Засоби забезпечення зворотнього зв'язку

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Вибір конкретного засобу зворотного зв'язку залежить від типу інформації , яку потрібно донести до користувача , а також типу дії , яке викликає потребу у зворотному зв'язку .

Інформація , при розгляді даного питання , ділиться на типи залежно від її призначення та ступеня важливості. Наприклад , повідомлення про критичні помилки , що призводять до неможливості продовження роботи , зазвичай виводяться в окремому діалоговому вікні. При цьому робота програми зупиняється до тих пір , поки користувач не закриє вікно з інформацією про помилку (так зване модальне вікно ) , а повідомлення про незначні помилки - в статусному рядку вікна програми без зупинки його роботи. Характерний приклад браузера Microsoft Explorer : якщо відкрити запитувану Web - сторінку в даний момент неможливо (наприклад , відсутнє з'єднання з Інтернетом ) , то на екрані з'являється модальне вікно з повідомленням про критичну помилку . Якщо ж сторінка була успішно завантажена, але при цьому виникли незначні помилки , то відповідне повідомлення відображається в рядку стану програми .

Що стосується залежності вибору засоби зворотного зв'язку від типу дії , що викликає її , то традиційно вважається , що якщо користувач зробив якусь дію - наприклад , запустив процес кодування великого файлу або дав команду підрахувати кількість знаків у тексті , - і чекає якогось результату , то цей результат (або повідомлення про помилку ) повинен бути виведений в окремому вікні. Якщо ж результат, про який потрібно повідомити користувачеві , просто поточна інформація про процес , і не є прямим наслідком дій користувача , то в даному випадку можна обмежитися відображенням відповідного повідомлення в рядку стану.

Часто реакція на одне і те ж дію розрізняється саме в залежності від того , ким ця дія вироблено . Приклад - функція автоматичного завантаження своїх нових версій по Інтернету , наявна в багатьох програмах. Якщо користувач самостійно віддає команду перевірити наявність оновлень , то зазвичай після цього користувачеві демонструється діалогове вікно , де відображаються результати перевірки - незалежно від того , були результати перевірки негативними або позитивними . Якщо ж така перевірка виконується автоматично (наприклад , при кожному запуску програми) , то зазвичай користувачеві повідомляється інформація , що виявлена ​​нова версія продукту . Повідомлення про те , що нова версія програми не знайдена , або повідомлення про помилки зазвичай не виводяться , щоб не відволікати користувача від роботи і не дратувати його .

Окрім текстових повідомлень , які виводяться у вікні програми , для організації зворотного зв'язку можуть бути використані і інші засоби. Найпопулярніше з них - звук. Звукове сповіщення може бути корисним в самих різних ситуаціях ' . Найбільш часто звук допомагає тоді , коли поява на екрані модальних вікон небажано , а повідомлення в статусному рядку можуть бути lie помічені (наприклад , якщо головне вікно програми , як таке , відсутній) . Це є типовим , наприклад , для утиліт , періодично перевіряючих e - mail -ящики на наявність свіжої пошти. Інше корисне застосування звуку - оповіщення користувача , що знаходиться нема за комп'ютером , а десь поблизу. Також звуковий супровід надасть допомогу користувачам з обмеженими можливостями ( наприклад , з поганим зором ) .

Важливо пам'ятати , що звукове сповіщення не повинно бути основним засобом організації зворотного зв'язку. Звук повинен лише доповнювати текстові повідомлення. Інакше користувач може пропустити повідомлення - адже на комп'ютері може бути відсутнім звукова карта або звук може бути відключений . Таким чином , зникне єдиний засіб організації зворотного зв'язку , і робота з програмою стане дуже незручною або взагалі неможливою. Цікаво , що ця особливість інтерфейсу спеціально використовується деякими shareware - авторами для стимуляції користувачів оплачувати реєстрації. Наприклад , в незареєстрованої версії програми отримання повідомлень по мережі Vypress Auvis ( http://www.vypress.com ) оповіщення про що приходять повідомленнях за допомогою спливаючих вікон відключено - до реєстрації можна користуватися тільки звуковим оповіщенням . Як наслідок , робота з програмою стає дуже некомфортною , тому що основна область її застосування - локальні офісні мережі , де кількість комп'ютерів , не оснащених звуковими картами , досить велике. У даному випадку розглядаються тільки настільні додатки , в ігрових і мультимедійних програмах звук застосовується набагато більш широко .

Серед інших засобів організації зворотного зв'язку можна згадати запис повідомлень в log - файл , відправку повідомлень по e - mail . Природно , вони застосовуються в якості додаткових способів оповіщення - наприклад , для збору статистики або доступу віддалених користувачів, що підключаються до системи по каналах зв'язку.