Оптичні приводи. СПК

Матеріал з Вікі ЦДУ
Версія від 15:00, 10 листопада 2014; Бас Євген (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук
Довідник Список використаних джерел Список учасників НОП

Оптичний накопичувач або оптичний привід –це пристрій за допомогою якого здійснюється зчитування або запису інформації з таких наприклад оптичних пристроїв CD-ROM або DVD-ROM.

Оптичний накопичувач розрізняють за форматами лазерних дисків які вони підтримують , також запис на оптичний диск.

Зробимо висновок , СD-дисковод підтримують лише СD формати , а ось DVD-дисковод підтримують і CD і DVD формати , також існує і BD-дисковод , який підтримує і CD, DVD та BD формати. Також можна додати ,зо зчитувальні приводи дозволяють тільки зчитувати інформацію, записувальні уже мають функцію зчитувати і записувати , а самими кращими вважаються перезаписувальні ,які можуть і зчитувати , і записувати , і перезаписувати.

BD- RE - привід,який здатний зчитувати/записувати інформацію на Blu- ray диски . Це досконала технологія оптичних носіїв , в основу якої взято лазер довжина хвилі якого 405 нм (синій спектр випромінювання). Зменшення довжини хвилі лазеру дало звуження ширини доріжки в два рази в порівнянні з DVD- диском і збільшити щільність запису даних. Зменшення товщини захисного шару в шість разів підвищило надійність операцій зчитування/запису на кількох записуваних шарах. Диски Blu- ray призначені здебільшого для запису цифрового відео високої роздільної здатності . Приміром , на односторонній одношаровий диск можна записати близько 2 годин відео формату HDTV з швидкістю відеопотоку яка сягає 54 Мбіт / с.


Типи приводів

1.СD- ROM - призначений для читання CD -ROM та ін сумісних оптичних дисків. Можливість запису на диск не передбачена. Можна виявити в застарілих комп'ютерах і ноутбуках. Спочатку CD створювався як носій звукової інформації (Audio CD). Трохи пізніше його почали використовувати для зберігання інших даних. Формат запису Audio CD і CD з даними відрізняється, тому звичайні програвачі не можуть зчитувати інформацію з немузичних компакт-дисків.

Перші диски були CD-ROM (Read Only Memory - тільки з можливістю читання) і виготовлялися за спеціальною технологією (можливість запису в домашніх умовах відсутня). Пізніше розробили носії, в яких піти являли собою не заглиблення, а ділянки модифікованої поверхні з високим світлопоглинанням, що виникають під спеціальним впливом лазера. Як і у випадку з заглибленими пітами, технологія забезпечувала потрібну зміну інтенсивності відображення лазера і зчитування даних, закодованих у доріжці. Завдяки цьому з’явилися диски типів CD-R і CD-RW (з можливістю запису і неодноразової перезапису користувачами відповідно).

2.CD -RW - читання CD- ROM та ін сумісних дисків і запис CD -R - CD -RW . Можна зустріти в застарілих комп'ютерах і ноутбуках. Спочатку DVD розроблявся як альтернатива морально застарілим відеокасетами для зберігання відеоінформації і тому називався Digital Video Disc (цифровий відеодиск). Але носії цього виду чудово підійшли і для запису інших типів даних. Абревіатуру DVD при цьому почали трактувати як Digital Versatile Disc - цифровий багатоцільовий диск. Але така розшифровка не є офіційною. В залежності від виду даних, що зберігаються, DVD бувають наступних типів: DVD відео-, DVD-Audio (якість звуку значно вище, ніж на Audio-CD), DVD-Data, DVD змішаного типу. Сучасні DVD можуть мати одну або дві робочі сторони. При цьому кожна зі сторін може містити один або навіть два робочих шари. Завдяки цій особливості, на DVD максимального обсягу можна записати до 18 ГБ інформації

3.DVD- ROM - читання DVD , CD- ROM та ін дисків. Не передбачена запис не тільки на DVD , але і на інші типи дисків. Досить рідкісний тип .

4.DVD + СD- RW - найпоширеніший на сьогоднішній день тип . Передбачено читання різноманітних дисків від DVD до СD- ROM , CD- RW і т. д. Деякі моделі підтримують читання двосторонніх , а також двошарових DVD -дисків. Можливість запису CD -R і CD -RW .

5.DVD -RW - в основному ті ж можливості , що і у попереднього типу. Крім того , передбачена можливість запису на DVD -R і DVD -RW диски

6.BLU- Ray - новий тип приводу і оптичних дисків. Пристрій , потрібне далеко не кожному. На Blu- Ray диск можливий запис до 50 Гб інформації.

Таблиця сумісності різних типів оптичних приводів та оптичних дисків:

CD-ROM CD-R CD-RW DVD-ROM DVD-R DVD+R DVD-RW DVD+RW DVD+R DL BD-ROM BD-R BD-RE
Audio CD player Читає Читає Читає - - - - - - - - -
CD-ROM drive Читає Читає Читає - - - - - - - - -
CD-R recorder Читає Пише Читає - - - - - - - - -
CD-RW recorder Читає Пише Пише - - - - - - - - -
DVD-ROM drive Читає Читає Читає Читає Читає Читає Читає Читає Читає - - -
DVD-R recorder Читає Пише Пише Читає Пише Читає Читає Читає Читає - - -
DVD-RW recorder Читає Пише Пише Читає Пише Читає Пише Читає Читає - - -
DVD+R recorder Читає Пише Пише Читає Читає Пише Читає Читає Читає - - -
DVD+RW recorder Читає Пише Пише Читає Читає Пише Читає Пише Читає - - -
DVD±RW recorder Читає Пише Пише Читає Пише Пише Пише Пише Читає - - -
DVD±RW/DVD+R DL recorder Читає Пише Пише Читає Пише Пише Пише Пише Пише - - -
BD-ROM Читає Читає Читає Читає Читає Читає Читає Читає Читає Читає Читає Читає
BD-R recorder Читає Пише Пише Читає Пише Пише Пише Пише Пише Читає Пише Читає
BD-RE recorder Читає Пише Пише Читає Пише Пише Пише Пише Пише Читає Пише Пише