Лабораторна робота №3. Технології Веб 2.0. Соціальні сервіси пошуку та закладок. Таблиці Вікі. Геологія

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Технології Веб 2.0

Веб 2.0 – друге покоління мережевих сервісів Інтернету. На відміну від першого покоління сервісів (the mostly read-only Web) Веб 2.0 (the wildly read-write Web) дозволяє користувачам спільно діяти - обмінюватися інформацією, зберігати посилання та мультимедійні документи, створювати та редагувати публікації, тобто відбувається налагодження соціальної взаємодії. Тому технології Веб 2.0. ще називають соціальними сервісами Інтернету.

Основні принципи функціонування технологій Веб 2.0

  1. Простота та доступність. Сюди відноситься максимальна легкість опанування технологій користувачами-початківцями, функціональність інтерфейсу, проста навігація, наочність та не переобтяженість дизайну.
  2. Контент, який створюють користувачі. Інформацію (текстову, мультимедійну тощо) може розмістити на сайті будь-який користувач, а інші відвідувачі використовувати, поліпшувати, оцінювати, коментувати, тобто контролювати процес формування інформаційних ресурсів.
  3. Архітектура співучасті і як наслідок мережеві ефекти, а саме ефект «колективного інтелекту», принцип «координації замість контролю», принцип „some rights reserved” – мінімальний захист інтелектуальної власності.
  4. Фолксономія - народна класифікація, практика колективної (спільної) категоризації інформації (текстів, фото, посилань, відео тощо). Для класифікації використовуються ключові слова, які називаються мітками або тегами. Ключові слова задають самі користувачі. Поширена форма візуалізації сукупності всіх тегів ресурсу – «хмаринка тегів». «Хмаринка тегів» відображає область інтересів авторів, які розміщують контент на даному ресурсі. Вибравши тег, можна отримати список категоризованих матеріалів з даної теми.
  5. Веб, як платформа. Надання можливості користувачам застосовувати прикладну програму винятково за допомогою веб-оглядача.
  6. Сервісність. Проекти Веб 2.0 пропонують користувачам вирішення конкретної задачі: организацію власної фото- або відео-галереї, пошук інформації, створення набору закладок на улюблені сайти та інше.

Класифікація ресурсів Веб 2.0

1. Соціальні пошукові системи – системи, які дозволяють користувачам самим визначати в якому напрямку вести пошук, які сайти переглядати насамперед, на які слова звертати першочергову увагу і яким чином представляти знайдені результати. Пошук можна адаптувати до певної тематики та співтовариства.

Класифікація Веб 2.0

2. Сервіси для збереження закладок - засоби збереження посилань на веб-сторінки, які Ви регулярно відвідуєте. На відміну від традиційних методів збереження закладок, нові соціальні сервіси дозволяють:

  • Додавати посилання з будь-якого комп'ютера, підключеного до мережі Інтернет
  • Посилання будуть доступні з будь-якого комп'ютера, підключеного до мережі Інтернет
  • Позначати кожну закладку одним або кількома тегами ( мітками-категоріями).

Засоби збереження закладок відносяться до так званих народних класифікаторів.


3. Соціальні сервіси збереження мультимедійних ресурсів – сервіси мережі Інтернет, які дозволяють безкоштовно зберігати, класифікувати, обмінюватися цифровими фотографіями, аудіо- і відеозаписами, текстовими файлами, презентаціями, а також організовувати обговорення контенту.


4. Мережеві щоденники (блоги) - сервіси Інтернет, що дозволяють будь-якому користувачеві вести записи з довільної тематики. За аналогією з особистими щоденниками блоги називають мережними щоденниками.


5. Карти знань (англ. Mind map) — спосіб зображення процесу загального мислення за допомогою схем. У російських перекладах термін може звучати по-різному — карти розуму, карти пам'яті, інтелект-карти, майнд-мэпи.


6. Соціальні геосервіси – сервіси мережі Інтернет, які дозволяють з досить високою точністю знаходити, відзначати, коментувати, доповнювати фотографіями різні об'єкти на карті Землі. Використовуються реальні дані, отримані за допомогою навколоземних супутників.

Соціальні сервіси пошуку

Соціальні сервіси пошуку - це системи, які дозволяють користувачам самим визначати в якому напрямку вести пошук, які сайти переглядати насамперед, на які слова звертати першочергову увагу і яким чином представляти знайдені результати. На основі пошукових систем нового покоління ми можемо побудувати свої власні індивідуальні або колективні пошукові машинки. Пошук можна адаптувати до певної тематики і до певної спільноти.

Пошукова машина від Гугл

Один із прикладів соціального пошуку - персональна чи групова пошукова машина від Гугл.

Створення власного пошуковика в Google CSE починається з визначення списку сайтів, які користувач вважає авторитетними джерелами інформації в тій чи іншій сфері. До роботи по зміні створеної пошукової системи можна підключити інших користувачів. Ми можемо дозволити їм стати співавторами нашої пошукової системи і налаштовувати її властивості колективно. Домашня сторінка пошуковика, крім рядка пошуку, включатиме профіль автора і список заданих сайтів.

Соціальні сервіси закладок

Засоби для зберігання закладок дозволяють користувачам зберігати колекцію своїх закладок-посилань на веб-сторінки. Будь-який користувач мережі Інтернет може знаходити теми які його цікавлять, використовуючи для пошуку ключові слова.

Зареєстрований користувач, подорожуючи по мережі Інтернет, може залишати в системі посилання на веб-сторінки, які його зацікавили майже так само, як він це робить із звичайними закладками на своєму персональному комп'ютері. Відмінності полягають у наступному:

1. Посилання можна додавати з будь-якого комп'ютера, підключеного до мережі Інтернет
2. Посилання будуть доступні з будь-якого комп'ютера, підключеного до мережі Інтернет
3. Кожна закладка повинна бути позначена одним або декількома тегами або мітками-категоріями.
4. Приватна мережева колекція посилань на веб-сторінки є частиною групової колекції, яку збирають всі учасники мережі користувачів сервісу.

Засоби для зберігання закладок відносяться до так званих народних класифікаторів. Термін «народна класифікація», або «фолксономія» використовується як протилежність таксономії - наукової класифікації.

Народна класифікація створюється людьми - всіма нами. Народні класифікатори - соціальні сервіси, які дозволяють користувачам класифікувати різні записи: тексти, фотографії, закладки, використовуючи для цього ключові слова - теги. Ключові слова придумують або вибирають самі користувачі системи.

Перелік популярних сервісів закладок

Менеджер закладок Atavi

Рocket Надає можливість синхронізувати закладки на різних пристроях (ПК, смартфон, планшет тощо)

Рinterest Надає можливості соціальної мережі (обмін та перегляд закладок друзів), а також сортування та впорядкування власних закладок

БобрДобр

Моё место

закладки Google(потрібна реєстрація)

Робота з Вікі-таблицями

Допомога по роботі з таблицями

Більш детальна допомога по роботі з таблицями

Завдання до виконання

Середній рівень

1. Ознайомтесь з сервісами збереження закладок та сервісами відкладеного читання

2. Оберіть сервіс, який Вам сподобався найбільше.

  • Зареєструйтесь на ньому (створіть акаунт)
  • Збережіть посилання-закладки на сайти, необхідні для Вашого проекту (незабудьте залишити коментарії до кожного сайту)
  • Надайте доступ збереженим закладкам у мережі Інтернет (увага, підтримують не всі перераховані сервіси)

3. На сторінці власного проекту, у розділі "Матеріали проекту" створіть посилання на створену колекцію закладок Наприклад, Колекція посилань по Веб 2.0

Достатній рівень

4. У розділі "Матеріали проекту" на сторінці проекту створити посилання на сторінку з назвою "Таблиця до проекту "Тема проекту", ПГФ, 2014". У створеній статті створити Вікі-таблицю (мінімум 2х3) за матеріалами проекту

Високий рівень

6. Зареєструватись на gmail.com. Надати, визначеному викладачем, студентові власну електронну пошту gmail.com. Він створить систему користувацького пошуку google по "Геології" та додасть вас у співавтори користувацького пошуку.

7. До користувацького пошуку додати 3 сайти з "Геології", які на Вашу думку будуть корисними при проведенні пошуку.

Допомога по створенню користувацького пошуку та додаванню сайтів

8. Провести двічі пошук за 3 ключовими фразами з теми проекту. У першому випадку використовуйте створений вашою групою користувацький пошук, а потім просто пошук в Google. Результати проведених пошуків проаналізуйте, зробіть висновки.