Що таке чіпсет і сокет в персональних комп'ютерах і ноутбуках. СПК

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Чіпсет (англ. Chipset) - набір мікросхем, спроектованих для спільної роботи з метою виконання набору будь-яких функцій. Так, в комп'ютерах чіпсет, що розміщується на материнській платі, виконує роль сполучної компонента, що забезпечує спільне функціонування підсистем пам'яті, центрального процесора (ЦП), введення-виведення та інших. Чіпсети зустрічаються і в інших пристроях, наприклад, в радіоблок стільникових телефонів.

Чіпсети сучасних комп'ютерів

Найчастіше чіпсет сучасних материнських плат комп'ютерів складається з двох основних мікросхем (іноді поєднуваних в один чіп, т. Н. Системний контролер-концентратор (англ. System Controller Hub, SCH):

  • контролер-концентратор пам'яті (англ. Memory Controller Hub, MCH [1] [2]) або північний міст (англ. northbridge) - забезпечує взаємодію ЦП з пам'яттю. З'єднується з ЦП високошвидкісний шиною (FSB, HyperTransport або QPI). В сучасних ЦП (наприклад Opteron, Itanium, Nehalem, UltraSPARC T1) контролер пам'яті може бути інтегрований безпосередньо в ЦП. В MCH деяких чіпсетах може інтегруватися графічний процесор [3];
  • контролер-концентратор вводу-виводу (англ. I / O Controller Hub, ICH [4]) або південний міст (англ. southbridge) - забезпечує взаємодію між ЦП і жорстким диском, картами PCI, низькошвидкісними інтерфейсами PCI Express, інтерфейсами IDE, SATA, USB і пр.

Іноді до складу чіпсета включають мікросхему Super I / O, яка підключається до південного мосту по шині Low Pin Count і відповідає за низькошвидкісні порти: RS232, LPT, PS / 2.

Існують і чіпсети, що помітно відрізняються від традиційної схеми. Наприклад, у процесорів для роз'єму LGA 1156 функціональність північного моста (з'єднання з відеокартою і пам'яттю) повністю вбудована в сам процесор, і отже, чіпсет для LGA 1156 складається з одного південного моста, поєднаного з процесором через шину DMI [5].

Список основних виробників чіпсетів для архітектури x86:

  • Intel: (див. Список чіпсетів Intel)
  • NVidia: (див. Список чіпсетів NVidia)
  • ATI / AMD: (див. Список чіпсетів ATI, після перекупки в 2006 році ATi увійшла до складу Advanced Micro Devices; також див. Список чіпсетів AMD)
  • Via: (див. Список чіпсетів Via)
  • SiS: (див. Чипсети SiS)

не варто плутати чіпсет з сокетом

Сокет - Роз'єм центрального процесора - гніздовий або щілинний роз'єм, призначений для установки центрального процесора. Використання роз'єму замість прямого розпаювання процесора на материнській платі спрощує заміну процесора для модернізації або ремонту комп'ютера, а так же значно знижує вартість материнської плати. Роз'єм може бути призначений для установки власне процесора або CPU-карти (наприклад, в Pegasos).

Такі роз'єми відрізняються тим, що вони практично не сумісні один з одним - кожен вид сокета підходить тільки для установки певних видів процесорів, підтримуваних даною материнською платою. Сокети використовуються тому, що зрідка виникає необхідність заміняти процесори (наприклад, через їх перегріву або просто в ході модернізації комп'ютера), і, якби кожен процесор був просто припаяний до материнської плати, зробити це було б набагато важче. Нумерація сокетов буває двох видів: більш старі позначаються однією цифрою, яка є номером покоління сокета; новіші же позначаються трьома цифрами - числом "ніжок" процесора, використовуваних при установці.

Роз'єми процесорів Intel

Socket 1 - Intel 80486

Socket 2 - Intel 80486 і сумісні з ними процесори інших виробників

Socket 3 - Intel 80486 і сумісні з ними процесори інших виробників

Socket 4 - Pentium (ранні версії)

Socket 5 - Pentium, AMD K5, IDT WinChip C6, WinChip 2, Cyrix / IBM / TI M1 / 6x86

Socket 6 - 80486DX4, модифікована версія Socket 3. У реальних платах не використовувався.

Socket 7 - Pentium, Pentium MMX, AMD K6, IDT WinChip, Cyrix / IBM / TI 6x86L, MII / 6x86MX, Rise mP6

Socket 8 - Pentium Pro

Socket 370 - Pentium III (500 MHz - 1,4 ГГц), Celeron, Cyrix III, VIA C3

Socket 423 - Pentium 4 і Celeron, ядро Willamette

Socket 478 - Pentium 4 і Celeron, ядра Willamette, Northwood, Prescott

Socket 479 - Pentium M і Celeron M, ядра Banias і Dothan

Socket 603/604 - Xeon, ядра Willamette і Northwood

PAC418 - Itanium

PAC611 - Itanium 2, HP PA-RISC 8800 і 8900

Socket B (LGA1366) - Core i7 з інтегрованим трьохканальним контролером пам'яті і з'єднанням QuickPath

Socket H (LGA1156) - Core i7 / Core i5 / Core i3 з інтегрованим двоканальний контролер пам'яті і без з'єднання QuickPath

Socket J (LGA771) - Intel Xeon серій 50xx, 51xx (ядра Dempsey і Woodcrest), 53xx (ядро Clovertown), 54xx (ядро Harpertown)

Socket M - Core Solo, Core Duo і Core 2 Duo

Socket N - Dual-Core Xeon LV

Socket P - заміна Socket 479 і Socket M, 9 травня 2007

Socket T (LGA775) - Intel Pentium 4, Pentium D, Celeron D, Pentium EE, Core 2 Duo, Core 2 Extreme, Celeron, Xeon серії 3000, Core 2 Quad (ядра Northwood, Prescott, Conroe, Kentsfield, Allendale і Cedar Mill )

Socket H2 (LGA1155) - заміна Socket H (LGA1156)

Socket B2 (LGA1356) - наступник Socket B (LGA1366)

Socket R (LGA2011) - заміна Socket B (LGA1366)

Роз'єми процесорів фірми AMD

Super Socket 7 - AMD K6-2, AMD K6-2 +, AMD K6-III, Rise mP6, Cyrix MII / 6x86MX; аналог Socket 7, але з підтримкою частоти шини 100 МГц

Socket A (Socket 462) - K7 (Athlon, Athlon XP, Sempron, Duron)

Socket 563 - мобільний Athlon XP-M з низьким споживанням енергії

Socket 754 - Athlon 64 нижнього рівня, Sempron; підтримка одноканального режиму роботи з пам'яттю DDR

Socket 939 - Athlon 64 і Athlon 64 FX; підтримка двоканального режиму роботи з пам'яттю DDR

Socket 940 - Opteron і ранні Athlon FX (від Socket 939 відрізняється однієї «ногою», яка використовується для контролю правильності прочитаних даних з пам'яті, ECC); підтримка двоканального режиму роботи з пам'яттю DDR

Socket AM2 - 940 контактів, але не сумісний з Socket 940; підтримка пам'яті DDR2

Socket AM2 + - заміна для Socket AM2, з підтримкою шини HyperTransport 3.0 (пряма і зворотна сумісність з AM2 для всіх планованих материнських плат і процесорів)

Socket AM3 - заміна для Socket AM2 +; підтримка пам'яті DDR3

Socket AM3 + - заміна для Socket AM3; підтримка процесорів AMD FX з кодовим ім'ям «Zambezi» з мікроархітектури Bulldozer

Socket FM1 - 905 контактний роз'єм, призначений для установки процесорів з мікроархітектурою AMD Fusion.

Socket F (Socket 1207) - серверні Opteron

Socket F + (Socket 1207+) - серверні Opteron з підтримкою шини HyperTransport 3.0

Socket C32 - серверні Opteron для одно- і двопроцесорних конфігурацій

Socket G34 - серверні Opteron для двох-і чотирьох процесорних конфігурацій

Socket S1 - мобільні Athlon 64, Turion 64 і Mobile Sempron