Кеш у вінчестері

Матеріал з Вікі ЦДУ
Версія від 23:32, 16 січня 2012; Дучзуч (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Буфер (кеш) жорсткого диска - це певна область, де зберігається остання використана інформація. Наявність великої кешу значно спрощує роботу вінчестера. Всі сучасні накопичувачі мають вбудований кеш, також званий буфером. Призначення цього кеша не таке, як у кеша процесора. Функція кеша - це буферизація між швидким і повільним пристроями. У разі жорстких дисків, кеш використовується для тимчасового зберігання результатів останнього читання з диска, а також для превиборкі інформації, яка може бути запитана дещо пізніше, наприклад, кілька секторів після поточного запитаного сектора. Розмір кешу вінчестера

І, наостанок, ще один фактор, неабиякою мірою впливає на нагрівання і надійність вінчестерів. Це розмір буфера кешу самого вінчестера. Буферна пам'ять більшості сучасних IDE-вінчестерів дорівнює 2 Мбайт, а в окремих екземплярів вже досягла і 8 Мбайт. Її розмір прямо впливає на ступінь навантаження контролера приводу головок вінчестера і, відповідно, на його нагрівання.

Логіка роботи більшості вінчестерів зводиться до запису в буфер обміну не шматочка необхідної інформації, а цілком всієї доріжки або декількох доріжок відразу. І вже з буфера обміну дістається необхідна частина інформації і відправляється за призначенням. Виходячи з цього, стає ясна проблема перегріву контролера приводу головок деяких вінчестерів Quantum lct і IBM DTLA: у них не так давно був найменший в порівнянні з іншими вінчестерами розмір кеша - всього 128 Кбайт.

Давайте порівняємо, скільки разів необхідно переміститися зчитує голівці, наприклад, для перенесення файлу розміром 200 Мбайт з початку диска в кінець. При розмірі кешу 2 Мбайт - 100 раз (200:2), при 8 Мбайт - 25 разів (200:8), а при 128 Кбайт - 1600 разів (200:0,128)! Нерозумна економія на розмірі кешу привела до збільшення навантаження на контролер приводу головок вінчестера в десятки разів у порівнянні з сучасними моделями. Звідси і перегрів з усіма наслідками.

Щоб перевірити це умовивід, я поміряв температуру контролера приводу головок Quantum lct при перенесенні з першого диска С на останній Q трьох файлів розміром 3,2 Мбайт (0,128 х25), 12,8 Мбайт (0,128 х100) і 200 Мбайт (0,128 х1600). Вийшло якась імітація збільшення розміру кешу з 128 Кбайт до 2 і 8 Мбайт. Вона, звичайно, дає досить-таки умовне наближення до реальної ситуації зі збільшенням розміру кешу, але все одно результат вельми показовий.



Чим більше кеш пам'яті в жорсткому диску, тим більше система зможе помістити в тимчасове сховище найбільш важливої ​​інформації, тим самим, прискорюючи зчитування / відтворення в 10-1000 разів звернення до якої було вироблено повторно. Прийнято розрізняти вінчестери з кеш пам'яттю в діапазоні від 8 і до 32 мегабайт. Відповідно вінчестери з великим об'ємом кеш пам'яті коштуватимуть дорожче жорстких дисків з найменшим номіналом кеш пам'яті.