Конспект уроку №5

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Глобальна мережа Інтернет

Мета:

Навчальна: Сформувати в учнів знання про інформацію, яка необхідна для підключення до мережі Інтернет, провайдери. Різні способи підключення комп’ютерів до глобальної мережі Інтернет. Основні послуги глобальної мережі Інтернет.

Виховна: Виховувати інтерес до навчання, любов до предмета інформатики, цілеспрямованість, бережливе ставлення до шкільного майна.

Розвиваюча: Розвивати логічне мислення учнів, розвивати інтерес до комп’ютерної техніки, увагу, пам’ять.

Тип заняття: Викладення нового матеріалу.

ХІД УРОКУ

І. Організаційна частина

1) привітання з учнями 2) перевірка присутності учнів на уроці 3) призначення чергових

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності. Отже, сьогодні ми з вами продовжимо вивчати тему, яку розпочали на минулому уроці. Тобто ми детальніше познайомимось із глобальною мережею Інтернет, а саме дізнаємось про інформацію, яка необхідна для підключення до мережі, що таке провайдери, також дізнаємось про різні способи підключення до мережі Інтернет, та про послуги, які надає ця мережа. У майбутньому ця інформація знадобиться кожному,

адже на даний час комп’ютерна революція продовжується і комп’ютери застосовують майже у всіх галузях. 

А у Інтернеті за допомогою комп’ютера можна знайти будь-яку інформацію. Ви всі повинні дуже уважно слухати,

тому що в кінці уроку на закріплення нового матеріалу проведемо тестування і побачимо, 

наскільки добре ви запам’ятали новий матеріал. А зараз, перед тим, як розпочати вивчення нової теми, перевіримо, що ви засвоїли з минулої теми. Отже, перше запитання буде таким.


III. Перевірка раніше вивченого матеріалу.

1. Що таке мережа Інтернет? 2. Які комп’ютери називаються серверами і клієнтами Інтернету? 3. Що таке протокол TCP/IP і для чого він призначений? 4. Який принцип адресації прийнято в мережі Інтернет? 5. Що таке IP-адреса?


IV. Викладення нового матеріалу.

1. Послуги надані мережею Усі послуги надані мережею Іnternet можна умовно поділити на дві категорії: обмін інформацією між абонентами мережі і використання баз даних мережі. До числа послуг зв’язку між абонентами належать. Telnet - віддалений доступ. Дає можливість абоненту працювати на будь-який ЕОМ мережі Іnternet як на своїй власній.

Тобто запускати програми, змінювати режим роботи і т.д.

FTP (File Transfer Protocol) - протокол передачі файлів. Дає можливість абоненту обмінюватися двійковими і текстовими файлами з будь-яким комп’ютером мережі. Установивши зв’язок з віддаленим комп’ютером, користувач може скопіювати файл із цього комп’ютера на свій чи скопіювати файл зі свого комп’ютера на віддалений. Електронна пошта - обмін поштовими повідомленнями з будь-яким абонентом мережі Іnternet.

Існує можливість відправлення як текстових, так і двійкових файлів. На розмір поштового 

повідомлення в мережі Internet накладається наступне обмеження - розмір поштового повідомлення не повинний перевищувати 64 кілобайти. Talk - дає можливість відкриття “розмови” з користувачем віддаленої ЕОМ. При цьому на екрані одночасно видний текст,

що вводитися, і відповідь віддаленого користувача.

До систем автоматизованого пошуку інформації в мережі Іnternet належать наступні системи. WWW - система для роботи з гіпертекстом. Потенційно вона є найбільш могутнім засобом пошуку.

Гіпертекст з’єднує різні документи на основі заздалегідь заданого набору слів. Наприклад, 

коли в тексті зустрічається нове слово чи поняття, система, що працює з гіпертекстом, дає можливість перейти до іншого документу, у якому це слово чи поняття розглядається більш докладно.

2. Застосування Інтернету

Давайте розглянемо, як Іnternet реалізує свої основні функції.

2.1 Електронна пошта

Електронна пошта - найбільш проста і найчастіше сама корисна.

Багато користувачів Іnternet мають справу тільки з електронною поштою, 

і все одно вважають її безцінним ресурсом. Ви можете відправляти повідомлення одному чи кільком людям, пересилати текстові файли, одержувати інформацію від автоматизованих комп’ютерних програм і т.д.

Незважаючи на те, що ніхто не відмовиться мати повний доступ до Іnternet, бувають випадки, 

коли для задоволення самих різних інформаційних потреб цілком вистачає однієї електронної пошти. Алі не можна недооцінювати електронну пошту у своїй найпростішій формі; це засіб для обміну

повідомленнями чи використання списків поштового розсилання для людей, що цікавляться загальною тематикою. На початку існування Іnternet, електронна пошта вважалася незначним додатком до тих можливостей, що надавала мережа.
Ніхто не очікував виникнення величезного потоку інформації, що з’явилися в той період,
коли вчені стали обмінюватися своїми ідеями з територіально відділеними колегами. 

Сьогодні наявність електронної пошти сприймається як щось саме собою що розуміється усіма - від невеликих компаній з офісними мережами до гігантських корпорацій, що мають свої відділення по усьому світі. Такий же стрімкий був ріст електронної пошти в комерційних мережах, багато абонентів яких користаються тільки цією послугою.

2.2 Передача файлів

Переміщення файлів між комп’ютерами - одна з найкращих можливостей, що ми одержали завдяки мережній революції. Якщо ви можете відшукати щось корисне, і якщо це, як тисячі комп’ютерних файлів в Іnternet, - загальнодоступна інформація,

то ви можете скопіювати це на ваш комп’ютер. Засіб, завдяки якому став можливий цей процес,
називається протоколом передачі файлів (fіle transfer protocol), чи FTP.

2.3 Віддалений доступ

Віддалений доступ інакше називаний Telnet, забезпечує можливість підключатися до віддаленого комп’ютера. Іnternet відкриває двері у всесвітнє комп’ютерне середовище з безліччю комп’ютерів, що пропонують програми,

бази даних і інші ресурси, що ми можемо переглядати чи використовувати в роботі.

Використовуючи Telnet, ми можемо відвідувати бібліотечні каталоги далеких університетів, шукати інформацію про що завгодно - від утворення далеких галактик до рецептів картопляного супу, переглядати рішення Верховного Суду чи тексти популярних пісень.

2.4 Лінії, що комутуються

Телефонна лінія у вас вдома - це лінія, що комутується; з’єднання відбувається, коли ви набрали номер, і переривається, коли ви кладете трубку. Між двома мережами перед початком сеансу передачі даних також може

бути установлене з’єднання, що комутується, а по закінченні цієї передачі - роз’єднується. Знижена вартість 

міжміської і міжнародного зв’язку робить такий варіант можливим для тих, хто працює з невеликими локальними мережами. Можна подзвонити на вузол Іnternet і, використовуючи з’єднання, що тільки комутується, одержати доступ до послуг Іnternet.

2.5 Мікрохвильовий зв’язок

Мікрохвильове устаткування дозволяє з’єднувати мережі без проводів, переправляючи дані за допомогою передавача на прийомну антену місця призначення. Між двома пунктами стоять репітери (повторювачі), задача яких прийняти сигнал,

підсилити його і передати на наступну станцію. Гранична відстань між станціями може 

мінятися в залежності від ландшафту, тому що мікрохвильовий зв’язок діє в середовищі прямої видимості.

3. Глобальні гіпертекстові структури: WWW

World Wіde Web - ”Всесвітня павутина”. (Коротше: Web чи W3) Гіпертекст - текст із вставленими в нього словами (командами) розмітки,

що посилаються на інші місця цього тексту, інші документи, картинки і т.д. 

Під час читання такого тексту (у відповідній програмі, його обробляючої і виконуючої відповідні посилання чи дії) ви бачите підсвічені (виділені) у тексті слова. Якщо наїхати на них курсором і натиснути клавішу чи кнопку (око) мишки, то висвітиться те, на що посилалося це слово, наприклад, інший параграф тієї ж глави цього ж тексту. У WWW по ключових словах можна потрапити в зовсім інший текст з іншого документа, ввійти в яку-небудь програму, зробити яка-небудь дію і т.д. В Іnternet у контексті WWW можна одержувати доступ до чого завгодно, до telnet,

e-maіl, ftp, Gopher, WAІ, Archіe, USENET News і т.п. У WWW можна посилатися на дані на інших машинах у будь-якому місці мережі, тоді при активації цього посилання ці дані автоматично передадуться на вихідну машину і ви побачите на екрані текст, дані, картинку, а якщо провести в життя ідею мультимедіа, то і звук почуєте, музику, мову. 

Це злегка нагадує Gopher, але фактично це принципово інше і нове. У Gopher мається тверда структура меню,

по якій ви рухаєтеся, як вам завгодно. Ця структура не залежить від того, що ви робите, який документ використовуєте і т.д. 

У WWW ви рухаєтеся по документі, що може мати яку завгодно гіпертекстову структуру.

Ви самі можете організувати структури меню в гіпертексті. Маючи редактор гіпертекстів, 

ви можете створити будь-яку структуру робочого середовища, включаючи документацію, файли, дані, картинки, програмне забезпечення і т.д., і це не буде нове програмне забезпечення, а просто гіпертекст. Нажаль, створення гіпертекстових редакторів з людським обличчям (дружнім інтерфейсом, отладчиком і т.д.)

задача не з простих і ще не вирішена.

Так як «читати» гіпертекст приємніше (і взагалі має сенс) у тому випадку, коли не виникає затримок при активації посилань (підкачування тексту з іншого сервера чи просто із сервера,

але по місцевій мережній лінії, пересилання зображень, баз даних і т.д.), тому WWW варто встановлювати на швидкі лінії.
На повільних лініях використання WWW перетвориться на суцільні муки, чекання, зависання, 

усі переваги і сам зміст губляться. Також нераціонально працювати, наприклад, по telnet у WWW на дуже д алеко розташованій машині, - це влетить вам у добру копієчку. Саме тому хочеться мати такий сервер у своїй країні, хоча б один.

6. Доступ в Інтернет

Доступ в Іnternet, звичайно, одержують через постачальників послуг (servіce provіder). Постачальники ці продають різні види послуг, кожна з яких має свої переваги і недоліки. Так само, як і при покупці садового візка (в оригіналі - автомобіля) ви вирішуєте,

якими якостями повинна вона володіти, скільки ви за неї можете собі дозволити заплатити, 

і, виходячи з цього, вибираєте придатний варіант із пропонованої кількості. Але перед тим, як почати діяти в цьому напрямку, тобто добувати список постачальників Іnternet, читати і вибирати, зв’язуватися з ними, з’ясуєте, а чи не маєте ви уже доступу в Іnternet, самі того не відаючи. Таке цілком може мати місце - у Росії не так часто, у США не так вже і рідко. Якщо ваша організація чи установа (інститут, компанія) уже має доступ в Іnternet, та навряд чи ви зможете одержати персональний доступ у мережу кращий, ніж ваша організація. Іншими словами, якщо ви вже маєте доступ в Іnternet, вам не треба буде платити грошів зі своєї кишені, не треба буде метушитися навколо постачальників послуг і т.д., вам просто треба буде навчитися користатися тим, що ви вже маєте. Якщо ваша організація поки не має доступу в Іnternet, чи взагалі ж має, але, не ваш підрозділ (лабораторія, відділ, факультет), вам просто варто поспостерігати і прикинути, скільки ще потенційних користувачів маються серед ваших товаришів по службі, можливо, поговорити з ними і заручатися підтримкою, скласти пропозицію і/чи подати вимогу вище стоячому керівництву. Є (хоча це зустрічається, нажаль, поки дуже рідко) ще можливості одержати доступ до Іnternet не через її прямих розповсюджувачів, без зайвих витрат. Перший - пошукайте в публічних бібліотеках: деякі (центральні) мають службу, яку називають Freenet - вільна (безкоштовна) мережа. Це інформаційна система, заснована відповідним співтовариством, що звичайно має модемний доступ до Іnternet по телефону. Другий шлях корисний для молодих людей, що проживають у країнах Заходу, чи в центральних містах у нас. Станьте студентом, поступіть в західний чи організований у нас же в Україні разом із Заходом університет чи коледж. І виберіть відповідну спеціальність чи запишіться на курси, що дозволять вам добратися до заповітного комп’ютера, що має доступ в Іnternet. Наприклад, навчіться плести постоли - уже потім вам буде чим розважитися, коли у вас від безупинної роботи в мережі поїде дах. І коли ви навчитеся, у вас буде ще один довід начальству на користь надання вам доступу в Іnternet: мережі як повітря необхідне база даних з інструкціями з плетива постолів, без них вони як без рук. Такий внесок керівництво не зможе не оцінити по достоїнству.


V. Закріплення одержаних знань.


А на закріплення нового матеріалу, як я і казав на початку уроку, ми проведемо тестування, і побачимо, як добре ви слухали і запам’ятали новий матеріал.


VI.Підведення підсумків уроку.


Отже, підведемо підсумок сьогоднішнього уроку. А сьогодні ми детальніше ознайомились із глобальною мережею Інтернет.

А саме, дізналися, що потрібно для того, щоб під’єднатися до мережі, розглянули різні способи підключення комп’ютерів і також дізнались, які послуги надає ця мережа «Internet».


VII. Домашнє завдання.


Тести на закріплення нового матеріалу


1) Що таке електронна пошта?

    а) це програма для обміну музичними файлами;
    б) це засіб для спілкування;
    в) це обмін поштовими повідомленнями з будь-яким абонентом мережі Інтернет.

2) Чи можна переміщувати файли з одного комп’ютера на інший, використовуючи мережу Інтернет?

    а) можна;
    б) не можна;
    в) можна, але не всі файли.

3) Як називається засіб, завдяки якому ви можете скопіювати інформацію на ваш комп’ютер?

    а) протокол прийому інформації;
    б) протокол передачі папок;
    в) протокол передачі файлів.

4) Чи можливий доступ до мережі Інтернет через телефонну лінію?

    а) неможливий;
    б) можливий;
    в) можливий для тих, хто працює з невеликими локальними мережами;

5) Мікрохвильовий зв’язок:

    а) дозволяє з’єднати два комп’ютери між собою;
    б) дозволяє посилати радіосигнали з одного комп’ютера на інший;
    в) дозволяє з’єднувати мережі між собою без проводів;

6) Для чого призначені репітери?

    а) для прийому інформації;
  
    б) для прийняття сигналу, його підсилення і передачі на наступну станцію;
    в) для передачі даних;

7) Провайдери це:

    а) постачальники послуг Інтернету;
    б) засоби передачі інформації;
    в) програми для спілкування в мережі Інтернет.

8)Яку можливість надає нам віддалений доступ?

    а) дає можливість підключитись до будь-якого комп’ютера;
    б) дає можливість підключитись до будь-якого комп’ютера підключеного до мережі Інтернет;
    в) дає можливість підключитись до комп’ютера мережі Інтернет, але не до кожного.

9) Що таке гіпертекст?

    а) це спосіб організації тексту, графіки й інших даних, у якому елементи даних пов’язані між собою;
    б) текст із вставленими в нього словами (командами) розмітки, що посилаються на інші місця цього тексту,
інші документи і картинки;
    в) це текст, який переданий електронною поштою.

10) Система World Wіde Web або скорочено WWW це:

    а) глобальна система передачі інформації;
    б) глобальна система пошуку інформації;
    в) глобальна система поширення гіпертекстової інформації;

11) На даний час можливе створення гіпертекстових редакторів з людським обличчям?

    а) можливо;
    б) неможливо;
    в) можливо лише частково.

12) Для чого призначені посилання у гіпертекстовому документі?

    а) для зв’язку з іншими гіпертекстовими структурами;
    б) для переходу з однієї сторінки на іншу;
    в) для читання повідомлень мережі.