Відмінності між версіями «Tar»

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук
Рядок 3: Рядок 3:
 
----
 
----
  
'''tar''' - найбільш поширений архіватор, який використовується в Linux-системах. Сам по собі '''tar''' не є архіватором у звичному розумінні цього слова, тому що він самостійно не використовує стиснення. У той же час, багато архіватори (наприклад, Gzip або bzip2) не вміють стискати кілька файлів, а працюють тільки з одним файлом або вхідним потоком. Тому найчастіше ці програми використовуються разом. '''tar'''створює незжатий архів, в який поміщаються вибрані файли і каталоги, при цьому зберігаючи деякі їхні атрибути (такі як права доступу). Після цього отриманий файл '''*. tar''' стискається архіватором, наприклад, GZIP. Ось чому архіви зазвичай мають розширення. Tar.gz або. Tar.bz2 (для архіваторів GZIP і bzip2 відповідно)
+
'''tar''' - найбільш поширений архіватор, який використовується в Linux-системах. Сам по собі '''tar''' не є архіватором у звичному розумінні цього слова, тому що він самостійно не використовує стиснення. У той же час, багато архіватори (наприклад, Gzip або bzip2) не вміють стискати кілька файлів, а працюють тільки з одним файлом або вхідним потоком. Тому найчастіше ці програми використовуються разом. '''tar'''створює незжатий архів, в який поміщаються вибрані файли і каталоги, при цьому зберігаючи деякі їхні атрибути (такі як права доступу). Після цього отриманий файл '''*. tar''' стискається архіватором, наприклад, GZIP. Ось чому архіви зазвичай мають розширення .tar.gz або .tar.bz2 (для архіваторів GZIP і bzip2 відповідно)
  
 
<p>Спочатку '''tar''' був розроблений для резервного копіювання на стрічку, звідси та його назва - Tape ARchiver. Але оскільки можливість поміщати велику кількість файлів всередину одного надзвичайно зручно (приміром, для зберігання та передачі груп файлів, наприклад, дистрибутивів), то він набув ширшого поширення.</p>
 
<p>Спочатку '''tar''' був розроблений для резервного копіювання на стрічку, звідси та його назва - Tape ARchiver. Але оскільки можливість поміщати велику кількість файлів всередину одного надзвичайно зручно (приміром, для зберігання та передачі груп файлів, наприклад, дистрибутивів), то він набув ширшого поширення.</p>

Версія за 11:04, 19 квітня 2012

Архіватор tar


tar - найбільш поширений архіватор, який використовується в Linux-системах. Сам по собі tar не є архіватором у звичному розумінні цього слова, тому що він самостійно не використовує стиснення. У той же час, багато архіватори (наприклад, Gzip або bzip2) не вміють стискати кілька файлів, а працюють тільки з одним файлом або вхідним потоком. Тому найчастіше ці програми використовуються разом. tarстворює незжатий архів, в який поміщаються вибрані файли і каталоги, при цьому зберігаючи деякі їхні атрибути (такі як права доступу). Після цього отриманий файл *. tar стискається архіватором, наприклад, GZIP. Ось чому архіви зазвичай мають розширення .tar.gz або .tar.bz2 (для архіваторів GZIP і bzip2 відповідно)

Спочатку tar був розроблений для резервного копіювання на стрічку, звідси та його назва - Tape ARchiver. Але оскільки можливість поміщати велику кількість файлів всередину одного надзвичайно зручно (приміром, для зберігання та передачі груп файлів, наприклад, дистрибутивів), то він набув ширшого поширення.

tar за замовчуванням виводить вміст архіву на стандартний пристрій вводу-виводу.


Синтаксис команди tar:

tar [ОПЦІЇ...] [ФАЙЛ]...

Опції,які найчастіше використовуються для tar:

-с, --create -створення нового архіву;


-d, --delete — видалення з архіву (не на магнітних стрічках);


-r, --append — додавання файлів в кінець архіву;


-t, --list — вивід списку вмісту архіву;


-x, --extract — розпакування архіву;


-u, --update — додає до архіву лише більш нові файли;


-f, --file ARCHIVE— використовує файл або пристрій АРХІВ;


-v, --verbose — докладний список оброблюваних файлів;

Решту опцій можна переглянути за допомогою команди man tar або tar --help.


Для файлів, що містять архіви tar, традиційно застосовуються наступні розширення імен файлів:

  • архiв tar:

.tar

  • архів tar, зжатий програмою gzip:

.tar.gz

.tar.gzip

  • архів tar, зжатий програмою bzip2:

.tar.bz2

.tar.bzip2

Після архівування одним з цих архівів створиться архів з подвійним розширенням, одне з яких .tar, а друге - розширення відповідного архіву. Створиться так званий tar-ball.


Приклади:


  • Створити archive.tar з файлів 111 і 222 і зберегти в домашньому каталозі (за умови, що ви в ньому знаходитесь — ваш архів тут і збегігатиметься. Файли для архівації також мають бути в даному каталозі):

tar -cf archive.tar 111 222

  • Щоб переглянути докладний список всих файлів, запаковані в archive.tar потрібно виконати:

tar -tvf archive.tar

  • Щоб розпакувати всі файли з .tar, потрібно виконати:

tar -xf archive.tar

  • Щоб заархівувати архів archive.tar з допомогою архіватора gzip необхідно:

gzip archive.tar