10BASE-F

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Широко застосовувати оптоволоконний кабель у Ethernet почали порівняно недавно. Його застосування дозволило збільшити допустиму довжину сегмента й істотно підвищити стійкість передачі до перешкод. Важливою є також і повна гальванічна розв'язка комп’ютерів мережі, що досягається без усякої додаткової апаратури просто завдяки специфіці середовища передачі.

Передача інформації в даному випадку йде двома оптоволоконними кабелями, що передають сигнали в різні боки. Іноді використовуються двопровідникові оптоволоконні кабелі, що містять два кабелі в загальній оболонці, але частіше – два окремих кабелі. Всупереч розповсюдженій думці, вартість оптоволоконного кабелю не висока (вона близька до вартості тонкого коаксіального кабелю).

Стандарт FOIRL (Fiber Optic Inter-Repeater Link) представляє собою перший стандарт комітету 802.3 для використання оптоволокна в мережах Ethernet. Він гарантує довжину оптоволоконного зв'язку між повторювачами до 1 км при загальній довжині мережі не більш 2500 м. Максимальне число повторювачів між будь-якими вузлами мережі – 4. Максимального діаметра в 2500 м тут досягти можна, хоча максимальні відрізки кабелю між усіма 4 повторювачами, а також між повторювачами і кінцевими вузлами неприпустимі – інакше вийде мережа довжиною 5000 м.

Стандарт 10Base-FL представляє собою незначне поліпшення стандарту FOIRL. Збільшено потужність передавачів, тому максимальна відстань між вузлом і концентратором збільшилося до 2000 м. Максимальне число повторювачів між вузлами залишилося рівним 4, а максимальна довжина мережі – 2500 м.

Стандарт 10Base-FB призначений тільки для з'єднання повторювачів. Кінцеві вузли не можуть використовувати цей стандарт для приєднання до портів концентратора. Між вузлами мережі можна встановити до 5 повторювачів 10Base-FB при максимальній довжині одного сегмента 2000 м і максимальній довжині мережі 2740 м.

Апаратура 10BASE-FL має подібність як з апаратурою 10BASE5 (застосовуються зовнішні трансивери з'єднані з адаптером трансиверним кабелем), так і з апаратурою 10BASE-T (застосовуються топологія типу «пасивна зірка» і два різнонаправлені кабелі). Схема з'єднання мережевого адаптера і концентратора показана на Мал. 11.

Mal 11.JPG

Мал. 11 З’єднання комп’ютерів оптоволоконним кабелем.

Оптоволоконний трансивер називається FOMAU (Fiber Optic MAU). Він виконує усі функції звичайного трансивера (MAU), але, крім того, перетворить електричний сигнал в оптичний і навпаки, а також формує і контролює сигнал цілісності лінії зв'язку, переданий у паузах між пакетами. Для приєднання трансивера до адаптера застосовується стандартний AUI-кабель, такий же, як і у випадку 10BASE5, але довжина його не повинна перевищувати 25 м.

Довжина оптоволоконних кабелів, що з'єднують трансивер і репітер, може досягати 2 км. Треба також враховувати, що ті ж самі оптоволоконні кабелі можна використовувати і для передачі на швидкості 100 Мбіт/с (Fast Ethernet).

Спочатку оптоволоконний зв'язок застосовувався переважно для зв'язку між репітерами. Тому стандарт FOIRL (Fiber Optic Inter-Repeater Link), розроблений на початку вісімдесятих, припускав саме зв'язок між двома репітерами на відстань до 1000м. Потім були розроблені оптоволоконні трансивери для підключення до репітеру окремих комп’ютерів і стандарт 10BASE-F, що включає в себе наступні три типи сегментів:

10BASE-FL – замінив старий стандарт FOIRL і є найбільш розповсюдженим у даний час. Він забезпечує зв'язок між двома комп’ютерами, між двома репітерами чи між комп’ютером і репітером. Максимальна відстань – до 2000м;

10BASE-FB – призначений для синхронного обміну між декількома репітерами з метою створення базової розподільної репітерної системи. Максимальна відстань ~ до 2000м. Широкого поширення не одержав;

10BASE-FP – призначений для об'єднання в «пасивну зірку» без використання репітерів до 33 комп’ютерів (застосовуються спеціальні оптичні розгалуджувачі). Максимальна відстань – до 500м. Широкого поширення цей тип також не одержав.

Стандартний оптоволоконний кабель 10BASE-FL повинен мати на кінцях оптоволоконні байонетні ST-роз’єми (стандарт BFOC/2.5). Приєднання цього роз’єму не складніше, ніж BNC-роз’єму в мережі 10BASE2. У відповідності зі стандартом довжина хвилі переданого світлового сигналу – 850нм. Сумарні оптичні втрати в сегменті (як у кабелі, так і в роз’ємах) не повинні перевищувати 12,5дБ. При цьому втрати в кабелі складають близько 5дБ на кілометр довжини кабелю, а втрати в роз’ємі – від 0,5 до 2,0дБ.

Мінімальний набір устаткування для з'єднання оптоволоконним кабелем двох комп’ютерів містить у собі наступні елементи:

• два мережевих адаптери з трансиверними роз’ємами;

• два оптоволоконних трансивера (FOMAU);

• два трансиверних кабелі;

• два оптоволоконних кабелі з ST-роз’ємами на кінцях.

Якщо потрібно з'єднати більше двох комп’ютерів, то необхідно використовувати концентратор.