RT-11

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук
Вікно RT11 (емулятор)

Розробник- DEC і Mentec corporation

Сімейство ОС- Сімейство ОС DEC

Остання версія- 5.7 - жовтень , 1998

Ліцензія- Приватне ПО

RT- 11 (RT від англ. Real Time - у режимі реального часу) - невелика однокористувальницька операційна система реального часу фірми DEC для 16 -бітових комп'ютерів серії PDP -11. Вперше була запущена в 1970 році і широко використовувалася для систем реального часу , управління процесами та збору даних.

Варіанти :

  • RT- 11SJ ( Single Job monitor ) - однозадачних ОС для машин з пам'яттю до 64 КБ ( 32 Кслів ) .
  • RT- 11SL ( Single Line monitor ) - однозадачних ОС для машин з пам'яттю до 64 КБ ( 32 Кслів ) розширення SJ монітора , що підтримує такі зручності , як історія командного рядка , настройка запрошення ( prompt ) , та інші зручності. З'явився з виходом версії 5 , і моментально витіснив SJ монітор
  • RT- 11BL ( BaseLine monitor ) Надкомпактний різновид SJ- монітора з мінімальними апаратними вимогами. Поставлявся в комплекті дистрибутива RT- 11 . Монітор запускався і працював на всіх машинах сімейства PDP -11. Призначався в основному для генерації системи .
  • RT- 11FB ( Foreground / Background monitor ) - Двох -восьми Задачна ( фоново - оперативний режим) ОС з невитискаючою многозадачністю для машин з пам'яттю до 64 КБ
  • RT- 11XM ( eXtended Memory monitor ) - Двох -восьми Задачного ОС з невитискаючою многозадачністю для машин з пам'яттю більше 64 КБ , що мають систему управління пам'яттю
  • RT- 11ZM - Підтримувала схему поділу пам'яті на пам'ять інструкцій і пам'ять даних , прийняту в машинах PDP-11/45 .
  • RT- 11TS - ( Time Sharing monitor ) Розрахована на багатозадачну ОС з поділом часу , кожному користувачеві надавалася віртуальна машина - аналог RT- 11SJ .
  • TSX - Розвиток RT- 11TS з витісняючою багатозадачністю , що базується на статичних / динамічних пріоритетах , з додатковими сервісами ( пакетної обробки , віртуальними терміналами , підтримкою мережевих з'єднань , багатокористувацької захистом) Розробка фірми S & H Computing .

Особливості

Pdp11

Багатозадачність - Системи RT- 11 , за винятком TS- монітора , не підтримували багатозадачність , але більшість версій дозволяло запускати кілька додатків одночасно . Всі варіанти програми - монітора , крім SJ , надавали можливість запускати « фонову задачу » ( Background Job ) . Крім того , монітори FB , XM і ZM надавали « завдання переднього плану» ( Foreground Job ) , а також невелике число « системних завдань».

Вихідний код - RT- 11 був на мові асемблера . Інтенсивне використання умовної компіляції і макро- програмування асемблера MACRO- 11 , надавали значну ступінь конфігурування. Дистрибутиви RT- 11 поставлялися з вихідним кодом операційної системи і драйверів пристроїв , з якого були вилучені всі коментарі. Надавалася програма SYSGEN , за допомогою якої виконувалася збірка операційної системи відповідно до користувальницької конфігурації. Документація для розробників включала в себе листинги ядра з коментарями.

Драйвери пристроїв - У ранніх версіях RT- 11 , драйвери пристроїв убудовувалися в ядро ​​на етапі конфігурування системи , в пізніших версіях драйвери стали модулями . Оскільки RT- 11 часто використовувалася для керування пристроями та збору даних , розробники часто писали нові драйвери пристроїв або покращували існуючі , і DEC заохочувала таку розробку , роблячи свої апаратні підсистеми відкритими , підтримуючи сторонніх розробників апаратури та програмного забезпечення і заохочуючи Спільнота користувачів DEC ( DIGITAL Equipment Corporation Users Society ) .

Файлова система - RT- 11 мала найпростішу дворівневу (том / файл) файлову систему з безперервними ( односегментними ) файлами , що вимагало періодичної дефрагментації дискового простору. Багаторівневість файлової системи зазвичай реалізовувалася за допомогою віртуальних дисків ( файлова система монтованих томів реалізовувалася в звичайному файлі або файлі іншого віртуального диска). Назва файлу складалося з імені файлу , символу ". " та обов'язкового розширення файлу. Максимальна довжина імені файлу - 6 символів. Довжина розширення - 3 символи. Символ " . " мався на увазі в назві кожного файлу і в файлової системі не зберігався . Кратність трьом довжини імені та розширення пояснюється використанням для їх зберігання кодування RADIX - 50 , що вимагає всього 2 байта для зберігання 3 символів.

Програмне забезпечення - RT- 11 поставлялася з цілою низкою сервісних програм. Утиліти DIR , DUP , PIP і FORMAT дозволяли управляти дисками та каталогами. Редактори TECO , EDIT і візуальні редактори KED ( для VT100 ) і K52 ( для VT52 ) давали можливість створювати і редагувати файли з вихідним кодом і даними. MACRO , LINK і LIBR дозволяли створювати свої виконувані файли. ODT , VDT і SD - налагоджувати програми . Варіант Runoff від DEC дозволяв користувачеві створювати документи . І нарешті , програма VTCOM дозволяла зв'язуватися з іншою системою за допомогою телефонної лінії і модему .

Відомі версії

V3.x - одна з найбільш поширених версій в першій половині 80 -х років. Основною особливістю даної версії є вбудований в монітор драйвер системного пристрою. Наприклад: « DXMNSJ » - DX ' MoNitor Single Job - однозадачний монітор , що запускається з пристрою « DX » - накопичувача на 8 -дюймових гнучких дисках; « RKMNFB » - RK ' MoNitor Foreground / Background - фоново - оперативний монітор , що запускається з пристрою « RK » - накопичувача на касетному жорсткому диску і т. п.

V4.x - подальший розвиток ОС. Деякі функції розширені і доповнені. Зокрема , з'явилася можливість підтримки таймера в SJ- моніторі .

  • Одна і та ж версія монітора могла бути встановлена ​​на будь-який доступний для завантаження пристрій. Імена моніторів мали наступний вигляд: « RT11SJ » , « RT11FB » і т. д.
  • Дистрибутив поставлявся у вигляді набору асемблерних файлів і програми для генерації моніторів , написаної мовою « PAGEN ».
  • Розширено набір підтримуваних пристроїв. Список драйверів доповнився , зокрема драйвером « VM » - віртуальний диск в розширеної пам'яті
  • Розширено та доповнено набір системних утиліт.

V5.x - У цій версії ОС зроблено дуже багато нового , що зумовило її широке поширення. Версія 5.0 після своєї появи на світ практично миттєво витіснила всі попередні.

  • Введена підтримка « логічних » або « віртуальних » дисків (драйвер « LD »). Це дозволило реалізувати багаторівневу файлову структуру.
  • Клавіатурний монітор отримав можливість екранного редагування командного рядка і запам'ятовування історії команд. Для цієї мети ОС поповнилася драйвером «SL»(Single Line editor)
  • З'явилася можливість роботи з розширеними командними файлами ( INDirect - файлами) , що представляють собою фактично програму , написану мовою високого рівня. Для цієї мети з'явилася утиліта розширення клавіатурного монітора - інтерпретатор « IND ». Програма генерації моніторів написана мовою « IND ». Відповідно мову « PAGEN » тепер виявився не потрібен.
  • Дана версія ОС отримала найбільш широке поширення. На її базі в СРСР були зроблені численні клони.