Короткий огляд сучасних дистрибутивів Linux

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Короткий огляд сучасних дистрибутивів Linux

Дистрибутивів Linux зараз так багато, що часом губишся: який встановити, який краще? Ми поговоримо про вибір дистрибутива. Коротенько будуть розглянуті сильні і слабкі сторони кожного дистрибутива, але з одним застереженням - мова піде тільки про описувані в даній статті дистрибутиви. Справа в тому, що дистрибутивів дуже багато, і кожен бажаючий може створити свій дистрибутив. Зрозуміло, що всі існуючі дистрибутиви розглянути неможливо, та й не потрібні вони всі. Можу посперечатися, що після прочитання цієї статті ви встановите від одного до трьох дистрибутивів, а потім зупиніться на тому, який вам найбільше сподобався.

Можливо, зараз вам сподобається один з дистрибутивів, а з часом ви перейдете на інший. Або ж зараз вам якийсь не сподобається, а потім ви будете дуже задоволені його новою версією.

Red Hat і Mandrake, Fedora і Mandriva

Red (http://www.redhat.com) Hat і Mandrake я б ставити не став - вони вже безнадійно застаріли. Хоча, швидше за все, ви і в продажу їх не знайдете.

Місце Red Hat і Mandrake давно зайняли, відповідно, Fedora і Mandriva. На даний час в інтернеті доступні останні версії: Fedora 18 і Mandriva 2012 Alpha 2. Рекомендую купувати саме їх, оскільки Linux постійно розвивається, і у кожній наступній версії додається підтримка нових пристроїв. Залежність проста - чим новіше дистрибутив, тим більше ймовірність, що всі ваші периферійні пристрої (модеми, принтери та сканери) будуть їм підтримуватися.

Mandriva

Mandriva Linux (http://www.mandriva.com) раніше відомий як (Mandrakelinux) це французький дистрибутив, заснований Гаеля Дювалем (Gael Duval). Завоював велику популярність серед користувачів звиклих до Windows які не бажають знати про внутрішню структуру та принципи роботи операційної системи, а також серед тих, хто хоче просто зручного і простого робочого столу. Даний проект має генетичні корені від дистрибутива RedHat, хоча зараз Mandriva нічого спільного з ним не має. Розробники, за замовчуванням, в якості робочого столу вибрали KDE і додали простий графічний інсталятор, що дозволяє встановити операційну систему з мінімальними знаннями про комп'ютер. Вбудовані засоби визначення обладнання і роботи з дисками вважаються одними з кращих у промисловості. Mandriva Linux часто встановлюється і працює без проблем там, де інші пасують. Крім цього забезпечується високий рівень зручності роботи. Розробка дистрибутива є повністю відкритою. Кожна версія проходить глибоке тестування, що дозволяє знайти і виправити велику кількість помилок.

Mandriva 2012 Alpha 2 - вийшла у листопаді 2012 року.

опис:

Пер Карлсен Ойвінд оголосив про доступність другий альфа-версії нового "Moondrake GNU / Linux", який є можливим новим кодовим ім'ям для давньої Mandriva Linux. В черговий раз зберігаючи традиції затримки випуску, новий попередній реліз Moondrake GNU / Linux 2012 Alpha 2 представлений для тестування.

Деякі основні особливості цієї версії:
інструмент створення ISO образів був переписаний на Python, зробивши його в кілька разів швидше і він об'єднаний з DrakX;
ISO-образ подвійний архітектури має повний набір всіх пакетів нового LXDE;
нова, повна тема звуків;
стартував перший етап роботи з модернізації установки, а також етап реорганізації бібліотек C + +;
представлений набагато розширений набір пакетів, побудований для DE uClibc;
GRUB 2, замінив ISOLinux;
основне робоче оточення тепер - KDE 4.9.2.

Dc166c61198bbfcb4a72645a74a84819.png

Faeb6e70585bd3768ea0dde61d4631f1.png

бажаючі можуть завантажити собі цей дистрибутив

Mandriva 2012 Alpha 2 /скачать

Fedora

Компанія Red Hat - творець популярного дистрибутива Red Hat, на базі якого був створений дистрибутив Fedora, - була заснована в 1994 році. Дистрибутиви від Red Hat завжди користувалися популярністю, оскільки вони були досить надійними, щоб їх можна було встановлювати на сервери - тоді Linux рідко можна було побачити на робочих станціях і домашніх комп'ютерах.

Fedora (http://fedoraproject.org) - це цікава суміш з консервативних і найсучасніших пакетів, побудована на базі багатьох наукомістких утиліт, розроблених в компанії. Пакети не останні; після того, як оголошено нову бета-версія, версія пакету заморожується за винятком оновлень, пов'язаних з безпекою. Результатом є добре протестований і стабільний дистрибутив, програма бета-тестування і засоби складання звітів про помилки є загальнодоступними, також існує кілька списків розсилок. Red Hat Linux став переважним дистрибутивом Linux на серверах по всьому світу.

На даний час розроблено нову версію цього дистрибутиву:

Fedora 18, дата випуску відбулася 15 січня 2013 року.

Основні нововведення Fedora 18:
Установник Anaconda був повністю переписаний з метою спрощення інтерфейсу, а також додавання деяких нових можливостей.
З netinstall виключена можливість вибору окремих пакетів, проте групи пакетів (наприклад, GNOME або X.Org Server) збережені.
«Offline» оновлення при користуванні GNOME Shell, systemd і PackageKit. Оновлення ключових компонентів системи (ядро, glibc, xorg)
проходитимуть на початковій стадії завантаження уникнення конфліктів з уже запущеними додатками.
Дане нововведення торкнеться тільки користувачів GNOME Shell і не торкнеться прихильників інших DE.
Вперше в основний репозиторій включений DNF - експериментальний пакетний менеджер, який є форком Yum 3.4.
В якості переваг відзначається менший обсяг кодової бази, збільшена продуктивність і менше споживання пам'яті в порівнянні з yum.
Оновлення RPM до версії 4.10.Підтримка 256 квітів у терміналі.
Підтримка Secure Boot.
Починаючи з F18, для зберігання даних / tmp буде використовуватися ОЗУ, що принесе такі поліпшення, як зменшене число операцій запису / читання (позитивно позначиться на терміні служби SSD), збільшена продуктивність, поліпшене енергозбереження і повне знищення тимчасових даних при перезавантаженні.
Включення за замовчуванням сервісу Avahi.
Включення в систему хмарного сервісу ownCloud.
Використання за замовчуванням firewalld

Оновлення DE:
В якості основного оточення в Fedora 18 використовується GNOME 3.6, в якому помітні такі приємні поліпшення, як приведення до єдиного зовнішнім виглядом GTK2-і GTK3-додатків, відновлення роботи alacarte (редактор меню, який був зламаний з виходом GNOME 3.2 більше року тому), новий завантажувальний екран GDM, а також істотна переробка інтерфейсу Nautilus.Для користувачів, незадоволених останніми змінами в Nautilus, теж є приємна новина - Nemo (форк nautilus 3.4) присутній в основному репозиторії Fedora 18.

Bdbc073123c620f67efefd173362ccb8.png

Mate і Cinnamon тепер в основному репозиторії Fedora. Ці компоненти вже були включені влітку і доступні для встановлення вручну в Fedora 17, проте з цього моменту з'явиться можливість отримати їх «з коробки».
Для Mate також планується створення окремого Spin (офіційного LiveCD, за аналогією з KDE / Xfce).Оновлення KDE до версії 4.9. Варто також згадати, що KDE 4.9 на даний момент доступний і в F17, т.к. Fedora намагається використовувати останні версії цього оточення в поточних релізах, якщо це можливо. Таким чином, не виключено і поява незабаром KDE 4.10 в основному репозиторії Fedora 18.
Оновлення Xfce до версії 4.10.

Fedora.png

бажаючі можуть завантажити собі цей дистрибутив Fedora 18 /скачать

ALT Linux

ALT Linux (http://www.altlinux.ru) спеціалісти рекомендують практично без жодних застережень, оскільки, незважаючи на те, що колись цей дистрибутив був побудований "за образом і подобою" Mandrake, зараз це повністю власна розробка. Так, ALT Linux - добротний дистрибутив, але у нього "кульгає" програма установки, особливо, коли справа доходить до розмітки диска. Тому спеціалісти рекомендують створити Linux-розділи за допомогою будь-якої іншої програми розмітки, а потім вже встановлювати ALT Linux.

29 квітня 2013, Москва. Фірма ALT Linux повідомляє про вихід Сьомий платформи ALT Linux (Р7), нової стабільної інфраструктури репозиторіїв ALT Linux, призначеної для розробки, тестування, розповсюдження, оновлення та підтримки комплексних рішень всіх рівнів від вбудованих і мобільних пристроїв до серверів підприємств і датацентрів, створеної і развиваемой в рамках проекту Сізіф командою ALT Linux (ALT Linux Team).

P7 logo beige.png

Одним з головних нововведень Сьомой платформи є повна підтримка архітектури ARMv7. Репозиторій архітектури ARMv7 (armh) інтегрований в Сьому платформу і завдяки новітньому серверного обладнання Marvell (Marvell Technology Group Ltd) синхронізований за версіями пакетів з репозиторием на основі 32 - і 64-бітових архітектур Intel.Репозиторій ARMv7 зібраний приблизно з 10 тисяч вихідних пакетів, що дозволяють створювати інтегровані серверні, настільні, мобільні і вбудовувані рішення на основі архітектур ARMv7 і Intel на єдиній пакетної базі і в рамках технологій Сьомої платформи. Репозиторій ARMv7 Сьомої платформи є одним з найбільших у світі і не має аналогів у Росії. Сьома платформа ALT Linux підтримує технологію завантаження UEFI, систему ініціалізації systemd, протокол IPv6, створення кріптрозділів LUKS при установці і включає новітні версії системного та прикладного ПЗ: kernel 3.8.9, сервер Xorg 1.14, Gnome 3.8.1, KDE 4.10.2, Firefox 20, Libreoffice 4.0.2.2.Для швидкого початку роботи з Сьомою платформою, ALT Linux пропонує користувачам, які віддають перевагу самостійно визначати склад і оформлення системи, завантажувальні образи комплектів входу (starter kits) для архітектур i586 та x86_64 в 9 варіантах оточень робочого столу і ARMv7/Nexus7 для Enlightenment та KDE.Продукти Сьомої платформи ALT Linux протягом декількох років прийдуть на зміну рішенням на Шостій платформі, таким як ALT Linux 6.0 Centaurus, захищена ОС Альт Лінукс СПТ 6.0, ALT Linux 6.0 Simply, ALT Linux 6.0 Kdesktop. Інформіка 6.0 Школьний.ТОВ «Альт Лінукс» продовжує підтримку продуктів Шостої платформи в рамках оголошених термінів, а сертифікат ФСТЕК для «Альт Лінукс СПТ 6.0» буде продовжено ще на три роки.

бажаючі можуть завантажити собі цей дистрибутив

ALT Linux 7 /скачать

ASP Linux

ASP Linux (http://asplinux.net) дистрибутив російського виробництва, може виступати в ролі платформи на сервері або звичайною операційної системи, як в офісі, так і вдома. Володіє стабільністю в роботі, хорошою надійністю, дуже стійкий, має достатньо потужні можливості, абсолютно не важкий при установці, простий і легкий у налаштуванні, оснащений найширшим діапазоном програмного забезпечення. Вельми непогано підійде для новачків, тому, що процес інсталяції не повинен викликати труднощів в силу своєї простоти, а абсолютна русифікація і ідеально відшліфований зовнішній вигляд, ідеально підходять для людей, тільки початківців робити перші кроки в освоєнні ОС Linux.

В даний час, ASP Linux відноситься до числа найбільш популярних дистрибутивів серед російськомовних користувачів. Своїм прототипом, у створенні дистрибутива, послужила колись відома "Червона шапочка", як Linux-версія в жилах якої тече чисто російська кров. Взагалі, проект має офіційну реєстрацію своєї торгової марки і належить компанії з таким же ім'ям. ASP Linux заснований і використовує пакети типу RPM і може повністю поєднуватися з Fedora Linux. Спочатку ASP Linux, грунтувався на Red Hat Linux, але в наслідку поміняв свою стратегію і перейшов на базову структуру Fedora. Підтримка російських кодувань, знову-таки раніше, була достатньо повною, зараз же, підтримується тільки UTF-8, крім цього припинилося використання власного фірмового інсталятора, з повним переходом на Anaconda. При виході кожного нового дистрибутива, застосовується основа передостаннього випуску Fedora, різниця в часі зазвичай складає не більше двох-трьох місяців. Така схема дозволяє включати в новий проект безліч новітніх оновлень. З особливостей ASP Linux, можна виділити наступне, з розряду "мультимедіа" в коробковому варіанті, абсолютно повна підтримка, в той час, як у тій же Fedora деякі загальноприйняті формати, просто-напросто заборонені. На даному етапі розробки існує така версія цього дистрибутиву, як ASPLinux ASPLinux 14 Cobalt Deluxe.

ASPLinux 14 Cobalt /скачать

Debian

Debian (http://www.debian.org) - хороший, надійний, стабільний дистрибутив. Практично всі пакети забезпечені власним конфігуратором Debconf, що значно спрощує настройку. Зараз існує дистрибутив Debian GNU/Linux 6.0 «Squeeze» , хоча буквально на даний час 4 травня 2013 було створено нову версію Debian 7.0 Debian хороший тим, що до його складу входять тільки вже перевірені часом пакети. Ви не знайдете тут експериментальних розробок і самих нових версій ядра. Отже, серед нововведень і змін в релізі Debian GNU / Linux 6.0 «Squeeze»:Debian GNU / kFreeBSD для 32-бітної і 64-бітної архітектури (i386, amd64);повністю вільне ядро Linux, в якому немає Блоб (всі вони винесені в окремі пакунки прибрані з основного архіву Debian в невільну частина);«Система запуску на основі залежностей, яка прискорює завантаження, робить її більш надійною завдяки паралельному виконанню завантажувальних сценаріїв і відстеження залежностей між ними»;сумісність з FHS v2.3 і ПО, розробленим для стандарту LSB версії 3.2;оновлене програмне забезпечення:ядро Linux 2.6.32;KDE Plasma Робочі області та Програми KDE 4.4.5; GNOME 2.30; Xfce 4.6; LXDE 0.5.0;X.Org 7.5;OpenOffice.org 3.2.1;GIMP 2.6.11Iceweasel 3.5.16 і 3.0.11 Icedove;PostgreSQL 8.4.6, MySQL 5.1.49;GCC 4.4.5;Apache 2.2.16, Samba 3.5.6, Python 2.6.6, 2.5.5 та 3.1.3; Perl 5.10.1; PHP 5.3.3. Розробка Debian 6.0 «Squeeze» тривала 2 роки, а сам реліз неодноразово переносився. Постскриптум 6 лютого, за день до релізу 6.0 «Squeeze», було оголошено про оновлення зовнішнього вигляду веб-ресурсів проекту Debian. Дизайн практично не змінювався протягом 13 років, тому подія дійсно знакова.

Debian 7

B2eba4617b48873ad74347120a2.jpg

4 травня 2013 року відбувся довгоочікуваний вихід Debian версії 7.0.

У цій версії зроблено безліч поліпшень як «під капотом», так і видимих ​​кінцевому користувачеві.  Зараз пакетна база налічує більше 12800 нових пакетів - таким чином, загальна кількість пакетів у репозиторії становить 37493. У порівнянні зі Squeeze, було поновлено 20160 пакетів (70% пакетної бази) і з різних причин видалено 4125 (14%).

Pear-OS-Linux-Debian 7.jpg
установка

  У установник внесені наступні зміни:
 Підтримка UEFI (Secure Boot не підтримується)
 підтримка WPAУстановка за допомогою голосових команд
 Задіяння за замовчуванням ext4

Софт

  Дистрибутив включає в себе наступні версії софта:
inux Kernel 3.2 з власними патчами
X.Org 7.7 (X.Org Server 1.12)
 GNOME 3.4 (з деякими компонентами з 3.2)
 KDE 4.8.4
 Xfce 4.8
LibreOffice 3.5 (включений за замовчуванням і замінює Open
Office.org при оновленні)
MySQL 5.5Apache 2.2.22
 Python 2.7
 GCC 4.7.2
 LLVM / Clang 3.0
 Iceweasel (Firefox) 10
 systemd  44
 
Multiarch
  

У Debian 7 відбувся перехід на multiarch архітектуру. Це означає, що ви зможете встановлювати пакети відразу декількох архітектур на одній машині. ia32-libs більше не використовується, є невелика замітка про це.

репозиторії

Сервіс Debian Backports тепер офіційно є частиною проекту Debian. Для використання бекпортов потрібно підключити наступний репозиторій:deb http://mirrors.kernel.org/debian wheezy-backports main contrib

бажаючі можуть завантажити собі цей дистрибутив

Debian 7 /скачать

Ubuntu

Ubuntu (http://www.ubuntu.com) - досить цікавий дистрибутив. Цікаво, що його назва в перекладі з однієї з африканських мов означає "гуманність по відношенню до інших". За даними сайту DistroWatch.com Ubuntu визнано найпопулярнішим у світі дистрибутивом. Готовий посперечатися з цим, оскільки на території колишнього СРСР Ubuntu не дуже поширений, проте останнім часом він і у нас стрімко завойовує популярність. Дистрибутив заснований на Debian, але відрізняється тим, що до складу Ubuntu включаються не тільки перевірені пакети, але і нові. Розробники Ubuntu, здається, вдалося дотримати баланс між стабільністю системи і новими функціями.

Ubuntu 13.04.

Unity-dash-ubuntu13.04.png

Буквально 25 квітня цього року вийшла нова версія дистрибутиву Ubuntu 13.04.

Безымянный.png
Ubuntu 13.04 включає в себе набір інструментів Developer Preview SDK, за допомогою яких можливо створювати різні додаток для пристроїв Ubuntu. Тепер у розробників є можливість створити єдине додаток для різних пристроїв на базі Ubuntu.Також в даній версії змінений і поліпшений графічний інтерфейс ОС, оновився набір додатків і вбудований новий модуль алгоритму пошуку.Також говориться, що корпорація Канонічні після випуску нової версії Ubuntu 13.04 скоротила строк підтримки релізів. Раніше термін підтримки становив 18 місяців, а тепер буде дорівнює 9.

бажаючі можуть завантажити собі цей дистрибутив

Ubuntu 13.04 /скачать

Slackware

Дистрибутиви Slackware (http://www.slackware.com) поєднують в собі стабільність, простоту і безпеку. Але для офісного і домашнього застосування вони незручні через досить посередньої русифікації. Якщо ви вдома плануєте працювати з документами, то рекомендую звернути вашу увагу на MOPSLinux - це той же Slackware, але для російськомовних користувачів. Втім, починаючи з дванадцятій версії Slackware ситуація з російською мовою куди краще, ніж у всіх попередніх. Взагалі більшість користувачів Linux в більшості не рекомендують цей дистрибутив, опираючись на те, що Slackware дуже проблемно встановлювати із-за ручної розмітки диску.

Slackware.png

Slackware 14.0

(28.09.2012) вийшла нова версія Slackware Linux під номером 14.0. Слід сказати, що це найстарший з підтримуваних сьогодні дистрибутивів, вік якого становить 19 років. Користувачі Slackware повинні пам'ятати, що число 37 у минулому релізі означало третє число у версії ядра. Як видно від цієї нової схеми нумерації вирішили відмовитися, очевидно, з причини зміни підходу в нумерації ядра і на місці третин цифри версії нового релізу можна бачити нуль, що не відповідає версії використовуваного ядра.

Slackware-14.png

Реліз Slackware 14.0 заснований на ядрі Linux 3.2.29, використовує бібліотеку Glibc 2.15, а в якості графічних робочих середовищ - Xfce 4.10.0 і KDE 4.8.5. Дистрибутив пропонує NetworkManager для спрощеної мережевої конфігурації, але при цьому збережена підтримка традиційних скриптів Slackware для мережевої настройки і менеджера Wicd.Серед інших компонентів Slackware 14.0: GCC 4.7.1, Perl 5.16.1, Python 2.7.3, Ruby 1.9.3-P194 і PHP 5.4.7; SeaMonkey 2.12.1, Mozilla Firefox і Thunderbird 15.0.1; GIMP 2.8.2 .

бажаючі можуть завантажити собі цей дистрибутив

Slackware 14.0 /скачать

ОpenSUSE

OpenSUSE (http://ru.opensuse.org) - чудовий німецький дистрибутив. Остання версія OpenSUSE 12.3 Milestone. Доступний для завантаження перший тестовий випуск OpenSUSE 12.3 (Milestone 0). Відзначається, що змін в першому тестовому випуску поки не дуже багато, він в черговий раз позиціонується як відправна точка для пошуку шляхів розширення функціональності попереднього релізу OpenSUSE 12.2.Тим не менш, проведено оновлення деяких програм: KDE до версії 4.9.1; Glibc - до 2,16; ядро Linux - 3.6.0-rc7; X.Org - до версії 1.13 і все відео драйвера X.Org оновлені до останніх стабільних версій; Mesa оновлено до - v9 знімка; DRM бібліотек - до 2.4.33; Qt - 4.8.2; Emacs - 24,2; OpenJDK - 1.7.0.6; Banshee Media Player - 2.5.1.

C0abe2d674df33e825d2df70ed738c3c.png

B56e9e9acde5386a4203cd7fc7e1da9b.png

Дистрибутив досить простий, але в той же час надає все, що потрібно для повноцінної роботи. Ідеально підійде для офісного і домашнього комп'ютера. При використанні OpenSUSE створюється враження добротно зробленого дистрибутива, що не потребує "хірургічного" втручання (як у випадку з Fedora і Ubuiitu), щоб довести систему "до розуму".Особливої уваги заслуговує технологія встановлення програмного забезпечення за допомогою одного кліка. Хочете встановити кодеки для перегляду фільму? Або пропрієтарні драйвери відеокарти? Вам потрібно зробити один клацання мишею і просто почекати, поки все необхідне програмне забезпечення буде встановлено. При цьому вам навіть не доведеться вникати в тонкощі системи управління пакетами.

бажаючі можуть завантажити собі цей дистрибутив

OpenSUSE 12.3 /скачать