Словник термінів з Основ Інтернет

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Англійські терміни.

Archie - архів. Система для визначення месцезнаходження файлових у привселюдних архівах мережі Internet.

ARP (Address Resolution Protocol) - протокол визначення адреси, перетворить адреса комп'ютера в мережі Internet у його фізичну адресу.

ARPA (Advanced Research Projects Agency) - бюро проектів передових досліджень міністерства оборони США.

ARPANET - експериментальна мережа, що працювала в сімдесяті роки, на якій проверялись теоретична база і програмне забезпечення, призначені в основу Internet. В даний час не існує.

Bps (bit per second) - битий у секунду. Одиниця виміру пропускної спроможності лінії зв'язку. Пропускна спроможність лінії зв'язку визначається кількістю інформації, переданої по лінії за одиницю часу.

Cisco - маршрутизатор, розроблений фірмою Cisco-Systems.

DNS (Domain Name System) - доменна система имен. розподілена система баз даних для перекладу імен комп'ютерів у мережі Internet у їхньої IP-адреси.

Ethernet - тип локальної мережі. Гарна розмаїтістю типів проводів для з'єднань, що забезпечують пропускні спроможності від 2 до 10 мільйонів bps (2-10 Mbps). Досить часто комп'ютери, що використовують протоколи TCP/IP, через Ethernet подсоединяются до Internet.

FTP (File Transfer Protocol)

  • протокол передачі файлових.
  • протокол, що визначає правила пересилки файлових з одного комп'ютера на інший.
  • прикладна програма, що забезпечує пересилку файлових відповідно до цього протоколу.

FAQ (Frequently Asked Questions) - часто що задаються питання. Роздів привселюдних архівів мережі Internet у який зберігається інформація для "починаючих" користувачів мережевої інфраструктури.

Gopher - інтерактивна оболонка для пошуку, приєднання і використання ресурсів і можливостей Internet. Інтерфейс із користувачем здійснений через систему меню.

HTML (Hypertext Markup Language)- мова для написання гіпертекстових документів. Основна особливість - наявність гіпертекстових зв'язків між документами находящимися в різноманітних архівах мережі; завдяки цим зв'язкам можна безпосередньо під час перегляду одного документа переходити до інших документів.

Internet - глобальна комп'ютерна мережа.

internet - технологія мережевої взаємодії між комп'ютерами різних типів.

IP (Internet Protocol) - протокол межсетевого взаємодії, найважливіший із протоколів мережі Internet, забезпечує маршрутизацію пакетів у мережі.

IР-адреса - унікальна 32-бітна адреса кожного комп'ютера в мережі Internet.

Iptunnel - одна з прикладних програм мережі Internet. Дає можливість доступу до серверу ЛОМ NetWare із котрим немає безпосереднього зв'язок по ЛОМ, а є лише зв'язок по мережі Internet.

Lpr - мережева преса. Команда відправлення файла на пресу на віддаленому принтері.

Lpq - мережева преса. Показує файли стоячі в черзі на пресу.

NetBlazer - маршрутизатор, розроблений фірмою Telebit.

NetWare - мережева операційна система, розроблена фірмою Novell; дозволяє будувати ЛОМ засновану на принципі взаємодії клієнт-сервер. Взаємодія між сервером і клієнтом у ЛОМ NetWare провадиться на основі власних протоколів (IPX), проте протоколи TCP/IP також підтримуються.

NFS (Network File System) - розподілена файлова система. Надає можливість використання файлової системи віддаленого комп'ютера в якості додаткового НЖМД.

NNTP (Net News Transfer Protocol) - протокол передачі мережевих новин. Забезпечує одержання мережевих новин і електронних дощок оголошень мережі і можливість помешкання інформації на дошки оголошень мережі.

Ping - утиліта перевірка зв'язку з віддаленої ЕОМ.

POP (Post Office Protocol) - протокол "поштовий офіс". Використовується для обміну поштою між хостом і абонентами. Особливість протоколу - обмін поштовими повідомленнями по запиті від абонента.

PPP (Point to Point Protocol) - протокол канального рівня що дозволяє використовувати для виходу в Internet звичайні модемні лінії. Щодо новий протокол, є аналогом SLIP.

RAM (Random Acsess Memory) - оперативна пам'ять.

RFC (Requests For Comments) - запити коментарів. Роздів привселюдних архівів мережі Internet у який зберігається інформація про всі стандартні протоколи мережі Internet.

Rexec (Remote Execution) - виконання однієї команди на віддаленій UNIX-машині.

Rsh (Remote Shell) - віддалений доступ. Аналог Telnet, але працює тільки в тому випадку, якщо на віддаленому комп'ютері коштує ОС UNIX.

SLIP (Serial Line Internet Protocol) - протокол канального рівня що дозволяє використовувати для виходу в Internet звичайні модемні лінії.

SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) - простий протокол передачі пошти. Основна особливість протоколу SMTP - обмін поштовими повідомленнями відбувається не по запиті одного з хостов, а через визначений час (кожні 20 - 30 хвилин). Пошта між хостами в Internet передається на основі протоколу SMTP.

Talk - одна з прикладних програм мережі Internet. Дає можливість відкриття "розмови" із користувачем віддаленої ЕОМ. При цьому на екрані одночасно друкується вводимый текст і відповідь віддаленого користувача.

Telnet - віддалений доступ. Дає можливість абоненту працювати на будь-який ЕОМ мережі Internet як на своєї власної.

TCP\IP - під TCP\IP звичайно розуміється вся множина протоколів підтримуваних у мережі Internet.

TCP (Transmission Control Protocol) - протокол контролю передачі інформації в мережі. TCP - протокол транспортного рівня, один з основних протоколів мережі Internet. Відповідає за встановлення і підтримку виртуального каналу (тобто логічного з'єднання), а також за безпомилкову передачу інформації з каналу.

UDP (User Datagram Protocol) - протокол транспортного рівня, на відміну від протоколу TCP не забезпечує безпомилкової передачі пакета.

Unix - многозадачная операційна система, основне операційне середовище в мережі Internet. Має різноманітні реалізації: Unix-BSD, Unix-Ware, Unix-Interactive.

UUCP - протокол копіювання інформації з одного Unix-хоста на інший. UUCP - не входить до складу протоколів TCP/IP, але проте усе ще широко використовується в мережі Internet. На основі протоколу UUCP - побудовані багато систем обміну поштою, дотепер використовувані в мережі.

VERONICA (Very Easy Rodent-Oriented Netwide Index to Computer Archives) - система пошуку інформації в привселюдних архівах мережі Internet по ключових словах.

WAIS (Wide Area Information Servers) - потужна система пошуку інформації в базах даних мережі Internet по ключових словах.

WWW (World Wide Web) - усесвітнє павутиння. Система розподілених баз даних, що володіють гіпертекстовими зв'язками між документами.

Whois - адресна книга мережі Internet.

Webster - мережева версія тлумачного словника англійської мови.


Українські терміни.

Драйвер - що завантажується в оперативну пам'ять програма, що управляє обміном даними між прикладними процесами і зовнішніми устроями.

Гіпертекст - документ, що має зв'язку з іншими документами через систему виділених слів (посилань). Гипертекст з'єднує різноманітні документи на основі заздалегідь заданого набору слів. Наприклад, коли в тексті зустрічається нове слово або поняття, система, що працює з гипертекстом, дає можливість перейти до іншого документу, у котрому це слово або поняття розглядається більш докладно.

ЛОМ - локальна обчислювальна мережа.

Маршрутизатор (router) - комп'ютер мережі, що займається маршрутизацією пакетів у мережі, тобто вибором найкоротшого маршруту проходження пакетів по мережі.

Модем - устрій перетворюючі цифрові сигнали в аналогову форму й обернено. Використовується для передачі інформації між комп'ютерами по аналогових лініях зв'язку.

НЖМД - накопичувачі на жорсткому магнітному диску. Протокол - сукупність правил і угод, що регламентують формат і процедуру між двома або декількома незалежними устроями або процесами. Стандартні протоколи дозволяють зв'язуватися між собою комп'ютерам різних типів, що працюють у різних операційних системах.

Ресурс - логічна або фізична частина системи, що може бути виділена користувачу або процесу.

Сервер

  • програма для мережевого комп'ютера, що дозволяє надати послуги одного комп'ютера іншому комп'ютеру. щообслуговуються комп'ютери повідомляються із сервером-програмою за допомогою користувальної програми (клієнти-програми).
  • комп'ютер у мережі, що надає свої послуги іншим, тобто виконуючі визначені функції по запитах інших.

Вузол - комп'ютер у мережі, що виконує основні мережеві функції (обслуговування мережі, передача повідомлень і т.п.).

Хост - мережева робоча машина; головна ЕОМ. Мережевий комп'ютер, що крім мережевих функцій (обслуговування мережі, передача повідомлень) виконує користувальні завдання (програми, розрахунки, обчислення).

Шлюз - станція зв'язку з зовнішньою або іншою мережею. Може забезпечувати зв'язок несумісних мереж, а також взаємодія несумісних додатків у рамках однієї мережі.

Електронна пошта - обмін поштовими повідомленнями з будь-яким абонентом мережі Internet.