Інтеграція протоколу SIP з IP-мережами

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

7.2 Інтеграція протоколу SIP з IP-мережами
Однією з найважливіших особливостей протоколу SIP є його незалежність від транспортних технологій. В якості транспорту можна використовувати протоколи Х.25, Frame Relay, AAL5/ATM, IPX і ін Структура повідомлень SIP не залежить від обраної транспортної технології. Але, в той же час, перевага віддається технології маршрутизації пакетів IP і протоколу UDP. При цьому, щоправда, необхідно створити додаткові механізми для надійної доставки сигнальної інформації. До таких механізмів відносяться повторна передача інформації при її втраті, підтвердження прийому та ін.
Тут же слід відзначити те, що сигнальні повідомлення можуть переноситися не тільки протоколом транспортного рівня UDP, але і протоколом TCP. Протокол UDP дозволяє швидше, ніж TCP, доставляти сигнальну інформацію (навіть з урахуванням повторної передачі непідтверджених повідомлень), а також вести паралельний пошук місця розташування користувачів і передавати запрошення до участі в сеансі зв'язку в режимі під LGPL. У свою чергу, протокол TCP спрощує роботу з міжмережевими екранами (firewall), а також гарантує надійну доставку даних. При використанні протоколу TCP різні повідомлення, що відносяться до одного викликом, або можуть передаватися по одному TCP-з'єднання, або для кожного запиту і відповіді на нього може відкриватися окреме TCP-з'єднання. На малюнку 7.1 показано місце, займане протоколом SIP у стеку протоколів TCP / IP.

VoIP 7.1.png
Рис. 7.1. Місце протоколу SIP у стеку протоколів TCP / IP


По мережі з маршрутизацією пакетів IP може передаватися інформація користувача практично будь-якого виду: мова, відео та дані, а також будь-яка їх комбінація, звана мультимедійною інформацією. При організації зв'язку між терміналами користувачів необхідно сповістити зустрічну сторону, якого роду інформація може прийматися (передаватися), алгоритм її кодування та адресу, на який слід передавати інформацію. Таким чином, одним з обов'язкових умов організації зв'язку за допомогою протоколу SIP є обмін між сторонами даними про їх функціональних можливостях. Для цієї мети найчастіше використовується протокол опису сеансів зв'язку - SDP (Session Description Protocol). Оскільки протягом сеансу зв'язку може проводитися його модифікація, передбачена передача повідомлень SIP з новими описами сеансу засобами SDP. Більш докладно протокол SDP розглянутий у розділі 8.
Для передачі мовної інформації комітет IETF пропонує використовувати протокол RTP, розглянутий у розділі 4 цієї книги, але сам протокол SIP не виключає можливість застосування для цих цілей інших протоколів.
У протоколі SIP не реалізовані механізми управління потоками інформації та надання гарантованої якості обслуговування. Крім того, протокол SIP не призначений для передачі користувальницької інформації, в його повідомленнях може переноситися інформація лише обмеженого обсягу. При перенесенні через мережу занадто великого повідомлення SIP не виключена його фрагментація на рівні IP, що може вплинути на якість передачі інформації.
У глобальній інформаційній мережі Інтернет вже досить давно функціонує експериментальна ділянка Mbone, який утворений з мережевих вузлів, які підтримують режим під LGPL мультимедійної інформації. Найважливішою функцією Mbone є підтримка мультимедійних конференцій, і основним способом запрошення учасників до конференції став протокол SIP. Протокол SIP передбачає організацію конференцій трьох видів:

  • у режимі під LGPL (multicasting), коли інформація передається на один multicast-адресу, а потім доставляється мережею кінцевим одержувачам;
  • за допомогою пристрою управління конференції (MCU), до якого учасники конференції передають інформацію в режимі точка-точка, а воно, у свою чергу, обробляє її (тобто змішує або комутує) і розсилає учасникам конференції;
  • шляхом з'єднання кожного користувача з кожним в режимі точка-крапка.

Протокол SIP дає можливість приєднання нових учасників до вже існуючого сеансу зв'язку, тобто двосторонній сеанс може перейти в конференцію.
І, на закінчення розповіді про інтеграцію протоколу SIP з IP-мережами, слід відзначити те. що розроблені методи спільної роботи цього протоколу з перетворювачем мережевих адрес - Network Address Translator (NAT).


--Козінцев Олексій 36 гр. 16:16, 29 листопада 2010 (EET)