Чипсет А85X для платформи AMD Virgo (APU Trinity). СПК

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук
Довідник Список використаних джерел Список учасників НОП

Незважаючи на те, що в новому поколінні APU AMD не вдалося зберегти конструктивне виконання (що привело до зміни сокета з FM1 на FM2), периферійні їх можливості залишилися колишніми. Таким чином, навіть необхідності в нових чіпсетах не виникло. І виробники системних плат відповіли на це випуском бюджетних моделей з новим сокетом, але все тим же FCH A55. Та й в середньому сегменті з'явилося чимало «нових-старих» знайомих на А75. А ось покупцям, готовим розщедритися, компанією було вирішено зробити більш серйозну пропозицію - новий же чіпсет A85X.

Втім, не такий ж і принципово новий - перехід і Intel, і AMD до двочипової компонуванні привів до того, що вже всі функції північного моста «переїхали» під кришку процесора. Розпочали цей процес AMD, перенісши туди контролер пам'яті майже 10 років тому, але от у плані інтеграції контролерів PCIe і графіки Intel вдалося трохи вирватися вперед - це було зроблено ще в рамках LGA1156 в 2009/2010 роках, в той час як топова платформа AMD (а саме AM3 +) до сих пір залишається трехчиповой. Однак FM1 і FM2 слідують магістральним курсом. Так що все, що залишилося від чипсета - виключно південний міст. Отже максимум, чим відрізняються чіпсети - периферійна складова. Ось вона-то якраз трохи і змінилася.

AMD A85Х

8y97dflkne8f.png

Блок-схема виглядає аналогічно попереднім розробкам за одним винятком - компанія остаточно легалізувала «розщеплення» шістнадцяти ліній процесорного контролера PCIe на два слота. Але на радикальне вдосконалення це не тягне просто тому, що таку функціональність мали і деякі моделі під FM1 на А75 (наприклад, ASUS F1A75-V EVO), отже технічних проблем не було і раніше.

А що ж змінилося? Давайте подивимося на функціональні можливості нового FCH у вигляді списку, виділивши жирним шрифтом те, що його відрізняє від А75:

  • підтримка всіх процесорів для Socket FM2;
  • до чотирьох портів PCIe 2.0 х1;
  • до трьох слотів PCI;
  • вісім портів Serial ATA з підтримкою швидкостей до 600 МБ / с, режиму AHCI і функцій на зразок NCQ, з можливістю індивідуального відключення, а також з підтримкою eSATA і розгалуження портів (для останніх підтримується FIS-based (frame information structure) switching, що в першому наближенні дозволяє працювати з усіма підключеними до порту дисками паралельно);
  • можливість організації RAID-масиву рівнів 0, 1, 0 1 (10) і 5;
  • 4 порти USB 3.0 (один xHCI-контролер);
  • 10 портів USB 2.0 (на двох хост-контролерах EHCI) з можливістю індивідуального відключення;
  • два додаткових порти USB 1.1 (на окремому UHCI-контролері) для підключення низької швидкодії периферії;
  • High Definition Audio (7.1);
  • вбудований SD-контролер;
  • обв'язка для низької швидкодії і застарілої периферії.

Що стосується першого пункту, то з ним все ясно: на момент виходу А55 і А75 ніякого FM2 не було, тому була заявлена лише підтримка Socket FM1. Однак те, що старі чипсети підтримуватимуть і нові процесори, стало відомо ще під час перших демонстрацій Trinity в першій половині цього року. На місці залишився контролер PCI, що користувачі пристроїв з цим інтерфейсом напевно оцінять по достоїнству: більшість чипсетів Intel дану шину вже не підтримують, а мости - це додаткові гроші і потенційне джерело проблем. Не змінилися й контролери PCIe з USB 3.0 - в першому міняти нічого, а от кількість портів нової версії USB можна було б і додати. Втім, це було б цікаво, але ніяк не необхідно в поточних умовах і найближчій перспективі - кількість подібних пристроїв (в основному накопичувачів) поки що у більшості користувачів не перевищує одного-двох.

Загалом, залишається рівно один оновлений елемент - SATA-контролер. Та й то - без істотних змін: просто додали ще два порти SATA600 (хоча їх і раніше було шість - на відміну від чипсетів Intel, де більша частина SATA-портів все ще підтримує тільки попередню версію специфікацій) і «дозволили» програмному забезпеченню реалізовувати режим RAID5. В цілому для чипсетів компанії це не новинка - південні мости SB750, SB850 і SB950 RAID5 вже багато років як підтримують, проте А55 і А75 «успадкували» обмеження більш бюджетних SB700 / SB710. Тепер же ця несправедливість усунена і в APU-платформі.