Гнучкість та ефективність використання

Матеріал з Вікі ЦДУ
Версія від 01:12, 23 грудня 2012; Tenatin (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Правило цілком закономірне, адже програма в першу чергу повинна вирішувати задачу, над якою працює користувач. Однак при проектуванні інтерфейсу перед розробником часто постає така проблема: потрібно, щоб інтерфейс був однаково зручний і для новачків, і для досвідчених користувачів. Але потрібно враховувати, це багато в чому різні споживачі, з різними вимогами до програми та різним стилем роботи. Якщо зробити простий інтерфейс з мінімумом опцій, який буде легкий для освоєння новачками, то більш досвідчені користувачі не зможуть працювати з програмою досить ефективно, щоб задовольняти свої потреби.

Для вирішення цієї проблеми вдаються до простого прийому: функції, які прискорюють роботу, оформлені так, що вони не видно початківцям, але легко доступні просунутим користувачам. Найпростіший приклад - це "гарячі клавіші", за допомогою яких можна швидко викликати часто виконуються функції програми, зокрема відкриття і збереження файлів. Позначення "гарячих клавіш" пишуться поруч з відповідними пунктами меню, тому вони, з одного боку, не заважають новачкам (вони можуть скористатися мишею для вибору пункту меню або клацання по кнопці на панелі інструментів), а, з іншого боку, легко доступні досвідченим користувачам .

Розробники системи програмування Microsoft Quick Basic, яка була дуже популярна ще у вісімдесятих і початку дев'яностих років, пішли ще далі: вони передбачили два варіанти головного меню програми: повний і скорочений, між якими можна перемикатися одним кліком.

Інший приклад реалізації універсального "інтерфейсу для кожного" - можливість виконати складні функції програми як за допомогою Майстра, який, немов за руку, проведе починаючого користувача по всіх етапах процесу, так і вручну, за допомогою настройки опцій у відповідному діалоговому вікні.

Ще одна складова частина правила "Гнучкість і ефективність використання" - необхідність надавати користувачеві можливість швидкого виконання частих дій. Варіанти реалізації цього дуже різноманітні: це і вже згадувані "гарячі клавіші", і команди для виклику останніх відкритих файлів, і меню, в яких спочатку показуються найбільш часто виконуються команди, і макроси, і навіть цілі мови програмування, що вбудовуються в додатки, на зразок Visual Basic for Applications в продуктах сімейства Мicrosoft Office.