Стек протоколів і структура ISDN

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук
Стек протоколів і структура ISDN

У мережі ISDN існують два стеки протоколів: стек каналів типу D і стек каналів типу В. Канали типу D утворюють досить традиційну мережу з комутацією пакетів. Прообразом цієї мережі послужила технологія мереж Х.25. Для мережі каналів D визначено три рівні протоколів: фізичний протокол визначається стандартом I.430/431, канальний протокол LAP-D визначається стандартом Q.921, а на мережевому рівні може використовуватися протокол Q.931, за допомогою якого виконується маршрутизація виклику абонента служби з комутацією каналів, або ж протокол Х.25 - в цьому випадку в кадри протоколу LAP-D вкладаються пакети Х.25, і комутатори ISDN виконують роль комутаторів Х.25.

Мережа каналів типу D всередині мережі ISDN служить транспортним рівнем для так званої системи сигналізації номер 7 (Signal System Number 7, SS7). Система SS7 була розроблена для цілей внутрішнього моніторингу та управління комутаторами телефонної мережі загального призначення. Ця система застосовується і в мережі ISDN. Служба SS7 відноситься до прикладного рівня моделі OSI. Кінцевому користувачеві її послуги недоступні, так як повідомленнями SS7 комутатори мережі обмінюються тільки між собою.

Канали типу В утворюють мережу з комутацією цифрових каналів. У термінах моделі OSI на каналах типу В в комутаторах мережі ISDN визначений тільки протокол фізичного рівня - протокол I.430/431. Комутація каналів типу В відбувається за вказівками, отриманими по каналах D. Коли пакети протоколу Q.931 маршрутизуються комутатором, то при цьому відбувається одночасна комутація чергової частини складеного каналу від вихідного абонента до кінцевого.

Протокол LAP-D належить сімейству HDLC і володіє всіма родовими рисами цього сімейства, але відрізняється деякими особливостями. Адреса кадру LAP-D складається з двох байт: один байт визначає код служби, а другий використовується для адресації одного з терміналів, якщо у користувача до мережного закінчення NT1 підключено декілька терміналів. Термінальний пристрій може підтримувати різні служби: службу встановлення з'єднання за протоколом Q.931, службу комутації пакетів Х.25, службу моніторингу мережі і т. п. Протокол LAP-D забезпечує два режими роботи: з встановленням з'єднання (єдиний режим роботи протоколу LLC2) та без встановлення з'єднання. Останній режим використовується для управління та моніторингу мережі.

Протокол Q.931 переносить у своїх пакетах адресу ISDN абонента, що викликається, на підставі якого і відбувається настроювання комутаторів на підтримку складеного каналу типу В.

Технологія ISDN