Знайомство з JavaScript (призначення, можливості, інтеграція з HTML документом)

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Що таке JavaScript?

JavaScript - це порівняно новий мова для написання сценаріїв, розроблений компанією Netscape. За допомогою мови JavaScript ми можемо створювати інтерактивні web-сторінки найбільш зручним і ефективним способом. У цьому практичному посібнику наведені приклади, які, на думку автора, є найбільш важливими. Вони зможуть продемонструвати можливості JavaSript і принципи організації мови. У цьому посібнику наводяться приклади того, що можна зробити, використовуючи JavaScript, а також, що не менш важливо, розповідається, як це зробити.

JavaScript - це не те ж саме, що Java! Багато людей вважають, що мова JavaScript - це те ж саме, що мова Java, недарма вони носять однакові імена. Однак це невірно. Не будемо розбиратися в існуючих відмінностях, важливо лише пам'ятати, що JavaScript та Java - це різні мови, хоча в них є багато спільного.

Призначення JavaScript.

Найчастіше мова JScript використовується для обробки подій на веб-сторінці таких як нажаття на кнопку відправки форми, вибір нового елементу зі списку, позицінування курсору мишки на якимось елементом, завершення завантаження сторінки тощо. Призначення такого обробника подій - попередити користувача про можливу помилку в його діях чи створити більш зручну обстановку для роботи зі сторінкою. Проте іноді застосування мови скриптів може бути й більш прозаїчним : в момент завантаження виводити на сторінку HTML-код , що сформує той чи інший елемент сторінки після її завантаження чи провести певні обрахунки.


Можливості.

Подія - це дуже важливе в програмуванні на JavaScript поняття. Події головним чином породжуються користувачем, є наслідками його дій. Якщо користувач натискає кнопку миші, то відбувається подія, яка називається Click. Якщо екранний покажчик миші рухається за посиланням HTML-документа, відбувається подія MouseOver.
Існує кілька різних подій. Нехай ми хочемо, щоб наша JavaScript програма реагувала на кілька різних подій. Це можна зробити за допомогою event-handlers. Наприклад, можна змусити з'явитися нове спливаюче вікно, яке з'являється при натисканні кнопки. Поява нового вікна буде наслідком настання події Click.
Event-handler, інакше кажучи обробник подій чи засіб управління подіями, який потрібен для організації такої дії, називається опСlick. Це засіб керування подіями повідомляє комп'ютера, які дії необхідно зробити при настанні даної події. Нижче наведена проста програма, яка ілюструє те, як може бути використано засіб опСlick.
<form>
<input type="button" value="щелкні меня" onClick="alert('Ой-ой')">
</ Form>

Функції є одним з основних механізмів мови JavaScript; вони охоплюють ту область, яка в інших мовах програмування реалізується підпрограма, процедурами і функціями. Функція в JavaScript - це набір операторів, що виконують певне завдання.

Для того, щоб користуватися функцією, ми повинні спочатку її визначити. Декларація функції має вигляд:

function ім'я (аргументи?)
{
оператори
}

Тут ім'я - ідентифікатор, що задає ім'я функції, аргументи - необов'язковий список ідентифікаторів, розділених комами, який містить імена формальних аргументів функції, а оператори - будь-який набір операторів, який називається тілом функції і виконується при її виклику.


Javascript в HTML

У мові JavaScript всі елементи на web-сторінці шикуються в ієрархічну структуру. Кожен елемент постає у вигляді об'єкта. І кожен такий об'єкт може мати певні властивості та методи. У свою чергу, мова JavaScript дозволить Вам легко управляти об'єктами web-сторінки, хоча для цього дуже важливо розуміти ієрархію об'єктів, на які спирається розмітка HTML.

Конструкції мови JavaScript можуть включатися в HTML документи двома способами:
- Як позначені тегом <SCRIPT> оператори та функції,
- Як обробники подій (event handlers), використовуючи стандартні HTML теги.

Оператори мови (скрипти) з тегами SCRIPT використовують формат:

<SCRIPT>
Оператори JavaScript ...
</ SCRIPT>
Додатковий атрибут LANGUAGE, що визначає мову програмування скрипта задається як:
<SCRIPT LANGUAGE="JavaScript"> або <SCRIPT LANGUAGE="LiveScript">
Оператори JavaScript ...
</ SCRIPT>

Контейнер <SCRIPT> може включати довільну кількість JavaScript операторів.

Детальніше про інтегрування та роботу з javascript в HTML можете подивитись тут