Технології соціальної роботи

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Назва курсу

"Технології соціальної роботи"


Освітньо-професійний рівень: бакалавр

спеціальність: 231 Соціальна робота

факультет: педагогіки та психології

форма навчання: денна


Автор курсу

--Семез Андрій Анатолійович (обговорення)



Мета та завдання навчального курсу

Мета курсу «Технології соціальної роботи» — ознайомити студентів з загальнотеоретичними проблемами та сутністю технологій соціальної роботи, сформувати у майбутніх фахівців соціальної роботи широкий спектр знань з основ технологій соціальної роботи з різним категоріями клієнтів, та створення умов для самостійної роботи в даній сфері соціальної роботи.

Завдання курсу:

  • розкрити основи теорій соціальних технологій та принципи технологічного підходу до професійної діяльності;
  • деталізувати види та структуру технологій соціальної роботи;
  • розкрити специфіку методик використання технологій соціальної роботи з різними категоріями клієнтів;
  • сформувати у студентів вміння та навички володіння технікою та знаннями процедури розробки технологій соціальної роботи та їх творчого використання.

У результаті вивчення навчальної дисципліни студент повинен знати:

  • предмет, основні закономірності, принципи та структур науки, методи, види соціальної роботи;
  • зміст соціального виховання; соціальну реальність, розуміти наявні соціальні проблеми;
  • основні функції соціального виховання як провідного фактора формування особистості;
  • методи й умови організації соціальної роботи.

У результаті вивчення навчальної дисципліни студент повинен уміти:

  • орієнтуватися в загальній проблематиці технологізації соціальної роботи;
  • давати самостійну оцінку стану соціального виховання в суспільстві;
  • застосовувати базові знання для: організації соціальної роботи, планування, контролю та корекції поведінки особистості; вибору ефективних форм і методів реалізації соціальної роботи, засобів та прийомів впливу на клієнтів;
  • використовувати знання для розв’язання практичних завдань з удосконалення суспільних взаємин, формування культури особистості; напрацьовувати нові підходи до проблем соціалізації.

Програма навчальної дисципліни

МОДУЛЬ 1.


ЗМІСТОВНИЙ МОДУЛЬ 1. ТЕХНОЛОГІЧНИЙ ПІДХІД У СОЦІАЛЬНІЙ РОБОТІ. ЗАГАЛЬНІ ТЕХНОЛОГІЇ СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ.

Тема 1. Роль соціальної технологізації в оптимізації соціальної сфери.

Соціальна технологізація як процес оптимізації сучасної соціальної дійсності. Сутність соціальних технологій. Впровадження соціальних технологій. Інтерпретація поняття «Соціальні технології». Загальна характеристика факторів впровадження соціальних технологій. Багатоманітність та класифікація соціальних технологій.

Тема 2. Технологія соціальної роботи як галузь соціальних технологій.

Сутність технологій соціальної роботи. Класифікація технологій в соціальній роботі. Функції технологій соціальної роботи.

Тема 3. Соціальна діагностика як технологія соціальної роботи.

Сутність і характеристика соціальної діагностики. Принципи соціальної діагностики.

Діагностичні методи в соціальній роботі. Етапи та особливості технологій діагностики.

Тема 4. Технології соціальної експертизи та соціального передбачення.

Поняття соціальної експертизи. Організаційні моделі соціальної експертизи. Етапи роботи експертів при використанні різних моделей експертизи. Загальна характеристика поняття соціальної експертизи: завдання, функції, порядок замовлення. Основні типи організаційних моделей експортування: Модель «Рецензія». Модель «Моніторинг». Модель «Проект». Основні етапи роботи експертів.

Технології соціального прогнозування.

Технології соціального моделювання.

Тема 5. Технології соціальної профілактики та адаптації.

Сутність соціальної профілактики. Рівні соціальної профілактики. Сутність та технології соціальної профілактики. Сутність соціальної адаптації, дезадаптації та переадаптації. Основні види технології адаптації. Технології адаптації.

Тема 6. Технологи соціальної реабілітації та терапії.

Технології реабілітації. Загальна характеристика технології реабілітації.

Технології терапії. Сутність технології терапії. Види терапевтичних технологій.

Тема 7.Технології групової роботи.

Сутність групової роботи. Організація і етапи групової роботи. Методи та прийоми групової роботи. Організація груп взаємодопомоги.

Тема 8.Технології консультування та посередництва.

Сутність технології консультування. Вимоги до соціального працівника як консультанта. Типи і види консультування. Консультування як види технологій соціальної роботи. Консультування окремих категорій клієнтів.

Технологія посередництва.

Тема 9. Технології зв’язків з громадськістю.

Сутність технології паблік рилейшнз. Загальна характеристика технології ПР.

Технології зв’язку з громадськістю в практиці соціальної роботи. Зв’язок з громадськістю в системі методів соціальної роботи.

Соціальна реклама: сутність, специфіка, можливості використання в соціальній роботі. Види рекламно-інформаційних послуг. Створення і використання прес-релізу як форми взаємодії зі ЗМІ.


ЗМІСТОВНИЙ МОДУЛЬ 2. КОНКРЕТНІ ТЕХНОЛОГІЇ СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ З РІЗНИМИ ЦІЛЬОВИМИ ГРУПАМИ І КАТЕГОРІЯМИ КЛІЄНТІВ

Тема 10. Технології соціальної роботи з клієнтами різного віку.

Вікова структура населення і її зв’язок з віковою типологією соціальної роботи. Технології соціальної роботи з дітьми. Технології соціальної роботи з підлітками. Технології соціальної роботи з молоддю. Технології соціальної роботи з людьми зрілого віку. Технології соціальної роботи з людьми похилого віку.

Тема 11. Технології соціальної роботи з жінками.

Специфіка соціальних проблем жінок. Соціальна робота з жінками у західних країнах. Технології соціальної роботи з жінками.

Тема 12. Технології соціальної роботи з сім’єю.

Типологія сімей. Моделі, напрямки і технології соціальної роботи з сім’ями різних типів. Соціальна робота з молодою сім’єю. Соціальна робота з прийомною сім’єю. Соціальна робота з багатодітною сім’єю. Соціальна робота з неблагополучною сім’єю.


МОДУЛЬ 2.


ЗМІСТОВНИЙ МОДУЛЬ 3. ТЕХНОЛОГІЇ СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ З ПРЕДСТАВНИКАМИ ГРУП РИЗИКУ

Тема 13. Соціальна робота з представниками груп ризику. Технології соціальної роботи з дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування.

Основні поняття соціальної роботи з представниками груп ризику. Типологія груп ризику. Технології соціальної роботи з дітьми-сиротами. Технології соціальної роботи з дітьми, позбавленими батьківського піклування.

Тема 14. Технології соціальної роботи з важковиховуваними, дезадаптованими дітьми і підлітками та особами з девіантною поведінкою.

Поняття та причини виникнення важковиховуваності. Класифікацію важковиховуваних дітей. Соціальна діагностика важковиховуваних дітей.

Проблема дезадаптації дітей та підлітків в сучасному суспільстві. Сутність соціальної дезадаптації. Технології соціальної роботи з дезадаптованими дітьми і підлітками. Організаційні технології з дезадаптованими дітьми і підлітками.

Соціальна реабілітація дітей з девіантною поведінкою. Особливості соціальної роботи з неповнолітніми, які повертаються з місць позбавлення волі. Соціально-педагогічні заходи протидії вживанню наркогенних засобів молоддю. Принципи підбору психокорекцийних методик та методів.

Тема 15. Технології соціальної роботи з особами з функціональними обмеженнями.

Концептуальний підхід до соціально-педагогічної реабілітації дітей з обмеженими функціональними можливостями. Моделі соціальної реабілітації дітей з функціональними обмеженнями. Вивчення стану та діагностика дитячої інвалідності. Зміст реабілітації дітей з функціональними обмеженнями. Тема 16. Технології соціальної роботи з обдарованими дітьми та молоддю.

Характеристика творчої обдарованості дитини. Типологія обдарованості. Особливості творчої обдарованості та її проблеми у дитини. Соціально-педагогічна робота з обдарованими дітьми і їх батьками.

Тема 17. Технології соціальної роботи з особами, які схильні до суїциду.

Загальний огляд проблеми депресій та суїцидів. Роль ранньої діагностики депресій в попередженні розвитку дезадаптивних станів. Форми протікання депресивних станів та їх діагностика. Особливості соціо-психологічного консультування депресивних клієнтів.

Особливості роботи з клієнтами, що мають суїцидальні наміри або вчинили суїцидальну спробу. Особливості консультування клієнтів, що понесли втрату.

Особливості консультування клієнтів, що опинилися у об’єктивно важких умовах. Післяродова депресія: етіологія, діагностика, особливості психо-соціального втручання.

Особливості психо-соціальної роботи з депресивними клієнтами, в яких виражено відчуття тривожності.

Тема 18. Технології соціальної роботи з особами без постійного місця проживання та «дітьми вулиці».

«Діти вулиці» та їх шлях до вулиці. Соціально-правові основи захисту дітей, що потребують соціально-педагогічної допомоги. Причини появи соціального явища — «діти вулиці». Технології соціальної роботи з «дітьми вулиці» та соціально незахищеними дітьми та підлітками. Робота з кризовими сім’ями як попередження появи «дітей вулиці» і соціально незахищених дітей. Вулична соціальна робота.

Тема 19. Технології соціальної роботи з мігрантами, національними меншинами.

Соціальна робота з національними меншинами. Організаційні підходи соціальної роботи з мігрантами. Технологія соціальної роботи з національним меншинами.


ЗМІСТОВНИЙ МОДУЛЬ 4. ВИКОРИСТАННЯ ТЕХНОЛОГІЙ СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ В РІЗНИХ СФЕРАХ

Тема 20. Технології соціального захисту населення.

Сутність категорії «соціальний захист». Методи і технології соціального захисту населення в сучасних умовах. Технології соціального захисту та підтримки безробітних. Сутність категорії «соціальний захист». Технології соціального захисту та підтримки безробітних.

Тема 21. Технології соціальної роботи у закладах сфери охорони здоров’я.

Правові гарантії щодо забезпечення права на охорону здоров’я. Поняття, мета та завдання соціальної роботи в системі охорони здоров’я. Компетенції соціальних працівників в медико-соціальній сфері. Профілактична медико-соціальна робота. Напрямки медико-соціальної роботи в сфері охорони здоров’я.

Тема 22. Технології соціальної роботи в системі освіти.

Функції соціальної служби в закладах освіти Спеціалізації соціально-педагогічної діяльності в закладах освіти .Напрями роботи соціального педагога у закладах освіти

Тема 23. Технології соціальної роботи у сфері культури та дозвілля.

Сутність і сенс соціально-культурної діяльності. Культурна політика: функції, завдання, принципи. Соціальні функції діяльності у сфері культури та дозвілля. Групи технологій, які застосовуються у сфері культури та дозвілля.

Тема 24. Технології соціальної роботи з військовослужбовцями та членами їхніх сімей.

Соціальна зумовленість роботи з військовослужбовцями. Форми соціальної роботи. Організація соціальної роботи. Етапи соціальної роботи з військовозобов’язаного молоддю.

Тема25. Технології соціальної роботи у правоохоронній сфері та технології ресоціалізації особистості в закладах пенітенціарного профілю.

Злочинність як соціальна і психологічна проблема. Основні завдання і принципи перевиховання. Технології соціальної роботи у правоохоронній сфері. Технології роботи в пенітенціарних закладах із засудженими. Особливості роботи з неповнолітніми засудженими. Методи соціально-виховної роботи з неповнолітніми, засудженими у виховних колоніях. Технології соціальної роботи з колишніми засудженими. Сучасні підходи до реабілітації злочинців.


Зміст курсу

Теоретична база. Лекційний курс

МОДУЛЬ 1.

ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ 1. ТЕХНОЛОГІЧНИЙ ПІДХІД У СОЦІАЛЬНІЙ РОБОТІ. ЗАГАЛЬНІ ТЕХНОЛОГІЇ СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ

Тема 1. РОЛЬ СОЦІАЛЬНОЇ ТЕХНОЛОГІЗАЦІЇ В ОПТИМІЗАЦІЇ СОЦІАЛЬНОЇ СФЕРИ

Тема 2. ТЕХНОЛОГІЯ СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ ЯК ГАЛУЗЬ СОЦІАЛЬНИХ ТЕХНОЛОГІЙ

Тема 3. СОЦІАЛЬНА ДІАГНОСТИКА В ТЕХНОЛОГІЯХ СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ

Тема 4. ТЕХНОЛОГІЇ СОЦІАЛЬНОЇ ЕКСПЕРТИЗИ ТА СОЦІАЛЬНОГО ПЕРЕДБАЧЕННЯ

Тема 5. ТЕХНОЛОГІЇ СОЦІАЛЬНОЇ ПРОФІЛАКТИКИ ТА АДАПТАЦІЇ

Тема 6. ТЕХНОЛОГІЇ СОЦІАЛЬНОЇ РЕАБІЛІТАЦІЇ ТА ТЕРАПІЇ

Тема 7. ТЕХНОЛОГІЇ ГРУПОВОЇ РОБОТИ

Тема 8. ТЕХНОЛОГІЇ КОНСУЛЬТУВАННЯ ТА ПОСЕРЕДНИЦТВА

Тема 9. ТЕХНОЛОГІЇ ЗВ’ЯЗКУ З ГРОМАДСЬКІСТЮ


ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ 2. КОНКРЕТНІ ТЕХНОЛОГІЇ СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ З РІЗНИМИ ЦІЛЬОВИМИ ГРУПАМИ І КАТЕГОРІЯМИ КЛІЄНТІВ

Тема 10. ТЕХНОЛОГІЇ СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ З КЛІЄНТАМИ РІЗНОГО ВІКУ

Тема 11. ТЕХНОЛОГІЇ СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ З ЖІНКАМИ

Тема 12. ТЕХНОЛОГІЇ СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ З СІМ’ЄЮ


МОДУЛЬ 2.

ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ 3. ТЕХНОЛОГІЇ СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ З ПРЕДСТАВНИКАМИ ГРУП РИЗИКУ

Тема 13. СОЦІАЛЬНА РОБОТА З ПРЕДСТАВНИКАМИ ГРУП РИЗИКУ. ТЕХНОЛОГІЇ СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ З ДІТЬМИ-СИРОТАМИ ТА ДІТЬМИ, ПОЗБАВЛЕНИМИ БАТЬКІВСЬКОГО ПІКЛУВАННЯ

Тема 14. ТЕХНОЛОГІЇ СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ З ВАЖКОВИХОВУВАНИМИ, ДЕЗАДАПТОВАНИМИ ДІТЬМИ І ПІДЛІТКАМИ ТА ОСОБАМИ З ДЕВІАНТНОЮ ПОВЕДІНКОЮ.

Тема 15. ТЕХНОЛОГІЇ СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ З ОСОБАМИ З ФУНКЦІОНАЛЬНИМИ ОБМЕЖЕННЯМИ

Тема 16. ТЕХНОЛОГІЇ СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ З ОБДАРОВАНИМИ ДІТЬМИ ТА МОЛОДДЮ

Тема 17. ТЕХНОЛОГІЇ СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ З ОСОБАМИ, ЯКІ СХИЛЬНІ ДО СУЇЦИДУ

Тема 18. ТЕХНОЛОГІЇ СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ З ОСОБАМИ БЕЗ ПОСТІЙНОГО МІСЦЯ ПРОЖИВАННЯ ТА «ДІТЬМИ ВУЛИЦІ»

Тема 19. ТЕХНОЛОГІЇ СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ З МІГРАНТАМИ, НАЦІОНАЛЬНИМИ МЕНШИНАМИ


ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ 4. ВИКОРИСТАННЯ ТЕХНОЛОГІЙ СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ В РІЗНИХ СФЕРАХ

Тема 20. ТЕХНОЛОГІЇ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ

Тема 21. ТЕХНОЛОГІЇ СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ У ЗАКЛАДАХ СФЕРИ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

Тема 22. ТЕХНОЛОГІЇ СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ В СИСТЕМІ ОСВІТИ

Тема 23. ТЕХНОЛОГІЇ СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ У СФЕРІ КУЛЬТУРИ ТА ДОЗВІЛЛЯ

Тема 24. ТЕХНОЛОГІЇ СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ З ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦЯМИ ТА ЧЛЕНАМИ ЇХНІХ СІМЕЙ

Тема 25. ТЕХНОЛОГІЇ СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ У ПРАВООХОРОННІЙ СФЕРІ ТА ТЕХНОЛОГІЇ РЕСОЦІАЛІЗАЦІЇ ОСОБИСТОСТІ В ЗАКЛАДАХ ПЕНІТЕНЦІАРНОГО ПРОФІЛЮ


Питання до екзамену

V семестр

VI семестр


Тематика індивідуальних навчально-дослідних завдань

МОДУЛЬ 1.

(творче завдання)

  1. «Соціальна реабілітація дитини з обмеженими можливостями».
  2. «Ресоціалізація неповнолітнього осудженого».
  3. «Асоціація піклування і реабілітація осуджених».
  4. «Соціально-педагогічна допомога дітям «групи ризику» в екстремальних ситуаціях»
  5. «Технологія професійного та особистісного самовизначення».
  6. Створення неурядової організації соціально-педагогічно підтримки молоді: «Мої права — моя свобода».
  7. Створення неурядової організації соціально-педагогічно підтримки молоді: «Школа демократичної культури».
  8. Створення неурядової організації соціально-педагогічно підтримки молоді: «Древо життя».
  9. Створення неурядової організації соціально-педагогічно підтримки молоді: «Екологія та діти».
  10. Створення неурядової організації соціально-педагогічно підтримки молоді: «Школа громадянського суспільства».
  11. Створення неурядової організації соціально-педагогічно підтримки молоді: «Діалог індивідуальностей».
  12. Створення неурядової організації соціально-педагогічно підтримки молоді: «Лідер здоров’я».
  13. «Технологія правової просвіти».
  14. «Організація сімейних клубів».
  15. «Організація шкіл сімейного життя».
  16. «Організація недільних сімейних шкіл».
  17. «Соціально-педагогічна допомога та освіта батьків (технологія соціально-педагогічного всеобучу)».
  18. «Соціально-педагогічна корекція відносин в процесі виправлення делінквентної поведінки».
  19. «Створення соціально-сприятливої соціальної середовища у родині».
  20. «Соціально-педагогічна допомога в розв’язанні проблем особистісного зростання».
  21. «Соціально-педагогічна допомога школярам молодшого шкільного віку в спілкуванні з однолітками або комунікативній переорієнтації».
  22. «Організація дозвілля дітей та їхніх батьків».


МОДУЛЬ 2.

(реферат)

  1. Особливості технології соціальної роботи з військовослужбовцями.
  2. Основи медико-соціальної роботи.
  3. Психологічні механізми роботи з дезадаптованими дітьми та підлітками.
  4. Девіантна поведінка дітей і підлітків: соціально-психологічний аспект.
  5. Соціальна відповідальність як фактор стабілізації шлюбно-сімейних відносин.
  6. Вплив соціально-психологічних технологій на соціальне середовище.
  7. Медико-соціальна робота в наркології.
  8. Медико-соціальна робота в онкології.
  9. Медико-соціальна робота в плануванні сім’ї.
  10. Постановка життєвого завдання як чинник подолання сімейної кризи.
  11. Соціально-психологічні технології у сфері громадського здоров’я.
  12. Шлюбна залежність як чинник емоційного вигоряння в сім’ї ..
  13. Нормативна і девіантна поведінка особистості в умовах соціалізації.
  14. Соціально-психологічні аспекти засуджених на довічне позбавлення волі.
  15. Технології розвитку та вдосконалення індивідуально-психологічних особливостей особистості.
  16. Типологія адаптаційного подолання кризи підліткового віку.
  17. Соціально-педагогічна компетентність спеціаліста соціальної роботи.
  18. Психоаналітичні та психодинамічні модної як критерії вибору соціальних технологій.
  19. Технології економічної підтримки населення в сучасних умовах.
  20. Зміст та сутність соціально-економічних методів соціальної роботи.
  21. Особливості технологія програмно-цільового проектування.
  22. Технології групового вирішення проблеми в соціальному управлінні.
  23. Змістовні характеристики соціальної комунікації.
  24. Організація та етапи групової роботи.
  25. Специфіка соціальних проблем військовослужбовців.