Концепція крупноблочного програмування Л.В. Канторович

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук
(1916 - 2001)

За внесок у теорію оптимального розподілу ресурсів Леоніду Канторовичу в 1975 р. Було присуджено Нобелівську премію. Л.Канторович серед усіх Нобелівських лауреатів - єдиний професійний математик.

Біографія

Російський економіст Леонід Віталійович Канторович народився 19 січня 1912 р. в Санкт-Петербурзі в сім'ї лікаря. Математичні здібності, виявлені змалку, допомагають йому в 14 років вступити до Ленінградського університету, який закінчує в 1930 р. Навчаючись в аспірантурі фізико-математичного факультету, одночасно викладає математику у вищих навчальних закладах Ленінграда. Стає професором у 1934 р., а через рік отримує ступінь доктора фізико-математичних наук. Професором Ленінградського університету працював до 1960 р. Канторович - першовідкривач лінійного програмування у світовій науці. У книжці "Економічний розрахунок найкращого використання ресурсів" (1959) застосував власну теорію лінійного програмування для дослідження широкого кола проблем планування. З 1971 р. Завідуючий проблемною лабораторією в Інституті управління народним господарством (Москва). Протягом багатьох років очолював створену цим органом спеціальну раду. Входив до складу різних комісій з переробки методики оцінки економічної ефективності нової техніки, ціноутворення, матеріально-технічного постачання, брав участь у роботі комісій Держплану СРСР тощо. Помер 7 квітня 1986

Праці Канторовича

  • 1939 году Канторович видав брошуру «Математические методы организации и планирования производства».
  • «Математические методы организации и планирования производства», 1939.
  • «Определенные интегралы и ряды Фурье», 1940.
  • «Показатели работы предприятий нуждаются в пересмотре», 1943.
  • «Теория вероятностей», 1946.
  • «Функциональный анализ и прикладная математика», 1948.
  • «Функциональный анализ и вычислительная математика», 1956.
  • L. V. Kantorovich: «Essays in Optimal Planning», 1977.
  • «Мой путь в науке», 1987.
  • «Функциональный анализ (основные идеи)», 1987.
  • «Selected Works. Part 1: Descriptive Theory of Sets and Functions. Functional Analysis in Semi-Ordered Space», 1996.
  • «Selected Works. Part 2: Applied Functional Analysis. Approximation Methods and Computers», 1996.

Концепція крупноблочного програмування

У великому списку робіт Леоніда Віталійовича вісім відносяться до крупноблочного програмування. Ідеї, висловлені в цих роботах, передбачили розвиток програмування щонайменше на чверть століття. Ці ідеї заклали основи крупноблочної школи програмування, створеної Л. Канторовичем Характерною особливістю крупноблочних систем було те, що вони оперували не з індивідуальними числами і символами, а з величинами - укрупненими агрегованими інформаційними об'єктами. Такі укрупнені структури даних (матриці, вектори, послідовності, дерева, схеми і т. д.) виступали як ціле в обчислювальних планах; стандартні способи обробки окремих елементів величин виконувалися автоматично на нижніх рівнях.Це вносило ієрархічну структуру мови програмування, звільняючи верхні рівні від зайвої деталізації. Відзначимо наступний принциповий момент. З кожної величиною при введенні її в машину зв'язувалися три характеристики, виділялися три її сторони:

  • імя
  • довідка (інформація про тип і структуру величини, про її розміщення в машинній пам'яті);
  • запис (тобто значення, фактичне подання елементів величини, її денотат).
Роботи 1974 року присвячуються обговоренню нагальної необхідності комплексного системного підходу до взаємопов'язаного розвитку таких галузей знання, як
  1. математичне моделювання та аналіз вирішення завдань,
  2. чисельні методи та алгоритми,
  3. програмування,
  4. розробка обчислювальної техніки.
Одним із засобів такого узгодження можуть служити крупноблочні форми опису та машинної реалізації обчислювальних процесів. Велика увага приділяється ролі масових операцій в обчисленнях. Безсумнівно, що багато рішень, знайдені в крупноблочної схемної символіці, актуальні і сьогодні. Схеми Канторовича, модельний підхід, методи трансляції, багато інших принципів, випробувані в великоблочних системах, повинні знайти своє застосування і подальший розвиток в нових підходах.

Використана література:

программированию ]