Стаття до проекту "Моє рідне місто або село" Бурлаки Нікіти

Матеріал з Вікі ЦДУ
Версія від 08:33, 6 листопада 2014; Nikita Burlaka (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Будівля по вулиці Карла Маркса

Від будівлі по вулиці Карла Маркса, 28 неможуть відвести очі не тільки мешканці міста, а й фахівці (реставратори, мистецтвознавці) та можновладці. Про неї мало писали і говорили, не друкували її фотозображень на сторінках каталогів та буклетів про Єлисаветград і Кіровоград. Як зазначено на головному фасаді, будинок споруджено 1898 року. Тривалий час будівля використовувалась як навчальний заклад: там розміщувалася приватна гімназія пані Людкевич, а пізніше, за радянських часів, - Кіровоградське медичне училище. З 1972 по 1988 рік у ньому була лікарня лікувально-санітарного управління (ЛСУ).

Кіровоград

Зараз там функціонує неврологічне відділення третьої міської лікарні. Мабуть, завдяки таким орендаторам будівля і збереглася до наших днів без суттєвих змін. На жаль, цього не скажеш про сусідній будинок по вулиці Карла Маркса, 30. Внаслідок ремонтів його фасад втратив свій первісний вигляд. Тепер він зовсім не нагадує той, в якому розміщувалась Єлисаветградська пошта до спорудження її приміщення на розі вулиць Великої Перспективної і Гоголя (сучасний Головпоштамт). Пізніше в цьому будинку була приватна гімназія пані Єфімовської, а в радянські часи - загальноосвітня жіноча школа №8.

Кіровоград

Церковь Рождества Пресвятой Богородицы, Ковалевка

Ось вже 214 років, як на Ковальовке був влаштований перший храм. Згідно церковним відомостям в 1787 році утриманням прихожан Елісаветградського Собору і жителів району Ковальовки але Бульварній (нині Фрунзе) вулиці побудували православний храм (з дерева). 19 жовтня 1790 року священик Успенського Собору Дмитро Смолодовіч єдиний його престол освятив в честь Покриви Пресвятої Богородиці. Першим священиком храму був Федір Кедников (або Кедліков, в документах неразборчиво). Храм був не дуже великим але розмірам, у зв'язку з чим вже в 1824 році купець Петро Щедрін виділяє гроші на будівництво нового, кам'яного, в якому планувалося додати до вже існуючого престолу ще два - Вознесли Христа Рятівника і апостола Петра. Будівництво було завершене в 1849 році, - вже після смерті Щедрина, - за рахунок міської казни.

Храм побудований за проектом відомого архітектора До. Тона. Займався будівництвом міський архітектор Андрєєв, який, ймовірно, спроектував план внутрішнього оформлення храму. Для храму була відведена чимала ділянка землі, на якій старанням причта і прихожан був розбитий сад. І хоча по іншу сторону залізниці прибутку виділили територію під кладовище, частина землі при Покровськом храмі також використовувалася для поховання померлих священнослужителів храму і найбільш видатних прихожан. Дерев'яний же храм але ініціативі міщанина Петра Погорелова і інших перенесли на кладовищі за залізницею, посвятивши його іконі Богоматері "Всіх скорботних радощі". У 1902 році архітектурний комплекс Свято-покровського храму був доповнений двоповерховою будівлею в стилі класицизму. Тут старання настоятеля священика Сорокина була відкрита однокласная церковна школа. Будівля збереглася до сьогоднішнього дня. Ковалевський храм Покровський був закритий 1932 року. З 1942 року служби в нім поновилися, але на початку 60-х років храм знов закрили. Як тільки нс використовувалося церковна будівля в ті періоди, коли воно було закрите для віруючих. Тут ремонтували техніку, зберігали сіль і складували склотару. У 1988 році храм повернений православним прихожанам в украй непригодном для відновлення служб достатку. Не збереглася прилегла до храму історична територія, яка в 1960-е роки забудована 5-этажными "Хрущовками", знищені господарські споруди. Таким чином, церковна територія скоротилася з 5733 кв м-коду до 240 кв м. Старанням багатьох людей служби в храмі Покриву Пресвятої Богородиці поновилися вже в 1989 році. Сьогодні ведуться відновні роботи в храмі, який є пам'ятником мистецтва і архітектури державного значення. Поставлений новий іконостас - різьблений, дерев'яний, подібний тому, що був влаштований в середині XIX століття і не збережений в радянський період (художник Ігор Сиротюк, столяра: Сергєї Куропятник, Юрій Корня), зведена кам'яна 01 огорожа. Хочеться сподіватися, що при розписі храму буде витриманий стиль художника Ф. С. Козачинського, фрагменти розпису якого дивом збереглися над північним і південним входами.

Кіровоград

Рідне місто або село на карті України

Кіровоград

Таблиця "Найважливіші події на території рідного краю"

Дата Історична подія
10 (21) лютого 1784 — 7 серпня 1924 Місто дістає назву :"Єлисаветград"
7 серпня 1924 — 27 грудня 1934 року Місто має назву:"Зінов'євськ"
27 грудня 1934 — 10 січня 1939 року Місто має назву :"Кіров"
10 січня 1939 року Місто має назву :"Кіров"
1754 рік Заснування фортеці святої Єлисавети
1874 рік Початок підприємства англійців Братів Ельворті
1897 рік 1 Електричний трамвай
1920 — поч. 1930-х рр Кіровоград стає важливим індустріальним центром
1 вересня 1939 року відновлення роботи педагогічного інституту
1975 рік Відкриття заводу «Друкмаш»
1991 рік Перше святкування дня міста


Ресурси:



Сторінка проекту Моє рідне місто або село

Кіровоградський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка