кольорами. Майже в кожному куточку міста можна знайти затине містечно щоб побути на одинці з природою та своїми думками. Також особливо хочеться відзначити знамениті Голубі Озера, вода в яких дуже чиста, а на сонці переливаеться смарагдовими кольорами. Природа Чернгівщини запрошує Вас.

Місто Чернігів на карті України

Чернігів на карті України

Найважливіші події в історії Чернігова

Дата Історична подія
907р. Перша згадка про Чернігів
1353р. Чернігів у складі ВКЛ
1623р. Місто отримало магдебурзьке право
1635р. Місто стало центром Чернігівського воєводства
1782р. Чернігів став центром Чернігівського намісництва Російської імперії
1797р. Став чентром Малоросійської губернії
1808р. Став центром Чернігівської губернії
1918р. Місто захоплене більшовиками
1919р. Утвердилася радянська влада в місті
1932р. Утворено Чернігівську область
1943р. Звільнення від німецьких окупантів
1440423095 7e3bd3dc802b4d15306fe1d17fa4a54конец5.jpg

Ресурси:


Сторінка проекту Моє рідне місто або село

Кіровоградський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка