ЕС 5326 (ЕС 5323.01), 5,25"

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук



Гермаш Ольга Вікторівна

Emblema-MIT.png

Загальний опис (принцип дії)

Пам’ять на гнучких магнітних дисках також реалізована за допомогою магнітного способу запису і зчитування даних. Носієм даних є гнучкий пластиковий диск, покритий шаром речовини з магнітними властивостями. Він поміщений усередину пластикового футляра. Гнучкий магнітний диск разом з футляром називають дискетою.

Накопичувачі на гнучких магнітних дисках формату 5,25 дюйма НГМД ЕС 5326 (5323.01) випускались болгарським підприємством ДСО „ИЗОТ“ (Изчислителна, Записваща и Организационна Техника) з 1990 року. Були досить популярними в СРСР.

На кожній стороні диска розташовано по 40 доріжок (для 5323.01 – 80 доріжок), кожна доріжка має 16 секторів розміром по 256 байтів. Накопичувач призначений для роботи з дисками одинарної (SD – Single Density) та подвійної (DD – Double Density) щільності запису. Ємкість неформатованого диска 500 КБ (для 5323.01 – 1000 КБ), форматованого – 320 КБ (для 5323.01 – 640 КБ). Швидкість передачі даних 125 Кбіт/с або 250 Кбіт/с.

Інтерфейс накопичувача – стандартний 34-контактний. Для живлення використовують великий роз’єм Mate-N-Lock.

Швидкість обертання диска 300 об/хв. Час переміщення головки з доріжки на доріжку 8 мс. Щільність запису 232 біт/мм. Щільність доріжок 48 дор/дюйм (5323.01 – 96 дор/дюйм). Потужність 12 Вт.

 Зчитування і запис даних на дискети здійснює накопичувач на гнучких магнітних дисках (НГМД), або дисковод. Принцип його дії аналогічний до принципу дії НЖМД, основною відмінністю є використання змінних носіїв - дискет.

У дискеті 5,25 гнучкий пластмасовий диск діаметром 13,3см, розміщений у гнучкий пластмасовий футляр розміром 13,4´14,4см, оболонка якого зсередини покрита тонким шаром фетру, для запобігання магнітного шару диска від механічних ушкоджень. У центрі диска і, відповідно, футляра, мається круглий отвір для фіксації диска на шпинделі двигуна приводу. На футлярі по обидва боки маються довгасті овальні вирізи для доступу до поверхні магнітного шару голівок запису-читання. Так як ці отвори постійно відкриті, для запобігання від механічного ушкодження дискета повинна міститися в паперовому конверті, і витягатися тільки в міру необхідності. Крім того, на футлярі мається отвір для виявлення спеціального індексного отвору на диску, що служить крапкою відліку для пошуку інформації при роботі диска. Невеликий прямокутний виріз на краю дискети служить для захисту дискети від випадкового запису інформації, і, як наслідок, утраті наявної. Якщо заклеїти цей виріз спеціальною непрозорою липкою стрічкою, то електроніка FDD не дозволить записувати на дискету інформацію.

Інформація на дискетах записується у виді послідовностей нулів і одиниць, яким відповідає перемагнічування магнітного шару в одну чи іншу сторону. Запис виробляється голівкою запису-читання, яка торкається диска при його обертанні по концентричних доріжках (Tracks). Коли диск робить один оберт і доріжка закінчується, кроковий двигун зміщає голівку на частки міліметра на наступну доріжку і так далі, від краю до центра диска. Робочих поверхонь у диска дві, для кожної поверхні служить окрема голівка, але переміщаються з доріжки на доріжку вони одночасно. Нумерація доріжок загальна для обох поверхонь: верхня поверхня має номер «0», нижня - «1», тому доріжки нумеруються так: 0-я - верхня найзовнішня на диску, 1-я - нижня під нею, 2-я - верхня на крок ближче до центра, 3-я - нижня під нею і так далі.

Технічні характеристики

Конструктивно дисководи як 3,5’’, так і 5,25’’, складаються з наступних основних блоків:

· корпус - як правило, для FDD 5,25’’ литий з алюмінію, а для 3,5’’ - штампований зі сталевого листа;

· двигун приводу в обертання диска;

· голівки запису-читання;

· кроковий двигун приводу голівок;

· керуюча електроніка.

Сфера застосування

В даний час використання дискет практично зупинено.

Електронні ключі при роботі з системами «Банк-клієнт», що забезпечують електронний цифровий підпис документа, раніше поширювалися на дискетах, все частіше випускаються у вигляді флешки з функцією біометричного захисту.

При установці драйверів для обладнання (наприклад, RAID-масиву) під час встановлення сучасних ОС сімейства MS Windows (Windows Vista, Windows Server 2008 R2, Windows 7) також може застосовуватися флеш-накопичувач.

У разі відсутності дисководів, що підключаються до відповідного «класичний» інтерфейсний роз'єм на материнській платі, можна скористатися зовнішнім пристроєм, що має USB — або SCSI-інтерфейс.

Список використаних джерел

https://sites.google.com/site/pamatpk1/pam-at-na-gnuckih-magnitnih-diskah http://studopedia.com.ua/ https://uk.wikipedia.org http://www.irbis-nbuv.gov.ua