Опис пошукової системи Google

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук



150x55.gif


URL головної сторінки пошукової системи Google

URL головної сторінки пошукової системи Google

Загальний опис системи, її особливості

Найбільш потужна, надійна та високошвидкісна пошукова система. Забезпечує гарні результати пошуку як англійською, так і російською/українською мовою. Використовує базу даних і алгоритми пошуку Yahoo!. Має свій каталог web. Підтримує пошук у межах вказаного web-сайту. Дає відмінні результати при пошуку ресурсів, пов'язаних з інформаційними технологіями.

Наявність каталогу, посилання на каталог

Посилання Google-каталог

Особливості мови запитів

Опишіть як в пошуковій системі реалізовані команди мови запитів

Можливості розширеного пошуку

Опишіть можливості розширеного пошуку


24 поради для пришвидшення пошуку у Gooogle

. Один з декількох (логічне АБО). По-замовчуванню Google шукає сторінки, які містять всі слова з пошукового запиту, але якщо потрібно видати і ті, які містять хоч би одне слово із заданої множини, можна скористатися логічним оператором АБО. Йому відповідає символ "|" (по англійські він іменується pipe symbol). Приклад: молоко|огірки|оселедець.

2. Лапки. Якщо вам необхідно знайти певну фразу дослівно, можна використовувати лапки. Приклад: "Hotel California" (аналогічний запит без лапок повернув би не тільки посилання на всі згадки однойменної пісні, але і на безліч сайтів тур-операторів і готелів).

3. Виключення (логічне НЕ). Для того, щоб виключити з результату пошуку ті сторінки, які містять певне слово, в пошуковому запиті необхідно використовувати символ "-". Приклад: linux distrib download -suse (запит поверне посилання на сторінки для викачування різних дистрибутивів Linux, за винятком Suse).

4. Схожі слова. Для того, щоб Google шукав слова, схожі на задане, використовуйте символ "~" (тильда). Будуть знайдені синоніми і слова з альтернативними закінченнями. Приклад: ~hippo (за запитом буде так само знайдено, наприклад, слово hyppopotamus).

5. Маски. Символ "*" можна використовувати як маску - умовне позначення довільної кількості будь-яких символів. Це може бути корисно, наприклад, якщо ви намагаєтеся знайти текст пісні, але не можете при цьому точно пригадати слова. Або відшукати сайт, домен якого запам'ятався тільки частково. Приклад: welcome to the hotel * such а lovely place; *pedia.org.

6. Розширений пошук. Якщо ви забули який-небудь з перерахованих операторів, завжди можна скористатися формою розширеного пошуку.

7. Визначення. Використовуйте оператора define: для швидкого пошуку визначень. Приклад: define:Ктулху (запит видасть посилання на сторінку з Вікипедії).

8. Калькулятор. Однією з корисних і при цьому маловідомих можливостей Google є обчислення арифметичних виразів. У багатьох випадках це швидше, ніж використання програми калькулятора. У виразах можна використовувати операторів +, - *, /, ^ (степінь), sqrt (квадратний корінь), sin, cos, tan, ln, lg, exp (ex), дужки і багато чого ще. Приклад: sqrt(25 * 25)* 768.

9. Числові інтервали. У Google існує ще одна маловідома можливість - пошук числових інтервалів, які можна задавати за допомогою крайніх значень, розділених послідовністю з двох крапок. Приклад: Київ 2004..2007.

10. Пошук на заданому сайті. За допомогою оператора site: можна обмежити результати пошуку певним веб-сайтом. Саме ця можливість зазвичай використовується при установці пошукових форм Google на сторонніх ресурсах. Приклад: Pragma site:hutir.info.

11. Посилання ззовні. За допомогою оператора link:, можна знайти сторінки, які посилаються на заданий URL. Оператор можна використовувати не тільки для головної адреси сайту, але і для окремих сторінок. Оператор не дає гарантії, що в результаті пошуку будуть перераховані абсолютно всі сторінки. Приклад: link:hutir.info.

12. Вертикальний пошук. Замість того, щоб шукати задані слова у всьому вебі, можна обмежити пошук який-небудь однією певною сферою. У Google входить безліч пошукових сервісів, що дозволяють знаходити інформацію, що цікавить, в блогах, новинах, книгах, і багатьох інших категоріях:

  • Blog Search
  • Book Search
  • Scholar
  • Catalogs
  • Code Search
  • Directory
  • Finance
  • Images
  • Local/Maps
  • News
  • Patent Search
  • Product Search
  • Video
  • Linux resouces search and BSD resouces search

13. Кіно. Для пошуку назв фільмів зручно використовувати оператора movie:. Приклад: movie:One Flew Over the Cuckoo's Nest.

14. Музика. Оператор music: обмежить результати пошуку контентом, який тим або іншим чином пов'язаний з музикою. Приклад: music:Depeche Mode 101.

15. Перетворювач одиниць вимірювання. Google можна використовувати для швидкого перетворення метрів в ярди, кілограмів у фунти, літрів в джоулі. Для цього використовується абсолютно природний для людського розуміння синтаксис. Приклад: 16 tons in pounds. Update: за тим же принципом можна виконувати перетворення між сумами в різних валютах. Наприклад: 15 UAH in USD. Курси валют Google дізнається з Citibank N.A.

16. Числові шаблони. Алгоритми Google уміють розпізнавати тип числових даних за шаблоном їх введення. На жаль, більшість цих шаблонів відповідають тільки американським стандартам. Зокрема можна шукати:

  • регіональні телефонні коди;
  • номери автомобілів (тільки США);
  • інвентарні номери Федеральної Комісії Комунікацій FCC (тільки США);
  • UPC (універсальні товарні коди, вживані в США);
  • реєстраційні номери Федерального авіаційного агентства (США);
  • номери патентів (США);
  • біржові котирування (потрібно використовувати символи акцій) і прогноз погоди на п'ять днів вперед.

17. Типи файлів. У випадку, якщо ви хочете шукати, наприклад, тільки документи у форматі PDF, Word або Excel, можна використовувати оператора filetype:. Повний список підтримуваних форматів на момент написання даного тексту: Adobe Reader PDF (.pdf), Adobe Postscript (.ps), Autodesk DWF (.dwf), Google Earth (.kml, .kmz), Microsoft Excel (.xls), Microsoft PowerPoint (.ppt), Microsoft Word (.doc), Rich Text Format (.rtf), Shockwave Flash (.swf). Приклад: stroustrup c++ language filetype:pdf. Update: Для вибору типу шуканих файлів так само можна використовувати оператора ext:.

18. Місцезнаходження слова. По-замовувнню Google шукає заданий текст усередині сторінок. Але якщо є необхідність шукати в якійсь певній області, можна використовувати таких операторів як "inurl:" (пошук всередині URL), "intitle:" (пошук в заголовку сторінки), "intext:" (пошук в тексті сторінки), і "inanchor:" (пошук в тексті посилань).

19. Кешування сторінки. При пошуку застарілих сторінок і сторінок, вміст яких був оновлений, може допомогти пошук в кеші пошукової машини. Для цього призначений оператор cached:. Update: Існує так само близький по сенсу оператор cache:, за допомогою якого можна відразу одержувати сторінки з кеша по їх URL. Цією можливістю в принципі можна користуватися як своєрідним бекапом видимих для Google сторінок: навіть якщо сторінка буде видалена з свого сайту, на Google може залишитися її копія.

20. Відповідь на головне питання життя, всесвіту і всього такого. Google знає відповідь навіть на це сакраментальне питання (якщо він буде записаний по-англійськи в нижньому регістрі).

21. Пошук осіб. У пошукача картинок є цікава (і, на скільки мені відомо, поки офіційно недокументована) можливість - виділяти зі всієї безлічі знайдених зображень особи. Для того, щоб цим скористатися, необхідно додати до URL результату пошукового запиту додатковий GET-параметр imgtype=face. Приклад: http://.../images?q=Audrey+Tautou&imgtype=face

22. Інформація про сайт. За допомогою оператора info: можна одержати відому Google інформацію про вказаний сайт. Приклад: info:hutir.info.

23. Схожі сайти. За допомогою оператора related: Google може видати список сайтів, які вважає схожим на заданий. Приклад: related:hutir.info.

24. Способи представлення. Крім стандартного представлення результатів пошуку, існують ще два експериментальних, які можна активувати за допомогою оператора view:. Перший з них - timeline призначений для відображення різних хронологічних подій і може наочно представити розподіл результатів пошуку на тимчасовій осі. Приклад: George Washington view:timeline (результатом подібного запиту буде якась подібність біографії, матеріали якої зібрані з безлічі ресурсів Мережі).

Другий спосіб відображення - map зручний для пошуку по картах. При його виборі, в звіті з результатами пошуку відразу відкривається фрейм з картою, на якій покажчиками помічене те, що знайшов Goolge. Приклад: fifth avenue ny view:map. З українськими (та і будь-якою не англійською мовою), як не складно здогадатися, сервіс поки не дружить.