Стаття студентів І групи до проекту "Математична природа спорту"

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук
vestnikk.ru


Математична природа спорту

ImagesUvaga300115.jpeg


Глосарій одиниць величин



Автори проекту

Студенти І групи

Іван, Микола, Степан

Тема дослідження

ІСТОРИЧНІ ВІДОМОСТІ ПРО СИСТЕМИ ВИМІРЮВАННЯ ВЕЛИЧИН

Проблема дослідження

Визначну роль у розвитку метрологічного забезпечення у спорті та узаконенні системних одиниць відіграє періодизація розвитку одиниць величин.

Гіпотеза дослідження

Запропонований антропологічний дискурс показав значення історичного аналізу до кожної теми, розширення термінологічного арсеналу. Результатом нашого дослідження є підвищення рівня професійної культури та розширення напрямків щодо перспективи вивчення історії розвитку "філософії спорту".

Мета дослідження

На основі ретроспективного аналізу систем вимірювання величин є спроба окреслити предметне поле і чітко визначити одиниці величин і їх еталони.

Результати дослідження

З давніх часів люди вимірюють різні величини, до того ж намагаються збільшити точність цього процесу. В основі точних вимірювань визначені одиниці величин та їх еталони.Точність еталонів характеризується рівнем розвитку наукового і технічного потенціалу країни. Аналіз історичного розвитку одиниць величин дозволяє виділити певні періоди.

Найдавнішим визначають період, коли одиниці довжини ототожнювали із назвами частин людського тіла (лікоть (довжина ліктя), фут (довжина ступні), дюйм (ширина великого пальця) та ін.). В цей період встановлювали одиниці площі, використовуючи такі терміни, як криниця (площа землі, яку можна полити з однієї криниці), плуг (середнє значення площі, що оброблена за один день плугом) та ін.

Поняття "об’єктивні" одиниці вимірювання величин з'являються в зв'язку з розвитком торгівлі в ХІV-ХVІ ст. Так, В Англії, дюйм (довжина трьох висушених зернин ячменю), фут (ширина 64 зернин ячменю), гран (маса зерна), карат (маса боба).

Наступний період розвитку одиниць величин пов'язаний з введення взаємопов'язаних одиниць. Наприклад, у Росії до таких одиниць відносять наступні: миля, верста, сажень, аршин. Взаємозв'язок між ними був наступний:три аршина відповідають одному сажню, п'ятсот сажнів – одній версті, сім верст – одній милі.

Не дивлячись на такий прогрес виникала проблема невідповідності взаємозв'язку між одиницями величин у різних країнах світу. Таким чином, різноманітність одиниць величин не дозволяла ефективно розвиватися промисловості та гальмувала розвиток торгівельних зв’язків.

У Франції в кінці ХVІІІ ст. виникла нова система одиниць, що стала основою для міжнародної системи. За цією системою було визначено поняття: "метр", як одна сорокамільйонна частина довжини земного меридіана; "ар" як площа квадрата зі стороною 10 м; "літо" як об’єм куба з довжиною ребра 0,1 м; "грам" як маса води, що займає об’єм куба з довжиною ребра 0,01 м. В цей період вводяться десяткові кратні та частинні одиниці: кіло, гекто, дека, деци, санти, мілі.

Зазначена метрична система мір відповідала необхідним вимогам розвитку науки й техніки того часу, тому не могла бути стабільною. В 1921 р. було створено Міжнародне бюро мір і маси.

Бурхливий розвиток науки в промисловості в ХХ ст. сприяв виникненню різноманітних систем одиниць, що в певній мірі доповнювали та розвивали метричну систему мір. Таким чином, постала проблема створення єдиної універсальної системи одиниць величин. В 1960 р. було прийнято рішення про введення Міжнародної системи одиниць (СІ).

Висновки

Можна констатувати, що накопичений досвід з історії виникнення одиниць величин дозволив видіти періоди іх розвитку. Таким чином, найдавнішим встановлено період, коли одиниці довжини ототожнювали з назвами частин людського тіла. Другий період (ХІV-ХVІ ст.) пов’язаний з розвитком торгівлі та встановленням об’єктивних одиниць вимірювання величин. Третій період характеризується введенням одиниць, що пов’язані між собою. Починаючи з кінця ХVІІІ ст. визначають четвертий період, що характеризується створенням нової системи одиниць, яка стала основою для міжнародної системи. П’ятий період пов’язаний зі співробітництвом щодо удосконалення системи одиниць величин та створенням Міжнародного бюро мір і маси в 1921 р. Шостий період характеризується бурхливим розвитком науки в промисловості (ХХ ст.). В цей час відбувається виникнення різних систем одиниць, що доповнюють і розвивають метричну систему мір. Вирішення проблеми створення єдиної універсальної системи одиниць постало в 1960 р. введенням Міжнародної системи одиниць (СІ).

Корисні ресурси

  1. Цюцюра В. Д., Цюцюра С. В. Метрологія та основи вимірювань. Навч.посіб.- К.: Знання-Прес, 2003. -180с. — (Вища освіта XXI століття). — ISBN 966-7767-39-6
  2. ...

Сторінка проекту Математична природа спорту

Кіровоградський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка