Стаття до проекту "Моє рідне місто або село" Тітко Юлія

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Львів - культурна столиця України

876 (2).jpg


Львів - місто, яке зачаровує з першого погляду. Кожна вуличка Львова наповнена стародавнім шармом, ароматами кави, духом романтики і архітектурною довершеністю. Кожен його елемент приховує цікаві історії та інтригуючі загадкові легенди. Львів - це культурна столиці України, Львів неповторний та незмінний, Львів - історія, що втілена у силуетах його архітектурних композицій. Це місто, яке "охороняють" кам'яні благородні леви та яке змусить Вас повірити в мрію. Загадковості Львова не має меж. «Місто із запахом кави та шоколаду», «Місто серед дощів», «Серце Галицької землі», «Маленький Париж», «Український Лондон», «Культурна столиця Європи», «Місто Лева» – це все імена та епітети справжнього галицького міста під назвою Львів, яке розкинулось в мальовничому Передкарпатті. Вже понад сім століть історія творить цей прекрасно-заворожуючий куточок, що розташований на заході України. Львів вабить своєю неповторністю, своїм живим стилем та особливим колоритом кожної з його вуличок. Місто славиться великою кількістю видатнік місць та пам'яток архітектури, адже не дарма це культурна столиця України. Стара частина Львова - це серце міста, що і досі задає сучасності ритм історії. Знаменита Площа Ринок ніколи не залишається пустою - тією бруківкою завжди мандрують туристи, поспішають на роботу чи просто відпочивають львів'яни та гуляють закохані пари. Ніколи не залишається поза увагою Квадрат на площі Ринок, в центрі якого розташований знаменитий "львівський Біг-Бен" - Ратуша, історія якої розпочалася ще з початку далекого ХІV століття. За всі свої роки існування Ратуша "пережила" не мало подій, з нею пов'язано багато легенд та цікавих історій. Саму споруду оточуює чорити фонтани з скульптурами Нептуна, Амфітріти, Діани та Адоніса. Площа Ринок - це також архітектурна композиція з разноманітних та унікальних кам'яниць, кожна з яких має свою неповторну історію.

Оперний театр у Львові


Львівський оперний театр ім. С.Крушельницької – справжній витвір мистецтва стилю неоренесансу, що став окрасою не тільки Львова, а й усієї Європи. Його архітектурний ансамбль вимагав особливого розташування, тому театр було споруджено на головному проспекті Львова, не дивлячись на те, що тут протікала ріка Полтва. Річку було взято у колектор, а під фундамент вперше у Європі були використані бетонні блоки.

Перший камінь у фундамент Оперного театру було закладено у 1897 році. Проектом театру займався, видатний на той час, архітектор у Європі – Зігмунт Горголєвскі.
Оыа.jpg
130.jpg

Личаківський цвинтар


163.jpg

Личаківський цвинтар – один з найстаріших в Європі, заснований у 1786році. Це справжній музей некрополь, де на площі 40 га налічується понад 3000 кам’яних надгробків, більшість з яких є історико-культурними пам’ятками. У похованнях Личаківського цвинтаря віддзеркалена історія Галичини, яку творили представники української, польської, австрійської, російської, вірменської та інших національностей. На 86-ти полях захороненні видатні громадські діячі, історики, політики, письменники, композитори, співаки, в тому числі Іван Франко, Маркіян Шашкевич, Соломія Крушельницька, Кос-Анатольський, Станіслав Людкевич, Володимир Івасюк, Іван Крип’якевич, Іван Труш, Ірина Вільде, Антон Монастирський, родини Колесс, Барвінських; Габріела Запольська, Марія Конопніцька, Кароль Шайноха, Артур Гротгер, Юліан Ордон, Станіслав Щепановський, Степан Банах та багато інших; кілька військових меморіалів, в тому числі УПА та польський меморіал.

168.jpg

Костел Бернардинів


Архітектурний ансамбль колишнього Бернардинського костелу — одна із візитних карток стародавнього Львова. Будівництво костелу тривало з 1600 до 1630 рр.Костел було зведено за проектом ченця Бернарда Авелідас, будівничим Павлом Римлянином,а після смерті котрого в 1618 році будівництво продовжив Амвросій Прихильний. Так, як костел та монастирські будівлі були розташовані за межами міста, у 17 столітті вони були обнесені захисними спорудами і ровом.

27 грудня 2007 року, у приміщенні однієї з келій знайдено фрески орієнтовно кінця XVII — початку XVIII століть. За висновками фахівців, фрески мають іконографічну та історичну цінність. Сама келія є єдиною відомою на території Західної України келією з розписом. У січні 2008 року розпочалися підготовчі роботи з відновлення фрески. Попід стінами монастиря з боку вулиці Валової у 2000-х роках виник так званий «Бернарденгарден» — сад бернардинів.
414.jpg
413.jpg


Успенська церква


296.jpg

Успенську церкву було збудовано Успенським братством, громадською організацією православних українських міщан у 1591-1629 pp. та освячено у 1631 році за участю митрополита київського Петра Могили. Поруч з храмом — перлиною української сакральної архітектури епохи ренесансу — вежа Корнякта, у давнину — найвища споруда у Львові, та шедевр львівського мистецтва — каплиця Трьох Святителів. У XVII Успенська церква була визначним центром християнської культури України. Дзвіниця Успенської церкви була збудована у 1572-1578 рр. за проектом італійсько-львівського архітектора Петра Барбона. Кошти на будівництво виділив багатий львівський купець, грек за походженням, Костянтин Корнякт. Тому і нині дзвіницю частіше називають вежею Корнякта.

100х200


Львів на карті України

Доыарляы.png

Таблиця "Найважливіші події на території рідного краю"

Дата Історична подія
1256 р. Перша документальна згадка про Львів.Заснував місто Галицько-Волинський князь Данило Романович і назвав його на честь свого сина Лева. Центром давньоруського Львова була сучасна площа Ринок. Місто надійно захищали укріплення, збудовані з урахуванням природних умов — пагорбів Високого Замку та річки Полтви.
XV-XVII ст. Львів стає провідним торговельним центром Східної Європи, найбільшим містом України. Перебуваючи впродовж півтисячоліття в європейському культурному просторі, Львів перетворюється на справжню архітектурну перлину, центр книговидання, ремесел і мистецтв.
XVIII-XX ст. У складі Австро-Угорської імперії Львів стає відомим як місто технічних інновацій, зокрема тут вперше у світі винайшли гас і гасову лампу.
2 пол. XIX ст. Було відкрито родовища нафти у Бориславі, заліз­нич­ні шляхи сполу­чили Львів із столицею імперії та іншими європейськими міс­тами. У місті прокладено трамвайну колію, запроваджено газове, а згодом електричне освітлення. Розбу­довуються нові квартали, з’являються театри, дорогі готелі, банки, громадські установи.
Кін. XIXст. – поч. XX ст. Період національного піднесення серед галицьких українців. Львів став центром національного відродження, тут жили й працювали видатні політичні та культурні діячі.
почXX ст. Львів став столицею третього у світі регіону за видобутком нафти після США і Росії.
1939-1991 рр. Львів перебував під владою тоталітарного Радянського Союзу. Із моменту здобуття Україною незалежності місто набуває статусу культурної та духовної столиці української держави.
1998 р. Місто Львів був внесений до списку світових пам'яток архітектури, які знаходяться під охороною ЮНЕСКО.

Висновок


Львів - це перлина архітектури. Львів - це місто, в традиціях і архітектурі якого гармонійно об'єдналася старовина та сучасність. Тут змішалися готика і бароко, ренесанс і Романський стиль, рококо та ампір, сучасна еклектика і конструктивізм. Великий вплив на культуру й архітектуру Львова мали Австро-Угорська імперія і Польща. Магнати і меценати XVI-XVII століть запрошували талановитих майстрів з усієї Європи, які створили унікальну перлину архітектури. Варто приїхати сюди, щоб відчути неповторний дух, смак і пристрасть Галичини; пройтися по вузьких вулицях Старого міста, обійти Площу Ринок, помріяти в одній з кав'ярень, подивитися на місто з гори Високий Замок. І тоді, після неспішного знайомства з містом Ви відчуєте містіку середньовіччя.


Ресурси:

  • Посилання на презентацію у Google Диск Львів;
  • Посилання на власний блог у Львів ;
  • Посилання на опитування або анкету у Google Форми;
  • Посилання на спільний груповий постер.



Сторінка проекту Моє рідне місто або село

Кіровоградський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка