OS/2

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук
Вікно OS / 2

Розробник - IBM , Microsoft

Сімейство ОС - OS / 2

Остання версія - 4.52 - грудень 2001

Тип ядра - Гібридне

інтерфейс - графічний

Ліцензія - Пропрієтарна

OS / 2 - операційна система фірми IBM.

Історія системи

Паралельно з розробкою Windows , корпорація Microsoft спільно з IBM вела активну роботу щодо створення системи OS / 2 .

1 серпня 1984 IBM оголосила про випуск нового покоління персональних комп'ютерів - IBM PC / AT . Спільно з Microsoft , IBM приступила до розробки нової операційної системи для комп'ютерів IBM PC AT . Нова ОС мала подолати обмеження DOS на 640 Кб пам'яті для прикладних програм і реалізувати підтримку режиму багатозадачності.

На початку 1990 -х років шляхи двох гігантів IT -індустрії розійшлися. Microsoft незалежно від IBM починає розробку Windows 3.0. IBM , незалежно від Microsoft , розгортає роботу над полегшеною версією OS / 2 , яка вимагала б менше ресурсів , ніж OS / 2 1.2 .

Були повністю переписані ядро і драйвери , додані TCP/IP- і USB- стеки .

OS / 2 v0.99 - бета -версія. Призначена для налагоджувальних цілей , поставлялася майже без драйверів. Мета створення - конкуренція на ринку багатозадачних оболонок для DOS , основним конкурентом вважалася DESQview . Включає підтримку кооперативної багатозадачності. Текстовий інтерфейс , перемикання екранів.

OS / 2 v1.0 (грудень 1987 року) - перша офіційна версія . Перша ОС з режимом багатозадачності , що використовують апаратні засоби процесорів 80286 і 80386 (захищений режим). Як і раніше текстовий інтерфейс. Взаємодія з користувачем здійснюється тільки однієї із запущених програм , решта виконуються у фоновому режимі. Максимально підтримуваний обсяг дисків - 32 Мб. Немає підтримки миші. Всі версії OS / 2 1.х розроблені для процесора 80286 , але можуть функціонувати і на системах з процесором 80386.

OS / 2 v1.10SE ( Standard Edition ) (жовтень 1988 року) Дебют Presentation Manager (PM ) , що реалізує функції графічного інтерфейсу користувача. Підтримуються диски з файловою системою FAT16 об'ємом до двох гігабайт.

OS / 2 v1.10EE ( Extended Edition ) (початок 1989 року) У порівнянні зі стандартною версією , ця версія була доповнена програмами Database Manager ( адміністратор баз даних) і Communications Manager ( адміністратор зв'язку з мейнфреймами IBM) .

OS / 2 v1.20 (листопад 1989 року) Включає покращений Presentation Manager , а версія EE - також нову файлову систему HPFS ( High Performance File System ) , більш ефективну , швидку і надійну , ніж FAT. Також доданий інтерпретатор мови програмування REXX .

У 1989 році було розпочато створення відразу двох нових версій OS / 2 :

  • OS / 2 v2.00
  • OS / 2 v3 , яку призначали для серверів мереж і яка повинна була будуватися за принципом мікроядра і бути переносимої між комп'ютерами з різними архітектурою . Пізніше розробка цієї ОС була продовжена в Microsoft під назвою Windows NT.

OS / 2 v1.30 (1991 рік)

Збільшена швидкість роботи та надійність у порівнянні з попередніми версіями. У комплект входить багато нових драйверів пристроїв ( проте менше , ніж у Windows). Інтерпретатор REXX з'явився і у версії SE , додано кешування запису на HPFS , підтримка відеорежиму 1024 × 768 і шрифтів Adobe Type I.

OS / 2 v2.00 (весна 1992 року)

Ця версія 32 -розрядна (за винятком відеопідсистеми ) , просувалася IBM під слоганом «краща DOS , ніж MS -DOS , і краща Windows , ніж Windows ». Використання віртуальних DOS -машин ( VDM ) дозволяє запускати відразу декілька DOS- і Windows -задач . Для запуску програм Windows використовується Win- OS / 2 , заснована на ліцензованій IBM Windows 3.1 . Використання віртуальних машин дозволило ізолювати Windows і DOS -завдання , в результаті чого збої в програмах не перешкоджали продовженню виконання інших програм . Реалізовані також такі механізми межпрограммної взаємодії, як динамічний обмін даних ( Dynamic Data Exchange ) і буфер обміну .

Мінімально необхідним для роботи цієї версії системи є процесор 80386 , ядром системи використовується його захищений режим. DOS- додатки використовують режим віртуального 8086. Для роботи потрібно обсяг оперативної пам'яті 8 мегабайт. Також в цю версію включена оболонка робочого столу Workplace Shell , що надає функції об'єктно- орієнтованого графічного інтерфейсу користувача.

OS / 2 v2.10 ( травень 1993 ) Прискорене завантаження , додана підтримка шрифтів TrueType в Win- OS / 2 , а також функції підтримки мультимедіа ( Multimedia Presentation Manager , MMPM / 2). Графічна підсистема стала 32 -бітною . Підтримуються системи PCMCIA і APM BIOS , необхідні для портативних комп'ютерів; проте якість реалізації драйверів невисока . В кінці 1993 року була також випущена дешевша версія OS / 2 2.11 , встановлюється поверх Windows 3.1 .

Warp 3 (жовтень 1994 р.) та її бета- версія OS / 2 v2.99 (початок 1994 р.) Спочатку ця версія вийшла під назвою « OS / 2 Warp for Windows » і встановлювалася як і OS / 2 2.11 поверх Windows 3.1 . Пізніше була випущена версія, що включає Win- OS / 2 . Мінімальні вимоги включають процесор 80386 і 4 мегабайта оперативної пам'яті. У комплект поставки включені додаткові драйвери пристроїв. Покращена підтримка друку , мультимедіа та PCMCIA , Workplace Shell . З'явився новий елемент інтерфейсу - LaunchPad (панель для швидкого запуску програм).

Також доступні сервіси Інтернет і TCP / IP. Warp 3 включає комплект доступу в Інтернет ( Internet Access Kit , IAK ) , до складу якого входить, крім системного ПО , браузер Web Explorer , хоча більшість користувачів використовували Netscape. Доступна також підтримка FTP та електронної пошти (але призначена для цього програма Ultimail Lite незручна і працює з малою швидкістю).

У комплект поставки входив компакт- диск BonusPak , на якому представлений офісний пакет IBM Works , що включає електронні таблиці , текстовий процесор , СУБД , генератор звітів і програму побудови діаграм . Також в Bonus Pak включена програма для прийому / відправки факсів та деяке інше ПЗ.

У тому ж році в IBM прийнято стратегічне рішення про концентрацію зусиль по розробці не на x86 - сумісних комп'ютерах , а на PowerPC , в число розробників якого входила сама IBM. Була створена концепція « Workplace OS » , а також версія OS / 2 для PowerPC .

Warp Connect (1995 рік)

Включає мережевий інструментарій Warp Connect Peer для взаємодії з LAN Server 4.0 , що дозволяє розділяти між комп'ютерами , що входять у мережу , файли , принтери і модеми . На початку 1996 року був випущений Warp Server , який об'єднав OS / 2 Warp , LAN Server 4.0 ( з доповненнями та виправленнями ) і SystemView for OS / 2 . Цей комплект призначений для створення файл- серверів і серверів друку . Представлені також служби віддаленого доступу і резервного копіювання. Warp Server підтримує симетричну мультипроцесорність ( SMP ) .

Warp 4 ( Мерлін ) (вересень 1996 року)

Перероблений інтерфейс Workplace Shell , додана підтримка виконання програм на мові програмування Java , функції голосової навігації і голосового введення інформації VoiceType Navigation and Dictation . Мережеві засоби Warp 4 дозволяли їй працювати з великою кількістю мереж : LAN Server , Windows , Novell Netware , PCLAN , IPX - SPX , LANtastic і т. д. Підтримувалися протоколи TCP / IP , SNA , NetBIOS . Також до складу цієї версії ОС включені служба віддаленого доступу LAN Distance , служба управління системою TME10 Netfinity з підтримкою Desktop Management Interface , сервіс для мобільних користувачів Mobile Office Services . Недоліками OS / 2 в цей період є мала кількість програм сторонніх розробників , особливо орієнтованих на домашнього користувача , у тому числі ігор. Причиною цього була політика IBM , не вживалося особливих зусиль для того , щоб спонукати розробників створювати програми для OS / 2 .

Аврора - напівофіційна назва серверної гілки OS / 2 , випущеної слідом за Warp 4 ( Мерлін ) . Спочатку мала назву OS / 2 Warp Server for e - Business і була випущена в квітні 1999 року (версія Warp 4.5) . Іноді її неправильно називають Warp 5 . Додана підтримка журнальованої файлової системи JFS , підтримується до 64 процесорів , оновлені практично всі компоненти системи . Були випущені також два пакети оновлень Aurora Convenience Pack : ACP1 (версія Warp 4.51 ) і ACP2 (версія Warp 4.52 ) . У 2003 році вийшов останній 3 сервіс пак , ACP3 4.53 , але компанія IBM більш не випускала дистрибутиви з вбудованим даними сервіс паком .

Змагання з Windows

OS / 2 PC

Після того , як IBM і Microsoft розійшлися в різні сторони , Microsoft переробила свою версію OS / 2 в Windows NT , а сама OS / 2 продовжувала розроблятися у фірмі IBM , яка все ж таки не приділяла цій операційній системі належної уваги. 21 травня 1990 вийшла Windows 3.0. За перший місяць її копій було продано більше, ніж копій OS / 2 за цілих три роки. Microsoft займає домінуюче становище на ринку офісного ПЗ для Windows. У 1991 році Microsoft припинила участь у розробці OS / 2 - розробляється апаратно- незалежна ОС перейменована з « OS / 2 , Version 3 » в « Windows NT ».

Версію OS / 2 Warp 3 всерйоз розглядали як гідного конкурента Windows , але версія 4 вже не претендувала на це через рекламну діяльність Microsoft. 26 жовтня 1996 вийшла наступна версія - OS / 2 Warp 4.0 ( Мерлін ) . У 1999 році з'являється OS / 2 Warp Server for e - business (кодова назва « Аврора» , версія системи - 4.5 ) . Цікавий також той факт , що в процесі спільної роботи фахівці Microsoft створювали для Windows істотно більш зручний кінцевому користувачеві код , щодо такого для OS / 2 v1.10SE і OS / 2 v1.20 . Такий, зокрема , весь код ядра та інтерфейсів , що відноситься до драйверів пристроїв.

Приклад процедури установки принтера в ранніх версіях OS / 2 :

  • встановити драйвери пристрою ;
  • встановити чергу принтера;
  • створити об'єкт принтера;
  • зіставити драйвер пристрою з об'єктом принтера;
  • зіставити чергу друку з об'єктом принтера;
  • налаштувати COM- порт для принтера , що підключається до оному порту;
  • за допомогою команди SPOOL перепризначити принтер на бажаний порт ;
  • визначити опціональні параметри настройки принтера.

Microsoft , офіційно відмовившись від підтримки OS / 2 , продовжувала уважно стежити за розвитком цієї операційної системи. Багато деталей інтерфейсу OS / 2 IBM і Microsoft перейшли в нову ОС Microsoft - Windows 95 .

OS / 2 придбала деяку популярність в середовищі корпоративних клієнтів і ставків . І сьогодні багато найбільші корпорації в Європі довіряють OS / 2 управління своїми комп'ютерними мережами , проте в Росії OS / 2 не отримала широкого розповсюдження. Особливою популярністю в якості домашньої операційної системи OS / 2 ніколи не користувалася , залишаючись у тіні Windows , і , пізніше Windows NT. Проте зусилля як самої IBM , так і безлічі корпоративних і незалежних розробників програмного забезпечення не пройшли даром - OS / 2 була стабільною системою з передбачуваним поведінкою і хорошим набором системних і прикладних програм. При цьому OS / 2 представляла собою самостійну лінію розвитку операційних систем , свого часу відрізняючись від Windows NT істотно меншими вимогами до апаратних засобів , а від Linux - кращої підтримкою програм для DOS і Win16 . Підтримка користувачів здійснювалася до 31 грудня 2006 року. Після цього терміну підтримка здійснюється тільки для тих користувачів , які уклали додатковий договір на обслуговування.

Області застосування OS / 2 :

  • ОС для комп'ютерів ранніх моделей / банкоматів
  • На комп'ютері з процесором 80486 з 4-8 мегабайтами пам'яті можна працювати в OS / 2 Warp 3 , що достатньо для запуску клієнта мережі та декількох програм під DOS. OS / 2 традиційно використовується в банківській сфері; іноді - в банкоматах , в файрволі для OS/390 .

На пострадянському просторі основні галузі використання OS / 2 зводяться до наступного:

  • Сервер
  • « Aurora » ( OS / 2 WSeB 4.5x ) популярна в якості файлового сервера через продуктивності , надійності і набори можливостей . Використовується , наприклад , в якості сервера додатків і контролера домену , а також дозволяє використовувати різноманітні інтернет-сервіси на зразок серверів HTTP , FTP , SMTP/POP3 , файрволу , проксі -сервера , сервера точного часу і т. п.
  • Робоче місце в лабораторії
  • OS / 2 зустрічалася в 1990 -х роках в інститутських лабораторіях - там , де багато керуючих програм для « екзотичних » платформ типу Windows 2.x або GeoWorks , де від системи потрібна хороша багатозадачність.
  • Обробка великих ( для свого часу ) обсягів даних
  • OS / 2 обробляє багатомегабайтні потоки інформації ( хорошою ілюстрацією є стаття Фелікса Гербека про використання OS / 2 для обробки даних з метеосупутників ) . Це було однією з причин популярності OS / 2 в фідонет , де великі вузли щодня обробляють десятки і сотні мегабайт пошти.
  • Розробка ПЗ
  • OS / 2 була популярна наприкінці 1990 -х років для розробки програм на Java. Також розроблялася серія продуктів IBM VisualAge (C + + , Java і SmallTalk ) .

Деякі особливості системи

У OS / 2 реалізований механізм підключення файлових систем ( Installable File System , IFS ) . Це означає , що для роботи з тією або іншою файловою системою потрібно просто завантажити відповідний драйвер. Штатна « високопродуктивна файлова система » ( HPFS - High Performance File System ) підтримує розділи диска до 64 гігабайт ( це обмеження драйвера , сама файлова система підтримує до двох терабайт ) і дозволяє використовувати імена файлів довжиною до 255 символів. HPFS економно витрачає дисковий простір (розмір кластера становить 512 байт) , вкрай мало схильна фрагментації і відрізняється стабільністю. В останніх версіях OS / 2 мається менеджер логічних томів ( LVM ) , що дозволяє об'єднувати декілька фізичних розділів ( в тому числі що знаходяться на різних дисках) в єдиний тому , і включена підтримка більш швидкої журнальованою файлової системи JFS , підтримуючої томи великих обсягів (до двох терабайт ) . Крім входять в постачання IFS для FAT , HPFS , JFS , ISO9660 ( CDFS ) і UDF існують також монтовані файлові системи сторонніх виробників для VFAT , FAT32 , EXT2 , NTFS , HFS , AEFS та ін

У OS / 2 в якості штатного інтерфейсу використовується Workplace Shell (WPS ) .

На відміну від Microsoft Windows , де графічні і текстові програми використовують дві різні кодування ( « кодування DOS » і « кодування Windows » ) , в OS / 2 всюди використовується кодування DOS ( для російської локалізації - CP866 ) . Виняток становлять додатки Windows , які запускаються під OS / 2 .

Підтримка Unicode , однак , в « рідних» додатках OS / 2 практично відсутня - зокрема , в іменах файлів , хоча файлова система JFS зберігає їх в Unicode (пор. FAT32 в Windows).

На відміну від Microsoft Windows , GUI в OS / 2 можна не завантажувати , отримуючи при цьому працездатну систему в режимі командного рядка. Штатна оболонка може бути замінена на більш просунутий аналог ( 4os2 або перенені з Юніксів sh , bash і т. п.). Це дозволяє одержати працездатну систему на одній-двох дискетах.

REXX - мова для написання скриптів. Це мова з вельми нескладним синтаксисом , розроблений в IBM. Версія REXX для OS / 2 дозволяє писати як консольні , так і графічні додатки , виконувати команди OS / 2 , а також звертатися до API OS / 2 . Крім цього , багато програм мають REXX - API , що дозволяє створювати скрипти для управління роботою цих програм (пор.: Visual Basic for Applications в Windows і Bash і т. п. в Linux).

OS / 2 має юніксоподобний стек TCP / IP (останні версії є повністю BSD4.4 - сумісними ) , зі звичними для користувачів Юніксів утилітами і демонами типу arp , ifconfig , netstat , ppp , telnetd , sendmail і т. д. Стек TCP / IP в OS / 2 містить клієнта SOCKS і портірованний з AIX файрвол .

OS / 2 підтримує програми DOS і Win16 . Наприклад , OS / 2 дозволяє завантажувати з дискети або її образу на диску довільну версію DOS або передавати в користування програмою 736 Кб основної пам'яті. Для особливо примхливих програм існують різні параметри налаштування , контролюючі практично всі аспекти роботи сесії DOS.

Додатки Windows можуть бути запущені як в повноекранній сесії Win- OS / 2 (нічим не відрізняється від Windows 3.1) , так і поверх робочого столу OS / 2 . У Win- OS / 2 можна працювати з програмами, які вимагають для роботи Win32s extender ( Photoshop 3.0x , MS Internet Explorer/Win16 ) .

Останнім часом активно розвивається проект Odin , що дозволяє запускати додатки сучасних версій Windows , або конвертувати їх у рідні OS/2-додатки.

По тестах VolanoMark 2.1.2 , IBM JDK 1.1.7 for OS / 2 свого часу була найбільш продуктивною Java -машиною на платформі x86. Java -машина для OS / 2 безкоштовна і поставляється разом з системою.

Для полегшення портирования Unix / Linux- програм , а також розробки рідних додатків в Unix- подібному стилі , використовується набір бібліотек emx , поширюваний відповідно до ліцензії GNU GPL. Якщо Unix- програма не зав'язана на конкретні особливості реалізації ядра (часто буває з додатками для Linux), то в більшості випадків її можна скомпілювати під OS / 2 . Однак , якщо програма розрахована на POSIX - сумісність , її компіляція під OS / 2 може виявитися проблематичною.

Існують також декілька реалізацій X Window System для OS / 2 , найбільш поширеною з яких є XFree86 - OS / 2 .

У комплект поставки OS / 2 Warp Connect і OS / 2 Warp 4 ( Merlin ) входять клієнти мереж Novell NetWare , Microsoft Network і NFS.

У OS / 2 Warp 4.0 і вище реалізована програмна підтримка OpenGL . Універсальний відеодрайвер Scitechsoft SNAP реалізує « software optimized » підтримку OpenGL .

Драйвери до найрізноманітнішої апаратурі нині відсутні на офіційному сайті IBM.

1 листопада 2005 спільнота ентузіастів OS / 2 направило в IBM петицію з проханням відкрити вихідні коди цієї операційної системи. Незважаючи на те , що петицію підписали 11 613 осіб , IBM її проігнорувала. У листопаді 2007 року співтовариство направило повторну петицію , яку підписали 3744 людини. IBM відповіла відмовою 16 сiчня 2008, мотивуючи своє рішення технічними , юридичними та бізнес- причинами. IBM досі отримує відрахування з продажів OS / 2 , поширюваної як eComStation .

Допомогу по OS / 2 можна отримати в ехоконференції мережі FIDO : в ієрархії SU.OS2 . * , А також на форумі RU / 2 , на сайті RU / 2 , або на IRC -каналі # OS2Russian мережі EFnet .

В рамках проекту Core / 2 Існують два діючих напрямку з розвитку OS / 2 :

  • OS / 4 - створення сучасного ядра методом реверс- інжинірингу та повного переписування коду на основі існуючих ядер.
  • osFree - створення всієї операційної системи «з нуля» на основі сучасних мікроядерних технологій та активного використання Open Source напрацювань.